Netanyahu’yu eleştirdi kovuldu

Ünlü karikatürist Dieter Hanitzsch, Süddeutsche Zeitung’da yayımlanan karikatüründe İsrail’i ve Başbakan Benyamin Netanyahu’yu eleştirince yıllardır çalıştığı gazeteden kovuldu

Giriş Tarihi: 18.5.2018 10:03 Güncelleme Tarihi: 18.5.2018 10:04
Netanyahu’yu eleştirdi kovuldu
Türkiye, Türkler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kar;ı hakaretamiz karikatürlere bayılan Alman basını, ikiyüzlülüğünü gösterdi. Almanya'nın en ünlü karikatüristlerinden Dieter Hanitzsch, İsrail'in ve Başbakan Benyamin Netanyahu'nun siyasetini eleştirdiği karikatür yüzünden on yıllardır çalıştığı gazeteden kovuldu. Alman basını günlerdir Hanitzsch için İsrail'i eleştirme cüreti göstermesi sebebiyle linç kampanyası başlatmıştı.

ÖZÜR DİLEMEDİ
Basta Bild olmak üzere Almanya'daki İsrail lobisinin öncüsü gazeteler, İsrail'in eleştirilmesini skandal olarak nitelemişti. Aynı gazeteler Müslümanlar, Türkler veya Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretleri ise büyük bir heyecanla yayımlıyor ve bunu basın ve fikir özgürlüğü olarak değerlendiriyordu.
Karikatürü yayımlayan Süddeutsche Zeitung özür dilerken, Hanitzsch direndi. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Wolfgang Krach, "Karikatürist, bir dahaki Eurovision finalinin İsrail'de yapılacağını anlatmak istedi. Ama karikatür yanlış anlaşılabilir ve Yahudi düşmanı algılanabilir" demişti. Hanitzsch ise "Gazetenin özür dilemesi, onların sorunu. Ben özür dilemeyeceğim, çünkü iddialar beni etkilemiyor. Tavrım ortada. Ben bir Alman olarak İsrail'i, Netanyahu'nun siyasetini eleştirebilmeliyim" dedi. Netanyahu'nun, "Seneye Kudüs'te" açıklamasını eleştirdiğini söyleyen Hanitzsch, "Çünkü Kudüs, İsrail'in resmi başkenti değil. Üzerinde davut yıldızı olan füze de, Netanyahu'nun barışı teşvik etmeyen politikasını sembolize ediyor" dedi.

BU YAPTIKLARI İLK DEĞİL
8 Ocak 2015 tarihinde Berliner Zeitung, Müslümanlara hakaret etmenin sevinci ve heyecanıyla gazetede çok konuşulan bir karikatür yayımlamıştı. Ancak karikatürün Yahudi karşıtı bir karikatür olduğu ortaya çıkınca, gazete özür dilemişti. Gazete, karikatürün Müslümanlara hakaret ettiğini sanarak büyük bir heyecanla manşete taşımış ve "Bu karikatürleri basın ve fikir özgürlüğü, sanat ve din özgürlüğü için yayımlıyoruz" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Netanyahu’yu eleştirdi kovuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN