Dekotavan dünya markası oluyor

'da oto döşemeciliği yapan ve ürettiği oto aksesuvarlarını 7 ülkeye ihraç eden Fatih ve Ahmet Baran kardeşler, Dekotavan markasıyla artık her yerde

Giriş Tarihi: 12.8.2015
Dekotavan dünya markası oluyor
Başkentli genç girişimcilerden Fatih Baran ve Ahmet Baran kardeşler, ürettikleri "Dekotavan" adlı ürünle Türkiye'de bir ilke imza attı. Farklı renk ve model seçenekleriyle sökülüp yıkanmaya da imkân sağlayan Dekotavan, kısa sürede özel bir ürün haline geldi. Kardeşlerden Fatih Baran, baba mesleği olan oto döşemeciliğinden nasıl bir dünya markası çıkardıklarını SABAH ile paylaştı.
Sizi tanıyabilir miyiz?
1976 Ankara doğumluyum. Konya Seydişehir Ortakaraören kasabasındanım. Üç kardeşiz. Evliyim ve iki çocuk babasıyım. Lise mezunuyum ve hala açık öğretim fakültesi işletme bölümünde okuyorum. Annem Yeter Baran hemşire idi ve bana olan emeğini hiçbir zaman ödeyemem. Eşim Nurten iş ve sosyal hayatımda bana en büyük destekçim. Bu çalışma isteğim eşime de örnek olmuş olacak ki iki çocuğumuzdan sonra o da iç mimarlık okumaya başladı. Amacı okulunu bitirdiğinde ürettiğimiz ve üretebileceğimiz ürünlerle ilgili gelişime yardımcı olmak. Abim Ahmet Baran, işin tamamen mutfak kısmında ve firmamızın en büyük yapı taşı.

DEKORASYONA ATILAN İMZA B'HOME

Mesleğe nasıl başladınız?
Babam oto döşemeciliği yapıyordu. Okul yıllarında oyun alanı olarak babamın iş yerinde çok fazla zaman geçiriyordum. Bu süreçte o zamanlar babamın şu anda benim mesleğim olan oto döşemeciliğini öğrendim. Babam İsmail Baran'ın izinden ve girişimciliğinden aldığım eğitim ve kazandığım bakış açısı ile bu günlere emin adımlarla geldim. 1998'de askerlik dönüşü farklı bir sorumluluk ve anlayış ile perakende sektöründen imalat sektörüne girdim. Mesleğim oto döşemeciliği olmakla beraber bugün otomotiv aksesuarları, ev aksesuarları ve asma tavan sistemleri üretiyoruz. 2000 yılında ismi 'Başkent Oto Döşeme' olan iş yerimiz bugün Baran Otomotiv Tekstil ve Yapı AŞ. adıyla devam ediyor. Otomotivde fabrika hattına ürünler üretiyor, satış sonrasında ise araçlara özel ve universal aksesuarlar üretip satıyoruz. Otomotivdeki markamız Gbaran'la, iç ve dış pazarda hafif ticari araçlara ve iş makinalarına ürün üreterek, 7 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ev aksesuvarlarındaki markamız B'home da ise kapı önü paspas, duvar saati, aydınlatma vb. ürünler üretiyoruz. İç pazarda ulusal zincir marketlere, dış pazarda kırka yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. 2013 yılı itibari ile girdiğimiz yapı sektöründe ise dünyada olmayan ve bizim buluşumuz olan Dekotavan'ı tüketicilerle buluşturduk.

DEKOTAVAN SAATİ İLHAM KAYNAĞI OLDU

Bize dekotavandan bahseder misiniz? Dekotavan alışılagelmiş tavan mantığını bitirip modern çağa ve şartlara uygunluğu ile farklılık sağlıyor. Sökülüp yıkanılabilen ve geri dönüşümü olan ilk ve tek tavan sistemi olması da başka bir ayrıcalığıdır. Ürünün çıkışı, şirketimizde yaptığımız dekorasyonlarda tavanın tek renk ve düz bir sistemde olabildiğini fark etmemiz ve her alanda yaptığımız farklılığı buraya yansıtabilme hayali ile oldu. Ürettiğimiz duvar saati bize dekotavan ile ilgili fikir verdi ve böylelikle abimle çıkmış olduğumuz dekotavan serüvenimiz başladı. Dekotavan farklı renk ve model seçenekleri ile tüketicilerin de görsel ve kullanım anlamında bakışını değiştirmiş bir üründür. Dekotavanı ilk ürettiğimizde yeni çocuğumuz olmuş kadar sevindik. Dünyada bir örneğinin olmaması dünya modasını Türkiye'den bizim yönlendirebileceğimiz inancı ve gururu bizi oldukça heyecanlandırdı. Türkiye'de şu an 37 bayi ağı dünyada ise 4 ülkede distribütörlük sistemi ile çalışıyoruz. Her geçen gün dekotavan ailemize yeni üyeler katılıyor, tüm ekibimizle bunun gururunu yaşıyoruz.

TANITIM FUARLARDA

Ürün tanıtımınızı nasıl yapıyorsunuz?
Ürünlerimizi farklı fuarlarda, alışveriş merkezlerinde ve sosyal medyada yer alarak tüketicilerle buluşturuyoruz. Yurt içi ve uluslararası fuarlar en önemli tanıtım yerlerimiz. Aynı zamanda profesyonel satış ekibimizle birçok noktaya birebir ulaşarak ürün tanıtımımızı yapıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dekotavan dünya markası oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN