AfD’lilerin gözü sendikalarda

AfD genel seçimlerde elde ettiği başarıyı sendikalara da girerek yaygınlaştırmak istiyor. Aşırı sağcılar, önceki gün yapılan sendika seçimlerinde başarı elde etti

Giriş Tarihi: 2.3.2018 10:03
AfD’lilerin gözü sendikalarda
Siyasette Almanya için Alternatif (AfD) partisi ile büyük başarı kazanan aşırı sağ, şimdi de ülkedeki sendikalara gözünü dikti.

Almanya'da 28 bin işyerinde, işyeri temsilcikleri için seçim yapıldı ve 180 bin aday yarıştı. Adayların yüzde 15'inin İslam ve göçmen karşıtı Almanya için Alternatif Partisi'nden (AfD) olduğu belirtildi. Bu oran doğu eyaletlerinde yüzde 35'i buldu. Untertürkheim'daki Daimler Benz isletmesinde 45 işyeri temsilcisinin dördünün AfD'li olduğu açıklandı. Bu kişilerin Anayasayı Koruma Örgütü tarafından izlenen Neo-Nazi grubu Identitaeren Bewegung ile ilişki içinde olduğu da belirtildi.

Dresden'de konuşan işyeri temsilcisi Oliver Hilburger, "AfD şimdi tüm meclislerde temsil ediliyor. Biz de yakında tüm işyeri temsilciliklerine gireceğiz" açıklamasında bulundu. Sendika yöneticileri aşırı sağ gruplaşmayı şimdilik "büyük sorun" olarak görmüyor. Ancak AfD'nin çıkışı ve SPD'nin büyük sendikalarda güç kaybı, aşırı sağa alan açma tehlikesini beraberinde getiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AfD’lilerin gözü sendikalarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN