Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koldan by-pass hayatını kurtardı

Kalbinin 3 damarı tıkalı olan Ertuğrul Kurt kolundan yapılan by-pass'la hayata döndü

Koldan by-pass hayatını kurtardı
Kalbinde 3 damarı tıkalı olan Ertuğrul Kurt, (46) kolundan yapılan by-pass ameliyatı ile hayata tutundu. Ameliyatı gerçekleştiren Lokman Hekim Sincan Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erkan Kuralay, "Ayaktan alınan damarların tıkanma şansı yüksek olduğu için genç hastalarda atardamar kullanıyoruz ve hastaların uzun süre sağ kalmasını hedefliyoruz" dedi. Kırıkkale'de öğretmenlik yapan Kurt, eşiyle birlikte yürürken kalbinin sıkıştığını hissetti. Bunun üzerine Lokman Hekim Sincan Hastanesi'ne giden Kurt, muayene oldu. Efor testinin ardından anjiyo yapılan Kurt'un 3 damarında tıkanıklık tespit edildi. By-pass olması gerektiği belirlenen Kurt'a bacaktan değil, koldan by-pass ameliyatı yapıldı.

"KOŞMAK İSTİYORUM"
Ailesinde kalp hastalığı öyküsü bulunduğunu anlatan Kurt, "Annem, babam ve ağabeyim de kalp hastasıydı. Ben de her an bekliyordum. Ankara'ya tatile geldiğimde eşimle yokuşu çıkarken kalbim daralmaya başladı. Biraz oturdum. Eşimi eve gönderdim ve hastaneye kontrole geldim. Ameliyattan birkaç gün önce insan neredeyse düşecek duruma geliyor. Nefes alamıyorsunuz, mideniz yanıyor ve ağrılar başlıyor. Anjiyoya girince 3 damarda tıkanıklık tespiti yapıldı. Erkan hocam inceledi ve by-pass yapılması gerektiğini söyledi. Erkan hocam ağabeyimi de geçen yıl şubat ayında by-pass etmişti. Babam da daha önce bu hastanede by-pass oldu. Ameliyatın ardından şu an rahatlıkla yürüyorum. Neredeyse koşacağım. Başarılı ekibin sayesinde kurtuldum. Hastaneden ve hizmetlerinden çok memnun kaldım" diye konuştu.

"TIKANMA ŞANSI AZ"
Başarılı ameliyatı gerçekleştiren Lokman Hekim Sincan Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erkan Kuralay, şöyle konuştu: "Bu hastaların uzun süre yaşamasının en önemli yollarından birisi de hastalarda ayaktan değil de koldan ve memeden atardamar kullanılmasıdır. Bu atardamarlar tıkanma şansı az olan damarlar olduğu için bu hastalar çok uzun süre sağ kalabiliyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koldan by-pass hayatını kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN