Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye Meclisi tüm sözleşmeleri iptal etti

Başkan Gökçek'in 15 Temmuz'dan itibaren yol boyu otoparklarının ücretsiz olacağını açıklamasının ardından karar Büyükşehir Meclisi'ne geldi. Otoparkçılarla yapılan tüm sözleşmeler Meclis'çe iptal edildi

Belediye Meclisi tüm sözleşmeleri iptal etti
Ulus'taki Rüzgârlı Sokak'ta geçtiğimiz günlerde yaşanan kavgada 21 yaşındaki Mehmet Karagöz otoparkçı Kaan Aydemir'in silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti. Olayın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yaptığı basın toplantısında yol boyu otoparkların 15 Temmuz Çarşamba gününden itibaren ücretsiz olacağını açıkladı. Aynı gün toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi oybirliği ile yol boyu otopark alanlarının ücretsiz olarak kullanılması kararını aldı. Alınan kararla, 15 Temmuz Çarşamba gününden itibaren, geçmiş dönemlerde alınan tüm kararlar iptal edilerek, "yol boyu otopark alanları" ücretsiz olarak lıların hizmetine sunulacak.

SÖZLEŞMELER İPTAL EDİLDİ


Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Başkanlık yazısı, Belediye Meclisi'ne sunuldu. Yazıda şöyle denildi: "Bu otoparkların işletilmesi sırasında geçmişte olduğu gibi güvenlik sıkıntılarının yanı sıra vatandaşlarımız tarafından sürekli yapılan şikâyetler sık sık belediyemize iletilmekte olup, alt kiracılar tarafından otopark işletilen yerlerdeki esnafla sıkıntılı olayların yaşanmasının yanı sıra araçların park şeklinin değiştirilmesi nedeniyle belediyemizce belirtilen şeklin dışında, sokağa dik ya da yan park yaptırılması nedeniyle trafik sıkışıklığının yanında vatandaş ve esnafla gereksiz tartışmaların yaşandığı görülmekte olup, bu hususta gerekli tedbirlerin belediyemizce alınması zarureti bulunmaktır." Başkanlık yazısının görüşülmesinin ardından, "Kiralanmış, işletme hakları devredilmiş olan yol boyu otoparkların mevcut kira sözleşmelerinin, protokollerinin, kiracılık işletme haklarının iptal edilerek, bu yerlerin ücretsiz olarak Ankara halkı ve esnafın kullanımına bırakılması" kararı, tüm siyasi partilerin oy birliğiyle kabul edildi.

ALINAN KARARA SAYGI DUYUYORUZ

Sürücüler otoparkların kaldırılmasına sevinirken bazı otoparkçılar ise meslektaşlarının yaptığı hatalar yüzünden kendilerinin işsiz kalmasından yakınıyor. İşlettikleri otoparkta tüm kurallara ve prosedüre uymalarına rağmen Çarşamba gününden itibaren işsiz kalacaklarını dile getiren Serkan Durucan, "Ne yazık ki olan işini iyi yapmaya çalışan otopark görevlilerine oldu. Biz burada kıyafet, kartvizit gibi tüm prosedürlere uyduk. Yaşananların ardından biz işsiz kaldık. Çarşamba gününün ardından yüzlerce kişi işsiz kalacak" dedi. Durucan "Buradaki esnafımız bizden memnundu. Çünkü buradaki bankalara gelen müşteriler aracın içinde güvenle paralarını bırakabiliyordu. Bu sokaktaki trafik sorunu çözülmüştü. Ama genç bir arkadaşımızın ölmesi olayları buraya getirdi. Biz alınan karara saygı duyuyoruz" dedi.

BAŞKENTLİ SÜRÜCÜLER RAHAT BİR NEFES ALDI

Otopark ücretlerinin kaldırılmasının ardından SABAH Ankara sokakta vatandaşın nabzını tuttu. Ücretlerin kaldırılması vatandaşın yüzünü güldürdü. Sürücüler kararın yürürlüğe gireceği Çarşamba gününü iple çektiklerini söyledi.

SATILMIŞ TÜRKMENGÜVENLİK GÖREVLİSİ:
Bu uygulamadan hiç memnun değildik. Sürekli tartışmalar çıkıyordu. Aracı koyuyorsun hemen para istiyorlar. Otoparka para yetiştiremez hale geldik. Çok şükür kurtulduk.
Funda Esen: Olması gereken ücretsiz olarak yararlanmamızdı. Çünkü 3-5 lira için sokağın ortasında kavga ediyoruz. Bu otopark sorunu Ankaralıların çok ciddi bir sıkıntıydı. Araçlarımızla dışarı çıkmak kabus oluyordu ama 15 Temmuz'la birlikte artık kavgasız, dövüşsüz araçlarımızı park edip, içimiz rahat bir şekilde işlerimizi yapacağız. Bu kararla birlikte otopark ücretlerinden illallah etmiş bizler nefes alacağız.

GÖKHAN ÖZCANBİLGİSAYAR TEKNİKERİ:
Başkan Melih Gökçek yaptığı yanlışı telafi etti. Bu kararın alınması gerekiyordu. Ancak bu kararın alınması için bir genç ölmemeliydi. Karar tüm Ankaralılar için önemlidir. Hepimiz için iyi oldu.

SEZAİ İRGİ- EMEKLİ ÖĞRETMEN:
Otopark sistemi sürücülerin yanı sıra esnaf için de bir sıkıntıydı. Müşteri dükkâna giriyor yaptığı alışverişten daha çok otopark ücreti ödüyordu. Bu resmen haraçtı. Ücretsiz olmasına çok sevindik. Otopark yüzünden insanları birbirine düşman etmeye gerek yok diye düşünüyorum.

ESNAF GÖKTUĞ YALÇIN-ESNAF: Burada otopark ücretlerinden dolayı çok kavgaya şahit oldum. Korsan otoparkçılar başta bu işi kullanan birçok kesim vatandaştan fiş kesti sonra da korsan oldukları için vatandaşın aracını polis çekti. Dükkânımın önünde her gün kaç tane park kavgasına şahit oluyordum. Ama bu yasa Ankara sokaklarına şiddet ve kavga üreten sorunu bitirecek. Yasa sokaklara huzur getirecek ama endişemiz her yerin ücretsiz olması halinde düzensizlik oluşması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye Meclisi tüm sözleşmeleri iptal etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN