Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tabela kirliliği tarihi dokuya zarar veriyor

Restorasyon çalışmalarıyla cazibe merkezi haline gelen Hamamönü'ndeki bazı iş yerlerinin tercih ettiği yabancı dilden isimler kirliliğe neden oluyor

Giriş Tarihi: 28.1.2015
Tabela kirliliği tarihi dokuya zarar veriyor
Günümüzden 150 yıl önceki yaşamı yansıtan Hamamönü sokaklarındaki kimi iş yerlerinin yabancı isimli tabelaları "tarihi dokuya" zarar verdiği gerekçesi ile tepki çekiyor. Bu tabelalardan rahatsız olan vatandaşlar, "tarihi mirasımıza yakışır şekilde hareketlerde bulunmak Hamamönü'ne bin kat daha değer katacaktır" dedi.

MİRASA SAHİP ÇIKALIM

Hamamönü'nün yabancı tabelalar nedeniyle tarihi havasından uzaklaştığını dile getiren ve yaşanan yozlaşmayı değerlendiren bölge halkı, "Bir milletin dili bozulursa kültürü de bozulur. Kültürel ve tarihi mirasımıza sahip çıkmalıyız" diyerek yabancı isimli tabela kullanan işletmelerden fazla vergi alınması gerektiğini savundu.

EĞİTİM VERİLMELİ

Türk kültürünü simgeleyen bir yerde yabancı tabelaların bulunmasının yanlış olduğunu ifade eden Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) Kurucusu Ömer Uçman, "Bu kültür ve eğitimdeki yozlaşmayı gösteriyor. Yabancı kelimeler entelektüellik olarak lanse ediliyor. Bu noktada esnaf eğitilmeli. Çünkü bazıları nasıl bir mekanda yaşadıklarının farkında değiller. Neyi temsil ettikleri, nasıl bir tarihin ortasında olduklarının bilincinde olmalılar. Yasakla bu işe çözüm bulunmaz" diye konuştu.

TARİHE ŞAHİTLİK ETMİŞ YER
Osmanlı döneminden kalma evlerin geçtiğimiz yıllarda tarihi havayı yaşatmak için restore edilmesiyle yerli ve yabancı turistlerin 'da ilk uğrak yeri olan tarihi semt, 19'uncu yüzyıl sivil mimarlık eserlerinin ender örneklerini barındırıyor. Hamamönü, ismini ise bir Türk boyu olan Oğuzlar'ın Bayındır Boyu beylerinden Karacabey'in yaptırdığı "Karacabey Hamamı"ndan alıyor. Mehmet Akif'in İstiklal Marşı'nı yazdığı ev de Hamamönü'nde ziyaret edilebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tabela kirliliği tarihi dokuya zarar veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN