Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En iyi fotoğraflarımı Ankara'da çekiyorum

Sanatsal çalışmaların yanında düğün hikâyesi çekimini de sürdüren fotoğraf sanatçısı Hakan Gülöksüz, en iyi "tarih" ve "kültür" fotoğraflarını Ankara'da çektiğini ifade etti

En iyi fotoğraflarımı Ankara'da çekiyorum
İlkokul yıllarında evlerine gelen fotoğraf makinesiyle çekim yapmaya başlayan Hakan Gülöksüz, daha sonra usta sanatçılardan aldığı eğitimlerle fotoğraf sanatçısı olma yolunda ilk adımlarını da atmış oldu. 2012 yılında Emporio Armani'nin özel katalog çekimlerini yapan Gülöksüz, halen düğün hikâyesi çekmeye de devam ediyor. Çekimler için Hamamönü, Ankara Kalesi, Dikmen Vadisi ve Gölbaşı Mogan Park'ı tercih eden Gülöksüz, "Ankara tarihsel ve kültürel anlamda iyi fotoğrafların çekilebildiği bir şehir" diyor.

"EŞİMİN BAŞARIMDA KATKISI BÜYÜK"

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
İki çocuğum ve mutlu bir evliliğim var. Eşim Deniz Gülöksüz'den aldığım desteğin mesleki başarıma katkısı çok büyüktür. Kızım Serenay 1 yaşında. Oğlum Toprak 6 yaşında. Fotoğraf ve genel görsel sanatlar hayatımın bir parçası olmakla birlikte araştırma ve teknik yeterlilik olmazsa olmazlarımdandır. Öğrenmekten ve öğretmekten mutluluk duyan bir kişiliğe sahibim. Birçok ödülüm ve sertifikam mevcut. İşimin bir parçası olan teknolojiyi takip ederek fotoğraf alanında dünyadaki birçok yeniliğe anında ulaşabiliyorum. Kendimi yenilemek ve yeni bir şeyler öğrenmek bana huzur veriyor. Fotoğraf sanatçılığı yanında en büyük zevklerimden biri de müziktir. Söz ve müziği bizzat kendime ait olan şarkılarım var.

Mesleğe nasıl başladınız?
Meslek kariyerimdeki 20. yılım. Görsel sanatlara olan ilgim ilkokul çağlarında başladı. Evimize alınan eski bir fotoğraf makinasıyla kendi kendime fotoğraf çekmeye başlamıştım. İlerleyen yıllarda ortaokul ve lise cağlarında çevremdeki fotoğraf ustalarıyla olan iletişimim sayesinde alanda ilerlemeye karar verdim. Lise ve üniversite yılları görsel sanatlar üzerine eğitim ve çalışmalarla süre geldi. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra şu an faal olarak işletmesini devam ettirdiğim 'Record Medya' ajansını kurdum. Ekibimle beraber Ankara'nın en iyi otellerinde ve ajanslarında fotoğraf hizmetleri alanında çalışmalarımız devam ediyor. Düğün hikâyesi, katalog çekimleri işimizin en önemli parçası olmakla beraber Ankara'nın en iyi işletmelerinden olan By Bekiş Restaurant zincirlerinin görsel medya işlerini yürütmekteyim.

Mesleki gelişiminiz açısından neler yapıyorsunuz?
Birçok workshop eğitimlerinde bulundum. CM Leung, Nikos Pekridis, Keda Z.Feng , Deny Patungka gibi dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarından eğitim aldım. Sanatsal ve ticari olarak büyük bir portföye sahibim. Özellikle gelin damat, özel gün ve düğün günü hikâyeleri alanında Ankara'da tanınan, isim yapmış bir sanatçıyım. 2012 yılında Emporio Armani'nin özel katalog çekimlerini yaptım.

Düğün hikâyesi çalışmaları için Ankara uygun bir şehir mi? Çiftler Ankara'da hangi mekânları tercih ediyor?
Ankara tarihsel ve kültürel anlamda iyi fotoğrafların çekilebildiği bir şehir. İstek üzerine Hamamönü, Ankara Kalesi, Dikmen Vadisi ve Gölbaşı Mogan Park yoğunlukla çekimlerimizi yaptığımız alanlar.

'İNANDIĞIM ANDA DEKLANŞÖRE BASARIM'

Geçmişten bugüne fotoğrafçılık sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Mesela Fotoğraf sanatçılığına ilk başladığım yıllarda gelin damat fotoğrafları iki ya da üç pozla sınırlıydı. Zaman içerisinde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte yeni teknikler uygulanarak poz sayıları çoğaldı ve albüm çekimleri yapmaya başladık. Artık günümüzde akıllı telefonların kullanılmasıyla birlikte poz çekimleri kendini daha profesyonel çalışmalara bıraktı. Stüdyolardan çıkıp açık hava fotoğrafları çekilmeye başlandı. Ekipmanların çeşitliliği de teknolojiyle beraber arttı. Artık eskisine göre kullanılan lensler farklılaştı. Kalite ve performans her geçen gün artıyor ve bizde bu sürece ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Örnek aldığınız ve çalışmalarını takip ettiğiniz bir fotoğraf sanatçısı var mı?
Türkiye'de Mehmet Turgut… Çünkü aldığı eğitimlerle beraber bakış açısı ve yürüttüğü çalışmalar sektörümüze katkı sağlayabilecek düzeyde. Yurt dışında National Geographic Dergisi sanatçısı Michael Yamashita.

İyi fotoğraf sizce nedir?
İyi fotoğraf görüldüğü zaman çoğunluğu etkileyen fotoğraftır. Fotoğrafı çekmeden çıkacak ürünü düşünüp görmeye çalışırım. Ve inandığım anda deklanşöre basarım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En iyi fotoğraflarımı Ankara'da çekiyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN