Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gayrimenkulü seviyoruz ne alacağımızı bilmiyoruz

Giriş Tarihi: 26.8.2015
Gayrimenkulü seviyoruz ne alacağımızı bilmiyoruz

Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, başkentte birbiri ardına inşa edilen projeler arasında en doğru seçimi yapmak isteyen yatırımcıların uzmanlara danışması gerektiğini söyledi

Başkentin gayrimenkul sektörüne yön veren Onursal Gayrimenkul'ün Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün doğru yatırımı yapmak isteyen yatırımcılara tüyolar verdi. Gözde hale gelen yerleşim yerlerinin dışında keşfedilmeyi bekleyen yeni bölgeler de olduğunu bildiren Öngün, "Önemli olan doğru kazanç elde edilmesini sağlayabilmek. Geleceği olan, önümüzdeki dönemlerde daha çok değer kazanacak bölgelere yönlendirilmeli" dedi.
'da inşaat sektörünün geldiği nokta nedir?
Başkent inşaat sektörü artık dünya başkentleriyle yarışır duruma geldi. Konut anlayışının değişmesi, iş dünyasının nitelikli ve teknolojik özelliklerle donatılmış iş merkezlerine yönelmesi Ankara inşaat sektörünü de baştan sona yeniledi. Bu durum kentin görünümünün de değişmesini sağlıyor. Sembol yapılara yenileri eklenirken, başkent'in büyümesi de devam ediyor.

KEŞFEDİLECEK ÇOK BÖLGE VAR


Ankara'nın değer kazanacak bölgeleri neler olacak?
Ankara'daki büyüme tek bir yöne doğru değil. Tüm yönlere doğru gelişme gözleniyor. Bu durumda değerlenen bölge sayısı da artıyor. Aslında önemli olan gelişen bölgelerde stok fazlası oluşmamasına dikkat etmek. İncek bölgesi yatırım için son yılların en gözde yerleşim yerlerinden ancak inşa edilen konut projelerin fazla oluşu bölgede stok fazlasının yaşanabileceğini gündeme getiriyor. Aslında keşfedilmeyi bekleyen, çok değerli bölgeler var. Yatırımcılara önerim, gayrimenkul uzmanlarının önerileri doğrultusunda hareket etmeleridir.
Gayrimenkul alımında müşteri isteklerini genel olarak nasıl özetleyebiliriz?
Yatırımcının istediği elbette kazanç elde etmek. İstekleri de bu doğrultuda oluyor. Ancak önemli olan doğru kazanç elde edilmesini sağlayabilmek. Geleceği olan, önümüzdeki dönemlerde daha çok değer kazanacak bölgelere yönlendirilmeli. Türk halkı sürekli değişen, ne olacağı belli olmayan yatırım araçlarını sevmiyor. Bu yüzden de genellikle tercihini gayrimenkulden yana kullanıyor. Çünkü gayrimenkul piyasası siyasi, ekonomik dalgalanmalardan neredeyse hiç etkilenmiyor. Özellikle arazi piyasasında fiyatlar düşmez, aksine yükselebilir de. Gayrimenkule yatırımın gelecek dönemlerde de tüm hızıyla devam edeceğine inanıyorum.
Şehrin tanıtımının iyi yapıldığını düşünüyor musunuz?
Özellikle yabancı yatırımcının kente çekilmesi açısından tanıtım çalışmalarını artırmamız gerektiğini düşünüyorum. Yabancı gayrimenkul yatırımcıları, kapsamlı proje niteliği taşıyan, içinde sosyal- kültürel donatı alanları, alışveriş merkezi ve günlük ihtiyaçlarını karşılayacakları iş merkezlerinin olduğu, güvenliğin de en üst seviyede tutulduğu A+ inşaat kalitesine sahip gayrimenkullere öncelikli önem veriyor. Ankara ve Anadolu'da da söz konusu nitelikte geniş bir portföy bulunuyor. Bunlar ve daha sayamadığım çok sayıda avantajın özellikle yabancı yatırımcılara iyi tanıtılması için de tüm ilgililerin elini taşın altına koyması gerekiyor. Biz Onursal Gayrimenkul Yatırım AŞ olarak sadece kendi imkânlarımızla Ukrayna'dan, Birleşik Arap Emirlikleri'ne çok sayıda yatırımcıyı Ankara'ya getirmeyi başardık.

EV DEĞİL YAŞAM ALANI İSTENİYOR

"Artık alıcı konuttan çok "yaşam merkezi" arayışında. Önceden tüm evlerin pencereleri ahşap doğramaydı, şimdi PVC'siz ev göremezsiniz. Ebeveyn banyosu bile lüks görülürken, artık olmazsa olmazlar arasına girdi. Pahalı olarak görülen ürünlerin standarda dönüşmesi inşaatçıları da hep daha iyisini yapmaya itiyor. Konut alıcısı artık sosyalleşebileceği konutlar istiyor. Taleplerin bu yönde devam edeceğini, Ankaralı inşaatçıların da konut alıcısının isteklerini karşılamak için farklı hizmetlerle detaylandırılan konutlara imza atacağını söyleyebiliriz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gayrimenkulü seviyoruz ne alacağımızı bilmiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN