Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Ölümü hatırlatmakta sakınca yok’

Giriş Tarihi: 27.4.2016
‘Ölümü hatırlatmakta sakınca yok’

Sincan’daki saat kulelerinin üzerine yazılan, “Vakit daralıyor” yazısı bazı kesimlerin tepkisine yol açtı. Sincan Belediye Başkanı Tuna ise, ölümü hatırlatmakta bir sakınca görmediğini söyledi

Sincan Belediyesi başta Kent Meydanı ve Demokrasi Parkı olmak üzere ilçede 7 ayrı noktaya dev saat kuleleri inşa etti. Yüksek Hızlı Tren'le 'ya gelen binlerce kişinin de gördüğü saat kulelerinin üzerine, "Vakit daralıyor" yazan Sincan Belediyesi genel olarak olumlu tepkiler alırken, yazılan bu yazı bazı kesimlerin eleştirilerine maruz kaldı. Başta CHP'li ve MHP'li siyasetçiler olmak üzere bazı ideolojik grupların, "Ölümü hatırlatıyor" eleştirilerine Belediye Başkanı Doç. Dr. , "Vakit daralmıyor mu?" diyerek cevap verdi.

YALAN MI SÖYLÜYORUZ?
SABAH Ankara'ya konuşan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, "Vakit daralmıyor mu? Yalan mı söylüyoruz. Şimdi mesela sınava gireceksin günü ve saati belli. E, bu imtihana çalışman için daralmıyor mu? Sonra bir randevun var. O randevuya geç kalmamak için tedbir almıyor musun? Yani her konuda zaman önemlidir. Geçmiş 1 saniyeyi geri getirebiliyor musun? Servetini de versen geçmiş bir saati satın alamazsın. Bunun bedeli yok. Zaman çok kıymetli bir şey dolayısıyla da zamanın kıymetini iyi bilmek lazım. Biz bu sözü, bu manada kullanıyoruz" ifadelerini kullandı.

"ÖLÜM DE BİR GERÇEK"
Bazı marjinal grupların "Ölümü hatırlıyorlar" yorumlarına da cevap veren Tuna, "Ölüm de bir gerçek. Ölüm diye bir şey var. Ben ölümsüzlüğün de reçetesini duymadım. Ölüm olacak, ölümden de korkmanın bir anlamı yok. Korkunun ecele faydası yok. Korkma ile ecel ne ileri ne geri gider. Biz o yazıyı yazmamış olsak da ölüm bir gerçek. O yazı ölümü hatırlatıyor olabilir. Sen unutsan da zaten ölüm geliyor. Biz burada zamanın çok önemli olduğunu ve ölümün de bir gerçek olduğunu belirtiyoruz" şeklinde konuştu.

'SİNCANLILAR YAZIYI ÇOK ANLAMLI BULUYOR'
Sincan'da yaşayan halkın büyük bölümünün yazıyı anlamlı bulduğunu belirten Başkan Tuna, "Zamanın ehemmiyetini hatırlatması bakımından tabi çok müspet dönüşler oluyor. Ama bazı vatandaşlarımız da, 'Ya biz bu yazıyı görünce ölümü hatırlıyoruz' diyor. Ben de kendilerine ölümü hatırlamakta bir sakınca olmadığını söylüyorum. Gerçekleri unutmak kendini aldatmaktır. Kendini aldatmak istemeyen her insan bu yazıyı olumlu karşılıyor" dedi.

'HAYIRLI AKŞAMLAR MI YAZALIM?'
"Saat kulesinin üzerine afiyet olsun mu?" yazalım diyen Tuna, "Bizim buradaki bir diğer amacımız da vaktin daraldığını ve bu daralan vakti insanların iyi değerlendirmesini sağlayabilmek. Zamanını iyi değerlendiren insanlar hayatta başarılı olmuştur. Yaptığımız bir eser aynı zamanda mesaj da vermeli. Biz oraya bir saat koymuşuz. Saat ne demek? Saat zamanı gösterir. Biz oraya ne yazalım? Hayırlı akşamlar, iyi geceler, afiyet olsun mu yazalım?" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Ölümü hatırlatmakta sakınca yok’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN