TSYD cipi itiraf etti minibüsü unuttu

TSYD Başkanı Oğuz Tongsir'in eşinden alınan ciple ilgili haberimiz doğrulanırken bu kez de derneğe 89 bin TL'ye alınan minibüs muhasebecide çıktı

Giriş Tarihi: 18.1.2016
TSYD cipi itiraf etti minibüsü unuttu
SABAH 'nın haberinin ardından Yönetim Kurulu'nu toplayan TSYD 'de bir skandal daha...

TSYD'DEKİ araba skandalının simgesi olan cipi görüntüleyen SABAH Ankara'nın haberinden sonra itiraf geldi. Üyelerinin kongre çağrılarına kayıtsız kalan TSYD, bombayı patlattı. SABAH yazarı Erman Toroğlu'nun, "TSYD Başkanı Oğuz Tongsir, eşinin arabasını derneğe satıp, Ankara Şube'ye gönderdi" iddiası doğrulandı. Skandallar bununla da kalmadı. TSYD'ye önceki yönetim döneminde 89 bin liraya satın alınan minibüsün de derneğin muhasebecisine satıldığı ortaya çıktı.

Derneğe bağış!
Önceki gün şube başkanları ve genel merkez yönetimini olağanüstü toplantıya çağıran TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir'den itiraf geldi. TSYD'nin resmi sitesinden, "Genel Başkan Oğuz Tongsir, 12 Ağustos 2015 günü eşinin arabasını 5-6 bin TL eksik bedelle derneğe satışını yapmış, aradan 6 ay geçmesine rağmen parasını alamamıştır" denildi. Açıklamada Tongsir'in parayı almaktan vazgeçtiği ve Ankara Şube'ye bağışladığı da belirtildi.

Banka ka yıtları nerede?

Dernek üyelerinin, "Böyle bir satış olur mu? Bu etik mi?" diye tepki gösterdiği skandal olayda, satış işlemlerinin derneğin çalışanı Erhan Ulaş üzerinden gerçekleştirildiği ve muhasebe kayıtlarında evraklarının olmadığı ileri sürüldü. Yapılan satış işleminde banka kaydı bulunmazken işlemin dernek karar defterine işlenip işlenmediği de bilinmiyor. TSYD Genel Başkanı Tongsir'in bağış işlemini meblağın yüksek olması nedeniyle banka üzerinden yapması gerektiği ifade edildi.

İşte gizlenen o minibüs
TSYD'deki skandallar zincirine bir de dernek için 2014 yılında satın alınan minibüsün satılması eklendi. 89 bin liraya sıfır kilometre satın alınan ve bir çok masraf yapılarak lüks hale getirilen minibüs Oğuz Tongsir yönetimi tarafından 2015'in yaz aylarında satışa çıkarıldı. Dernek üyelerinin paraları ile alınan 34 AS 7716 plakalı minibüs 80 bin liraya TSYD Genel Merkezi'nin muhasebecisi İlhan Oktay'a 80 bin liraya sattığı ortaya çıktı. Etik olmayan bu satış da üyelerden gizlenirken minibüsün yerine Başkan Oğuz Tongsir'e lüks bir makam otomobili alınması tepki çekti.

Genel sekretere 4 bin TL maaş

TSYD için Genel Sekreter'in aldığı maaş konusu ile ilgili yapılan açıklamada, başka bir itirafta daha bulunuldu. Genel Sekreter Mustafa Göksel Yener'in maaş aldığı ve bunun yeni tüzükte (Oğuz Tongsir yönetiminin eklediği bir madde) olduğu açıklandı. Seçilmiş genel sekreter ve TRT emeklisi olan Yener'in maaşının 4 bin lira civarında olduğu vurgulandı. Tüzüğe maaş maddesi eklenmesinin kongre yerine tüzük kongresinde yapılmasının ise kanuna aykırı olduğu belirtiliyor.

Eleştiriler eşinden geldi
Kendi arabası TSYD Genel Başkanı eşi tarafından derneğe satılan Hazan Tongsir ise yapılan eleştirilere Twitter hesabından cevap verdi. Hazan Tongsir, "Şu iflah olmaz eleştiricilere sorsan sen ne yapıyorsun diye. Verecek cevabı olmaz. Görevi eleştirmek. İcraat 0. Bir tetikçilik, bir kötü ruh dalgası sarmış etrafı. Herkes birbirinden nefret eder hale gelmiş. O yürüttüğünüz linç kampanyalarında boğulun. Vicdanlı olun desem nafile. Olmayan bir şey uyanmaz ki! Ne linç severmiş bu millet ya. Su uyur kalem silahşörleri uyumaz. Bu da benden gönün sözü" ifadelerini kullanması dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSYD cipi itiraf etti minibüsü unuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN