'Cymbelline'nin yanında Macbeth hediye olacak'

Giriş Tarihi: 10.11.2014
'Cymbelline'nin yanında Macbeth hediye olacak'

Davet üzerine Başkent'e gelen yönetmen Boris Andrei, sansürlendiği iddia edilen Macbeth'e dekor yükü nedeniyle ara verdiklerini, Cymbelline ile birlikte aralık ayında yeniden seyirciyle buluşacağını söyledi

Dünyaca ünlü İngiliz tiyatro yazarı William Shakespeare'in kaleme aldığı, Özdemir Nutku'nun dilimize çevirdiği "Cymbelline" adlı oyunun yönetmenliğini, iki ülke arasında sanat köprüsü kurması için Türkiye'ye davet edilen Yakutistan eski Kültür Bakanı Boris Andrei yapacak. Oyun, 20 Kasım'da Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde ilk kez Başkentli sanatseverlerle buluşacak. SABAH 'ya konuşan Yönetmen Boris Andrei, Cymbelline oyunu ve bununla başlayan "Macbeth oyununa sansür uygulandı" iddialarını yanıtladı.
Neden Cymbelline'yi tercih ettiniz?
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü burada bir oyun yönetmemi istedi. Benim aklıma ilk Cymbelline geldi. Çünkü Shakespeare'in bu eseri daha önce hiç sergilenmedi. Bu eser çok ilginç ve çok az insan biliyor. Ayrıca Shakespeare'in en son yazdığı eser. Shakespeare'in tüm eserlerinin karışımından oluşmuştur.
Oyun neyi anlatıyor?
Oyunun teması savaş fakat bir taraftan da insan ilişkilerini anlatıyor. Şöyle ki; insan kendi tercihleri ile ya barışı ya da savaşı seçebilir. Bütün ülkeler dünyada savaş olmasın ister. Ne yazık ki günümüzde çoğu ülke savaşı tercih etmiş durumda. Sıradan insanların gücü bu savaşları durdurmaya yetmez fakat halkı yönetenlerin vicdanı ancak bunu engelleyebilir. Oyundaki asıl mesaj bu.

TİYATROSEVERLERE ÖZÜR

Macbeth oyununa sansür iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Oyunum için bu sahnenin uygun olduğunu gördüm. Çünkü büyük, teknik olanakları güzel ve asansörlü sahne sistemine ihtiyacım vardı. Ayrıca oyuncuların Türk olması sahne provasını artırmamıza neden oldu. Macbeth'in sahne dekoru çok ağırdı. Her gün sökülüp takılması zaman alacaktı. Bu sebeple ona biraz ara verdik. Geçici olarak yerine dekoru daha hafif bir oyun olan Cymbelline'yi koyduk. Bu noktada tiyatroseverlerden özür diliyorum. Onları Macbeth gibi güzel bir oyundan mahrum ettiğim için. Fakat aralıkta tekrar Macbeth oynayacak, yanında da sanatseverlere Cymbelline'yı hediye edeceğim.

'İZLEYİCİYİ HİÇ SIKMAYACAK'

Cymbelline seyirciye ne vaat ediyor?
Seyirciyi her şeyiyle 'insan'la bir kez daha buluşturmayı hedefleyen oyun, modern ve dinamik reji anlayışı, tempo ve coşkusuyla, sürprizler yaşatacak. Keyifli ve aynı zamanda sarsıcı bir tiyatro lezzeti sunmayı vadediyoruz. Her şeyden önce Cymbelline insanların dikkatini çekiyor. Acaba karakter mi, oyunun adı mı diye. İzleyiciyi hiç sıkmayacak bir oyun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Cymbelline'nin yanında Macbeth hediye olacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN