Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Banliyö karanlık yürekler aydınlık

Banliyö karanlık yürekler aydınlık
15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Sokağa çıkın' talimatıyla binlerce Sincanlı Lale Meydanı'nda toplandı. Hedefleri çatışmaların yoğun olarak yaşandığı kritik noktalara ulaşmak, demokrasiye sahip çıkmaktı. Ancak sıkışan trafik cesur yürekleri Sincan'a hapsetti.

Bu sırada Sincan Belediye Başkanı Tuna'yı arayan TCDD Genel Müdürü Apaydın "Başkanım hızlı tren hattından banliyöleri yürütüyorum" dedi. F-16 saldırısına karşı ışıkları söndürülen 6 banliyö treni o gece bazıları şehit, bazıları gazi olan 10 bin Sincanlıyı Kızılay ve Külliye'ye taşıdı.


15 Temmuz ihanet gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Sokağa çıkın' çağrısı üzerine Türk bayrakları ile Lale Meydanı'na çıkan binlerce Sincanlı, ilçede herhangi bir sorun olmadığını görünce çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Kızılay Meydanı, Ankara Emniyeti ve Genelkurmay Başkanlığı önüne gitmek istedi. Ancak hem Etimesgut hem de Çiftlik Kavşağı'nda yaşanan trafik sıkışıklığı nedeniyle vatandaşın bu noktalara ulaşımında güçlük yaşanıyordu. İşte tam bu sırada Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna'yı arayan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Başkentray projesi inşaatından dolayı seferleri durdurulan banliyöleri çalıştırabileceklerini ifade etti.

DEMOKRASİ SEFERİ DÜZENLENDİ
Apaydın'ın banliyöleri Sincan Garı'na getirtmesinin ardından ilçede anonslar yapan Sincan Belediyesi ve AK Parti Sincan İlçe Başkanlığı'na bağlı araçlar vatandaşları gara yönlendirdi. Gece 00.30'da ilk seferini yapan banliyöleri alkışlarla karşılayan 10 bin Sincanlı çatışmaların yoğun olarak yaşandığı bölgelere ulaştırıldı. Evlerinden göreve çağrılan makinistler F-16'ların bomba atma ihtimaline karşılık banliyölerin ışıklarını kapayarak gecenin karanlığında 'Demokrasi' seferlerini gerçekleştirdi. Kameralara yansıyan görüntülerde ışıkları kapanan banliyöler içinde bazı vatandaşların Kuran okuduğu, bazı vatandaşların ise, tekbir ve salâvat getirdiği görüldü. Banliyölere vatan aşkı ile binip Külliye, Ankara Emniyeti, Kızılay ve Genelkurmay'a giden Sincanlılar'dan bazıları şehit düşerken bazıları ise gazilik mertebesine erişti.

İMDADA KOŞAN TELEFON
SABAH Ankara'ya konuşan AK Parti Sincan İlçe Başkanı Fatih Omaç o gece yaşananları anlattı. Omaç "Hain darbe girişiminin olduğu gece binlerce vatandaşımız ile birlikte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla Lale Meydanı'nda toplandık. Sincan'dan 5 ana noktaya vatandaşlarımızın sevk edilmesi gerekiyordu. Bunlardan birincisi hemen yanı başımızdaki Etimesgut Zırhlı Birlikler, ikincisi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, üçüncüsü Akıncı Üssü, dördüncüsü Genelkurmay Başkanlığı binası ve beşincisi ise Ankara Emniyet Müdürlüğü idi. O gece en büyük sorunlarımızdan biri bu noktalara vatandaşlarımızı nasıl ulaştıracağımızdı. Çünkü İstanbul Yolu'nda Çiftlik Kavşağı ile Eskişehir Yolu'na varış yolundaki Zırhlı Birlikler'in önünün tıkalı olduğuna dair haberler geliyordu. Tam, 'Allahım ne yapacağız' diye düşünürken TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın başkanımızı aradı" dedi. Omaç "Demiryolları bizim için büyük kolaylıktı. Çünkü tren ile Yıldırım Durağı'ndan Zırhlı Birlikler'e, Gazi Durağı'ndan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne, Hipodrom Durağı'ndan Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne, Ankara Garı ve Yenişehir Durağı'ndan da Kızılay Meydanı'na, Genelkurmay Başkanlığı binasına ulaşabilirdik. Öyle de oldu. Her biri 6 vagonlu 1500 kişi kapasiteli 6 banliyö tren seti ile yaklaşık 10 bin kişi o gece kritik noktalara taşındı" diye konuştu.

BAŞKANIM TRENLERİ YÜRÜTÜYORUM
TCDD'nin 15 Temmuz gecesi adeta bir destan yazdığını belirten Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna "TCDD Genel Müdürümüz İsa Apaydın beni aradı. Kendisinin bir operasyon geçirdiğini ve hastanede olduğunu fakat süreci takip ettiğini, talep etmemiz halinde Sincan'a banliyö trenleri yollayabileceğini söyledi. 'Tamam' dedik. Yeniden aradı, 'Başkanım banliyöleri YHT raylarından Sincan'a yürütürüz' dedi. İsa beyin bu cesur ve akılcı duruşu bizi çok memnun etti. En kritik zamanda gelen bu telefon Sincanlının milli iradeye sahip çıkmasına destek oldu. Sincan'daki vatandaşlarımızın ana noktalara ulaşmasında etkili olan TCDD Genel Müdürümüz İsa Apaydın'a vatandaşlarımız ve demokrasimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Banliyö karanlık yürekler aydınlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN