Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gölbaşı’nın yetenekli kızları yolcusu

Gölbaşı Zübeyde Hanım Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri geri dönüşüm ürünleriyle hazırladıkları kıyafetleri Biyo Moda yarışmasında sunacak

Giriş Tarihi: 11.9.2016
Gölbaşı’nın yetenekli kızları İtalya yolcusu
Daha önce 32 ülkeden 98 okulun katıldığı tasarım yarışmasında üçüncü olan Gölbaşı Zübeyde Hanım Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bu hafta 'da düzenlenecek Avrupa Biyo Moda Yarışması'na katılacak. Okul 'Kıyafet gösteri' bölümünde birinci olmak için Sırbistan ve Letonya temsilcileriyle yarışacak. Okul müdürü Sibel Koç, Türk motif ve elişi ile 12 parçalık bir kreasyon hazırladıklarını, yarışmada gösterilecek elbiselerin ise tamamen geri dönüşüm ürünlerinden yapıldığını söyledi.

ANADOLU VURGULANDI
Dikim öğretmeni Sevil Çizmeci ise kıyafetlerde yer alan metal kısımların kola kutularının kapaklarından yaptıklarını belirterek "Farklı renkte kapaklar piyasada mevcut. Bunları değişik firmalardan atık malzeme olarak bulduk, hiçbiri sıfır malzeme değil" dedi. Çizim ve tasarım öğretmeni Feride Çelik de çizimleri tasarlarken biyomoda anlayışı ve etnik ögeleri temel aldıklarının bilgisini vererek, "Anadolu'nun kültürünü barındıran 7 rengi oluşturan bir yaka işlemesi kullandık. Etek ucunda ise Kastamonu yöresine ait kadınların çarşaflarını süslemek amacıyla kullandığı harcı işledik ve bu harcın üzerine yine Anadolu'yu temsil eden mozaik kültürümüzü bir örneği renk renk tahta boncuklarla döşedik ki dünya bizi 7 rengimizle tanısın istedik" diye konuştu. 'daki yarışmaya Zeynep Bucuğa ve Gülercan Yılmaz adlı öğrenciler de katılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gölbaşı’nın yetenekli kızları İtalya yolcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN