Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Neşet Ertaş'a ağıt

Bozkırın Tezenesi olarak Türk halkının gönlünde yer edinen Neşet Ertaş Küçük Tiyatro'da sahnelenecek "Neşe, Dert, Aşk" adlı oyunla hatırlanacak

Giriş Tarihi: 27.3.2015
Neşet Ertaş'a ağıt
Devlet Tiyatroları, "Bozkırın Tezenesi" olarak Türk halkının gönlünde yer edinen merhum halk ozanı Neşet Ertaş'ın hayatından ve türkülerinden yola çıkılarak hazırlanan "Neşe, Dert, Aşk"ın prömiyerini bugün Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında Küçük Tiyatro'da yapacak. Eserin yazarı Şirin Aktemur Toprak, "Onu, hayat felsefesini, insanlığını, gönlünü, sanatını, bir eserle anlatabilmek mümkün değil. Ben sadece onun türküleriyle büyüyen, onunla aynı bozkıra bakmış bir insan olarak, büyük sanatçıdan esinlenerek bir sanat yapmaya çalıştım" dedi.

"TEK ESERE SIĞMAZ"
Umut Toprak'ın sahneye taşıdığı eseri kaleme alan Toprak, Neşat Ertaş'ın öldüğü gün yazmaya başladığı eserin her satırının Ertaş'ın türkülerinin, hayatının, sesinin, sözünün, gönlünün ve bakışının etkisiyle oluştuğunu söyledi. Bazen tek bir kelimesinin, bir tınısının, bazen de onun dokunaklı hayat hikayesinin eserin çıkış noktası olabildiğini ifade eden Toprak, eseri Ertaş'a yakılmış bir ağıt ve bir saygı duruşu olarak nitelendirdiğini belirtti. Ertaş'ı tek bir eserle anlatabilmenin mümkün olmadığını da vurgulayan Toprak, şöyle konuştu:"Neşet Ertaş bir oyuna, bir esere sığamayacak kadar engin bir hayat. Elbette Neşet Ertaş'ı, onun hayat felsefesini, insanlığını, gönlünü, sanatını, bir eserle anlatabilmek mümkün değil, amacım bu değil. Ben sadece büyük bir sanatçıdan, Neşet Ertaş'tan esinlenerek bir sanat yapmaya çalıştım, onun türküleriyle büyüyen, onunla aynı bozkıra bakmış bir insan olarak. Bu nedenle oyunda Neşet Ertaş'ın hayatının en önemli unsurlarından biri olan 'aşk' kavramını anlatmaya çalıştık. Ustanın değerli ailesinin ve editörü Hasan Saltık'ın izniyle bu sürece geldik." Umut Toprak da tıpkı oyunun metin yazımında olduğu gibi sanatçıyı ve eserlerini birebir taklit etmeden bir sahneleme yolunu tercih ettiklerini söyledi. Neşet Ertaş'ın hem kişiliğiyle hem de müzikal kimliğiyle taklit edilemeyen ve edilmemesi gereken bir usta olduğunu ifade eden Toprak, "Samimi olanı sahneye yansıttık" dedi.

HERKESE HİTAP EDECEK
Toplumun her kesiminden insana hitap eden bir oyun hazırladıklarını dile getiren Umut Toprak, her sınıftan insanın Neşet Ertaş'ın engin gönlüyle bütünleşeceğini, birleşeceğini, türkülerini dinleyip söyleyip ağlayacağını ve eğleneceğini sözlerine ekledi. Yarın kutlanacak Dünya Tiyatro Günü'nde prömiyer yapacak "Neşe, Dert, Aşk"ın dekor ve kostüm tasarımı Ali Cem Köroğlu'na ait.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Neşet Ertaş'a ağıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN