Esnafa destek için düğmeye basıldı

Giriş Tarihi: 28.5.2016
Esnafa destek için düğmeye basıldı

5 puanlık teşvik indirimi kapsamına Bağ- Kur’lu esnafları da almak için düğmeye bastı. Esnafın kulağı gelecek müjdede

, 2008 yılında başlatılan, primini düzenli ödeyenlere 5 puanlık teşvik indiriminin kapsamına Bağ-Kur'lu esnafın da eklenmesini gündemine aldı. Gelişme üzerine SABAH Ankara'ya konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Bağ-Kur'lu çalışan orta ölçekli hiçbir işletme bu yükün altından kalkamaz. Bağ-Kur'lu esnaf artık müjde bekliyor" şeklinde konuştu.

ESNAFIN SIRTINDAKİ YÜK ARTTI
"Prim artışı esnafın sırtındaki yükü artırıyor" diyen Palandöken, "Esnafın yanında çalışan için 100 TL prim desteği getiriliyor ama esnafın kendisine yok. Asgari ücretin 1.300 TL'ye çıkmasıyla 2016 yılında en düşük Bağ-Kur primi 568,22 TL en yüksek ise 3.693 TL oldu. Bağ-Kur primlerini ödemekte zorlanan esnaf ve sanatkârlarımıza gelen net yük 128 TL olmuştur. Esnafın bunu ödemesine imkân yok. Daha doğrusu Bağ-Kur'lu çalışan orta ölçekli hiçbir işletme bu yükün altından kalkamaz. Esnaf, prim artışlarındaki orantısızlığı ve haksızlığı dile getiriyor" dedi.

GEREKLİ ÇALIŞMA TALİMATI VERİLDİ
Asgari ücretin artmasıyla esnafın kendi priminin de arttığını söyleyen Palandöken, "Esnaf ve sanatkarın primindeki artış yüzde 35. Hükümetle yaptığımız görüşmelerde, devletin sigorta primlerine verdiği desteği zor durumdaki esnaf için de istedik. Bakanlık da Sosyal güvenlik primiyle esnafa gelen yük konusunda gerekli çalışma talimatlarını verdiler" dedi. Mevzuata göre 5 puanlık teşvikten yararlanmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Primlerin hazine tarafından karşılanabilmesi için, esnaflar, kendileri ve çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili olarak yasal bildirimlerini zamanında yapmaları gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafa destek için düğmeye basıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN