Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 Aylık Mert Annesinin Karaciğeri İle Hayata Tutundu

Giriş Tarihi: 1.7.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 14:39
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Merkezi’nde siroz teşhisi konulan 7 kilogram ağırlığındaki 7 aylık bir bebeğe, annesinden karaciğer nakli gerçekleştirildi.
Alanya ilçesinde yaşayan bahçıvan Adem Ersoy ve ev hanımı Raziye Ersoy çiftinin 7 ay önce dünyaya gelen bebeklerine iki ay önce sarılık ve siroza bağlı karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu. Aile, daha önce 11 yaşındaki çocukları Melike Ersoy’u sirozdan dolayı nakil yapılamaması nedeniyle kaybedince büyük panik yaşadı. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi çocuk servisinde yaklaşık 1 ay tedavi gören Mert bebek için doktorlar karaciğer nakli yapılması gerektiğini belirtti. Aynı hastanenin organ nakli merkezinde yapılan testlerde annenin bebeğine karaciğer dokusu verebileceği tespit edildi. AÜ Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu ve ekibi, başarılı bir operasyonla anne Raziye Ersoy’dan alınan 250 gramlık karaciğer parçasını 7 aylık, 7 kilogram ağırlığındaki bebeğe nakletti.
11 YAŞINDA KIZINI AYNI HASTALIKTAN KAYBETTİ
11 yaşındaki kızını kaybettiğini anlatan Raziye Ersoy, diğer iki çocuğunun sağlıklı olduğunu söyledi. Doğumunun ardından Mert bebekte de kaybettiği kızının belirtilerini görmeye başlayan anne Ersoy, "Hastaneye başvurduk. Sarılığa bağlı karaciğer yetmezliği oluşmuş. O anda yıkıldım. Hem ben hem babası verici oldu. Çok mutluyum oğlum ikinci kez dünyaya geldi. Bir evladım ölmüştü, Mert’in yaşamasını istedim. Şu an çok mutluyum. Oğlum sağlığına kavuştu" dedi.
CANLIDAN EN KÜÇÜK KARACİĞER NAKİLLERİNDEN BİRİ
Akdeniz Üniversitesi(AÜ)Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu ise 7 aylık Mert Ahmet Ersoy’u ailesinin iki ay önce sarılık şüphesiyle çocuk gastroenterolojisine getirdiğini aktardı. Mert’in bir kardeşinin nakil olmadan hayatını kaybettiğini hatırlatan Doç.Dr. Aliosmanoğlu, "Küçük Mert’in hastalığı safra yollarının doğumsal olarak gelişmemesine bağlı olarak siroz meydana gelmiş. Karında siroza bağlı sıvı toplanması oluşmuş ve Mert’in karnı büyümüştü. Kan ve sarılık değerleri çok yüksekti. Bunun üzerine nakil kararı verdik. Anne gönüllü oldu. Anneden aldığımız 250 gramlık karaciğer parçasını Mert’e nakil ettik. Ameliyatla bu değerler normale dönerken, karın şişliği de indi" açıklamasını yaptı.
Mert’i organ nakli bekleme listesine almak istemediklerini kaydeden Doç.Dr. Aliosmanoğlu, "Kadavra sayısı çok az. Bekleme listelerinde hastaların bir çoğu kaybedebiliyoruz. Anne uygun bir donör olduğu için biz, listede uzun süre bekletmek istemedik. Anneden canlı nakil yaptık. Şuan bebeğimiz sağlığı yerinde. Birkaç gün içinde taburcu edeceğiz" diye konuştu.
Merkezlerinde canlıdan en küçük karaciğer nakillerinden birini gerçekleştirdiklerini ifade eden Doç.Dr. Aliosmanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
"Mert nadir örneklerden birisi. Enfeksiyonlar nedeniyle Mert’in yaşamı hastanelerde geçiyordu. Bu naklin ardından Mert, artık hayatına evinde devam edecek. Enfeksiyonlarla uğraşmayacak. Yeme içmesinde bir kısıtlama olmayacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 Aylık Mert Annesinin Karaciğeri İle Hayata Tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN