Acımıza bile saygınız yok

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, Solingen kurbanlarını anma törenine gelerek konuşma yapacak olması, Almanya muhalefetini rahatsız etti

Giriş Tarihi: 25.4.2018 09:28
Acımıza bile saygınız yok
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Almanya'da konuşma yapacağını söyleyince, Almanlar rahatsız oldu. Maas'ın, "Çavuşoğlu, 29 Mayıs'ta yapılacak Solingen anma törenine gelebilir. Bu, siyasi yasak kapsamına girmez. Yıllardan beri yapılan bir etkinlik" açıklaması, muhalefeti gerdi. Muhalefetin tavrı, Solingen acısına bile saygıları olmadıgını gösterdi.

BAŞTA ÖZDEMİR VE DAĞDELEN
PKK'nın siyasi kolu gibi hareket eden Sol Parti ile Yeşiller'in Türkiye karşıtı politikacısı Cem Özdemir buna tepki gösterdi. Özdemir, muhalif politikacıların da gelmesi gerektiğini savunurken, Sol Parti'nin PKK sevici milletvekili Sevim Dağdelen de Türk hükümetine seçim yardımı yapılmaması gerektiğini söyledi. CDU Wuppertal milletvekili Jürgen Hardt ise yıllardır Solingen kurbanlarının saygı içinde anıldığını belirtti.

'SİYASİ KONUŞMA YAPMASIN'
Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyalet Başbakanı Armin Laschet, Çavuşoğlu'nun törende siyasi konuşma yapmamasını beklediğini söyledi. Laschet, "Tutumumuz ortada. Türkler ve Almanlar, Solingen'deki feci olayın yıldönümünde kurbanlar için ortak yas tutuyor. Özellikle de facianın bu yıl 25'inci yıldönümü olduğu düşünüldüğünde, bu durum daha çok önem kazanıyor" dedi.

BEŞ TÜRK CAN VERDİ
Almanya'nın Solingen kentinden 29 Mayıs 1993 günü acı feryatlar yükseldi. Irkçılar o gün Genç ailesinin oturduğu evi kundakladı. Evde bulunan 5 Türk, yaşamını yitirdi, 3 kişi de yaralandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acımıza bile saygınız yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN