Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşlılara dört dörtlük hizmet

Giriş Tarihi: 18.3.2015
Yaşlılara dört dörtlük hizmet

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 60 yaş üstü vatandaşlara evde gündüz bakım modelinin Türkiye'de ilk kez Ankara'da uygulandığını söyledi. Gökçek "Ankara yaşlı dostu bir kent" diye konuştu

Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği sosyal ve kültürel etkinliklerle yaşlıların keyifli ve huzurlu zaman geçirmelerini sağlarken, sağlık, temizlik ve ev bakımı hizmetleriyle de yaşlılara büyük destek oluyor. Bünyesindeki hizmet merkezleri ile yaşlılar için geziler düzenleyen, eğlenceli programlar hazırlayan, yaz aylarında yaşlıları Akçay ve Akçakoca Tatil Kampları'na götürerek misafir eden, Bilgi Erişim Merkezi'nde yaşlı üyelerini teknolojik yeniliklerle tanıştıran Büyükşehir Belediyesi, ulaşım serbestliği gibi pek çok konuda hizmet veriyor.

GÜNDE EN AZ 15 ÜYEYE HİZMET
Başkan Melih Gökçek, ev ortamında desteklenen yaşlıların sosyal hayattan soyutlanmadan yaşamına devam ettiğini ifade ederek, şunları söyledi: "60 yaş üzeri başkentlilerimizin evleri periyodik olarak temizleniyor, her türlü bakım ve tamiratı yapılıyor. Bakıma muhtaç olanların yemek ihtiyaçları karşılanıyor, gıda yardımında bulunuluyor. Diyaliz için götürülüp getirilmeleri temin ediliyor, psikolojik destek veriliyor. Yaşlı serbest kartı ile EGO otobüsleri, metro ve ANKARAY'dan ya gün boyunca veya belli saatlerde ücretsiz olarak yararlanıyorlar." Özellikle ailelerinden ve çocuklarından çeşitli nedenlerle hizmet alamayan yaşlılara imkanlar ölçüsünde Büyükşehir Belediyesi tarafından destek veriliyor. Günde en az 15 üyeye evde sağlık hizmeti, 10 üyeye evde psikolojik destek, 5 üyeye bakım onarım ve 100 üyeye de temizlik hizmeti veren Büyükşehir Belediyesi Yaşlılara Hizmet Merkezi, talep edildikçe kimsesi olmayan yaşlılara yemek ve vücut temizliği hizmeti ve tüm üyelerine berber hizmeti veriyor.

İKİNCİ BAHARI YAŞIYORLAR
Büyükşehir Belediyesi Yaşlılar Lokali Ankara'daki yaşlıların boş zamanlarını kaliteli etkinliklerle değerlendirmelerini sağlıyor. "Sağlık, rehberlik, refakat ve danışmanlık hizmeti, sosyal ve kültürel etkinlikler, bilgisayar, satranç, müzik ve resim kursları, kütüphane, masa tenisi, bilardo, şiir kulübü gibi hizmetler ücretsiz yürütülüyor. Akyurt, Kazan, Kuşcağız, Planet ve Pursaklar Aile Yaşam Merkezleri bünyesindeki Yaşlılar Lokalleri'nden 3 bin 183 üye faydalanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlılara dört dörtlük hizmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN