Osman Yıldırım'ın heyeti üniversite bastı

Giriş Tarihi: 3.4.2015
Osman Yıldırım'ın heyeti üniversite bastı

Türk Hava Kurumu'nun tutuklu eski başkanı Osman Yıldırım'ın desteği ile THK Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olan Tacettin Güçer, "El koyduk" diyerek THK Üniversitesi'ni bastı. Güçer'in mütevelli heyeti başkanlığı ise YÖK tarafından henüz onaylanmadı

Rüşvet aldığı iddiası ile tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne gönderilen eski Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Osman Yıldırım, kurum üzerindeki etkinliğini kuruma gönderdiği mektuplarla ve kendine yakın kişilerle devam ettirmeye çalışıyor. 28 Aralık 2014'te gerçekleştirilen 42. Olağanüstü Büyük Kurulu'nda tutuklu eski başkan Osman Yıldırım'ın adayı THK Çankaya Şube Başkanı Tacettin Güçer'in ağır yenilgisinin ardından kurum içerisinde gruplaşmalar meydana geldi. Adapazarı THK Şube Başkanı Vacit Öktem'in kazandığı seçimlerin ardından eski başkan Yıldırım kurum üzerindeki etkinliğini kendine yakın isimlerle sürdürmeye devam etti. Seçimi kaybeden Osman Yıldırım'ın adayı Güçer ve kendisine yakın isimler bu kez THK Üniversitesi Mütevelli Heyeti'ne girdi. Yıldırım, THK Vakfı aracılığıyla halen THK Üniversitesi'nin görevdeki mütevelli heyeti ve rektörünün yerine de yeni heyet ve rektör atadı. Yıldırım, THK Genel Başkanlığı yarışında da desteklediği ancak kazanmasını sağlayamadığı Tacettin Güçer'i üniversitenin mütevelli heyet başkanı olarak atadı. YÖK tarafından henüz mütevelli heyeti üyeliği kabul edilmeyen Güçer'in " Üniversiteye el koyduk" diyerek üniversiteyi bastığı ortaya çıktı.

SABIKALI BAŞKAN

Olayların yaşandığı sırada THK Vakfı Başkanı Vacit Öktem'in üniversitenin özel güvenlik güçlerine Tacettin Güçer'in üniversite binasından çıkartırılması yönünde talimat verdiği öğrenildi. Üniversiteye polis çağırılacağının söylenmesinin ardından Güçer binayı terk etti. THK Üniversitesi'nin tek karar vericisi haline gelen Tacettin Güçer'in 2006 ve 2008 arasında hakkında dolandırıcılık, basit yaralama, tehdit, özel belgeyi bozma, yok etme veya gizleme suçlarıyla dava açıldığı ve suçlamaların bazılarından mahkûm olduğu ortaya çıktı. Tacettin Güçer, dost hayatı yaşadığı bir kadından aldığı paraya karşılık verdiği senetleri, kadının yatak odasından gizlice almakla suçlandığı davada, üzerine atılı özel belgeyi yok etmek ve gizlemek nedeniyle suçlu bulunarak 1 yıl hapis cezası aldı. Ancak mahkemedeki iyi hali nedeniyle 5 yıl süreyle denetimli serbestlik süresine tabi tutuldu. Aynı davada kararın altına imza atan hâkim, başkanlığına Tacettin Güçer'in getirildiği THK Üniversitesi Mütevelli Heyetine üye oldu. Aynı heyette belediye odacısı ve ilkokul mezunu üyelerin de bulunduğu mütevelli heyetiyle ilgili YÖK'e suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

'YÖK DENETLEME YAPMALI'
Bir hukukçu olarak kurum içinde daha önce yaşanan tüm usulsüzlüklerin üzerine gideceğini ifade eden THK Genel Başkanı Vacit Öktem,"Bu mütevelli heyetine giren kişiler üniversiteyi basmış. 'Biz geldik üniversiteye el koyduk' demişler. YÖK tarafından mütevelli heyeti başkanlığı henüz onaylanmadı. Ben THK Genel Başkanı olduğum halde benim onayım alınmadan üniversitenin süresi dolan mütevelli heyetine 14 kişiyi atadılar. Mütevelli heyeti başkanlığına da Osman Yıldırım'ın adayı olan birisini getirdiler. Bu 14 kişinin arasında ilkokul mezunları bulunuyor. Biz buna müdahale edemiyoruz. Cezaevinden talimatlar vererek bizi engelliyor. Bu kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. YÖK ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bir an önce devreye girip konu ile ilgili denetleme yapmalılar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Yıldırım'ın heyeti üniversite bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN