Türkiye'nin en iyi haber sitesi

40 yıllık dostluğu Meclis kararı bozdu

Polatlı Karaahmet Köyü ile Ayaş Gençali Köyü arasında su kavgası başladı. İki köyün sakinleri birbirine düştü

Giriş Tarihi: 17.12.2014
40 yıllık dostluğu Meclis kararı bozdu
Polatlı'nın Karaahmet Köyü ile Ayaş'ın Gençali Köyü 40 yılı aşkın süredir ortak su kaynağını kullanarak ihtiyaçlarını karşılıyordu. Ancak iki köyün arası Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 14 Ağustos'ta Gençali Köyü'nün su sorununu çözebilmek için aldığı kararla bozuldu. Meclis kararı ile iki köyün ortak olarak kullandığı su kaynağını sadece Gençali Köyü halkı kullanabilecek. Karaahmet Köyü sakinleri ise kararın bozulmasını istiyor. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan karara tepki gösteren köylüleri sakinleştirmekte zorluk çektiğini ifade eden Karaahmet Köyü Muhtarı İsmail Ersoy, Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne yazdığı yazıda her iki mahalle arasında herhangi bir olumsuz sürtüşme ya da husumetin doğmaması için kararın bozulmasını, aksi takdirde doğacak düşmanlıktan sorumlu olacaklarını belirterek korkularını dile getirdi.

"ÖNLEM ALIN ÖLÜ ÇIKACAK"

Su konusunda kendi köylüsünü kontrol altına almakta zorlandığını belirten Ersoy, "Yazın araziye çıktığımızda o suyu içme suyu olarak kullandığımız için köylü bu karara karşı çıktı. Biz suyumuzu kesinlikle vermeyiz. Ben diğer köyün muhtarını uyardım. Musibet çıkacağını söyledim ve iki taraftan bir garibanın başı yanabilir dedim. Ben ASKİ'de yetkililere gittim ve buraya önlem alın yoksa ölü çıkacak dedim. Bir insanın başı bu su sorunu yüzünden yansa iyi mi olur" dedi.

"KARDEŞ PAYI OLSUN"
Suyun eskisi gibi ortak kullanılması gerektiğini vurgulayan İsmail Ersoy, "Köyümüzün önde gelenleri 1967 yılında Gençali Köyü'ne içme suyu verdi. O yıldan bu yana köyümüzün sınırındaki bu suyu ortak kullanıyoruz. Bu zamana kadar aramızda hiçbir sorun olmadı. O kadar yıl yeten bu su neden artık yetmez oldu? Ayaş Belediye Başkanı bu köye içme suyunuzu çoğaltacağım diye söz verdi. Bu köylüler 'Bizim Karaahmet'te suyumuz var. Bu nedenle Meclis kararı çıkarıyorlar, haberimiz olmadan suyumuzu alıyorlar' diyor. Biz suyun eskisi gibi kardeş payı yapılmasını istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 yıllık dostluğu Meclis kararı bozdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN