Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UBAM programı 40 bağımlıya umut oldu

UBAM, Avrupa'da 2 milyon bağımlının kurtulmasını sağlayan Narcocon yöntemini 'da da uyguladı. Bu program sayesinde 40 kişi kurtuldu

Giriş Tarihi: 23.12.2014
UBAM programı 40 bağımlıya umut oldu
Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) İncek yerleşkesindeki Bağımlı Beslenme ve Barınma Merkezi (BAMER) kapılarını ilk kez SABAH 'ya açtı. "Narcocon" programını anlatan UBAM Federasyonu Başkanı Dilan Tezemir ve Genel Müdür İsmail Karakaş, bu programla Avrupa'da yüzde 84 oranında başarı sağlandığını ve 2 milyona yakın bağımlının tedavi edildiğini bildirdi. UBAM aynı yöntemle bu yıl 2 dönemde 40 bağımlının kurtulmasına vesile oldu.

"İLAÇLAR BAĞIMLILIĞI ARTIRIYOR"
İlaç karşıtı bir federasyon olarak doğal arınma ve detoks yöntemi ile uyuşturucuyu bıraktırmayı başarabilen tek kurum olduklarını dile getiren Tezemir, "Bu merkezde 20'şer kişilik gruplar halinde yatılı 6 aylık rehabilitasyon programı uyguluyoruz. Psiko- sosyal rehabilitasyon ve detoks yöntemi ile tedavi yapıyoruz. Bağımlıya normal uyuşturucu yerine sentetik uyuşturucu vermek bizce çözüm değil. Bağımlı verilen ilaçlarla daha ciddi bağımlılık sürecine giriyor" dedi. Son bir yıl içerisinde 11 bin başvuru olduğunu ve %70'inin Ankara'dan geldiğini ifade eden Tezemir, "Bu da bizim önümüzdeki 500 yıl dolu olduğumuzu gösteriyor. İmkânlarımız ölçüsünde 20'şer kişilik gruplar halinde tedavi uygulayabiliyoruz. Her 6 dakikada biri bu bataklığa saplanıyor ve bizler ancak 6 ayda kurtarabiliyoruz. Buradaki eğitmenlerimiz uyuşturucuyu bu yöntemle bırakmış ve başkalarının bırakmasına vesile olmaya çalışan arkadaşlar. Biz de en güzel anılar anneyle temizlenen evladın buluşması oluyor" diye konuştu.

Vitamin yükleniyor
Bu program sayesinde uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak isteyenlere çeşitli yöntemlerle rehabilitasyon uyguladıklarını belirten İsmail Karakaş, "Programda ilk olarak vitamin takviyesi yapıyoruz. Madde kullanılırken vücuttan ne çalınıyorsa biz onları geri yüklüyoruz. Sonrasında detoksifikasyon, sauna, spor gibi eğitimlerle hücreler temizleniyor.

Krize giriyordum

Uyuşturucudan kurtulan Yakup Çakır 23 yaşında. 8 yıl eroin, son 1 yıl da bonzai kullandığını anlatan Çakır, 14 yaşında orta sona giderken merakla uyuşturucuya başladığını belirtti. Çakır, "22 yaşına kadar ardı arkası kesilmedi. İllete ulaşabilmek için hırsızlık, torbacılık, hurdacılık yaptım. Bulamayınca krize giriyordum. İnsan gibi yaşamıyordum" dedi.

Hayatım karardı
Bitişinin bonzai ile olduğunu vurgulayan Çakır, "Bir bayram günü çektim, hayatım karardı. O son nokta oldu. Kendime gelene kadar yalvardım merdivenlerden attım kendimi. Ailemden hep sakladım. İnsan olduğumu burada anladım. O dönemki arkadaşlarımla görüşmüyorum. Onların halleri içler acısıydı. Şimdi kurtuldum ama zehirlediğim insanları düşündükçe üzülüyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UBAM programı 40 bağımlıya umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN