Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meksika'da bir ilk

Giriş Tarihi: 6.7.2014

Türkiye'nin adını dünya tarihine yazdırabilecek genç ve hırslı milli cimnastik antrenörü... Elif Yazıcı Coşkun

Daha bir aylık evliyken gittiği Meksika Cancun Dünya Şampiyonası'ndan Dünya 3.'lüğüyle dönen milli sporcularımız ve antrenörlerimiz Türkiye'ye inanılmaz bir gurur yaşattı. İşte Elif Yazıcı Coşkun'un başarı öyküsü...

Sizi tanıyabilir miyiz?
1984 Ankara doğumluyum. Babam işçi emeklisi annem ev hanımı. 4 kardeşiz. Bir aylık evliyim. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek okul mezunuyum. İş hayatına lise yıllarında farklı sektörlerde çalışarak başladım. Hayatım boyunca spora hep büyük ilgi duydum. Fakat hayat şartları beni önce para kazanmak zorunda bıraktı. Bu yüzden biraz geç oldu sporla tanışmam. Beden eğitimi bölümüne girmem hayatımın dönüm noktası oldu. Bütün geleceğimi spor üzerine kurma kararımı üniversitede aldım. Aslında ben şanslıydım. Hayat karşıma çok iyi hocalar, güzel fırsatlar çıkardı. O zamanlar bugünkü başarıları hayal bile edemezdim. Ama çok istedim. Gece gündüz cimnastik salonunda yattım diyebilirim.

GURUR VERİCİ BAŞARILAR
Ne gibi başarılarınız var.

Şu anda profesyonel olarak 20 sporcumuz var. Türkiye'de birçok yaş kategorisinde cimnastikle uğraşan çocuklarımız var. Çocuklar ve gençlerde Türkiye şampiyonlukları, uluslararası yarışmalarda ise birçok iyi derece kazandık. En son Meksika'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'ndan çok iyi derecelerle döndük. Sporcularımızın hem yurtiçi hem yurt dışındaki yarışmalar da elde ettiği başarılar çok gurur verici...

EŞİM VE AİLEM BANA HEP DESTEK OLUYOR
Yaptığınız iş fazla mesai gerektiriyor. Eşiniz sizi destekliyor mu?
Eşim Ceyhun Coşkun benim en büyük destekçim. Evliliğimizin hemen ardından Meksika'ya Dünya Şampiyonası'na gittim. Ülkemiz adına gittiğim bu önemli görevimde benim en büyük duacım eşimdi. Tabi annem ve babamın da hakkını yiyemem. Bu süreçte hep yanımdalardı.

Cimnastik Federasyonu'nun desteğini görüyor musunuz?
Spora ilk başladığım yıllarda bu konuda çok fazla sıkıntı çektik. Çok yetenekli sporcular, antrenör ile yöneticiler federasyon ve devlet desteği alamadıkları için çok sevdikleri bu spordan vazgeçmek zorunda kaldı. Fakat son 2 yıldır yenilenen federasyon yapısı ile ciddi anlamda destek almaya başladık. Sayın federasyon başkanımız Suat Çelen'e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisinin federasyona gelişi ile cimnastik sporu tekrar hayata döndü.

Sanırım en son Meksika'da dünya şampiyonasına gittiniz ve cimnastik tarihinde bir ilk yaşandı. Bize biraz Meksika'yı anlatır mısınız?
Evet gerçekten müthiş bir tecrübe ve heyacan yaşadık. Türk Aerobik cimnastik tarihinin ilklerine şahit olduğumuz bir müsabakaydı. T7 seri gittiğimiz Cancun Dünya Şampiyonası'nda 5 serimiz finale kaldı, 2'si 3.'lük getirdi. Muhteşemdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meksika'da bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN