Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ADÜ’nün İlk Yabancı Doktora Mezunu Ejaz Ahmad Oldu?

Giriş Tarihi: 23.6.2015 08:38 Güncelleme Tarihi: 23.6.2015 13:36
ADÜ’nün İlk Yabancı Doktora Mezunu Ejaz Ahmad Oldu?
Adnan Menderes Üniversitesi’nin (ADÜ) ilk yabancı doktora mezunu Pakistanlı Ejaz Ahmad oldu.
Adnan Menderes Üniversitesi enstitülere kabul edilen ilk yabancı uyruklu öğrencisi olan Ejaz Ahmad, TÜBİTAK’tan almış olduğu bursla ADÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Reprodüksiyon ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı’nda ‘Doktora Eğitimini’ tamamladı. ADÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Ceylan’ın cübbesini giydirdiği Ahmad; diplomasını ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit
Bircan’ın elinden aldı. Diploma töreninde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Tunca ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Ceylan da hazır bulundu.
Adnan Menderes Üniversitesi’nin ilk yabancı doktora mezunu öğrencisi olan Ejaz Ahmad, Sunni Tohumlama üzerine Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde hazırladığı “Koç Spermatozoonlarında Akrozom Reaksiyonunun Uyarılabilme Oranları Üzerine Mevsimsel Etkilerin Araştırılması” başlıklı teziyle doktora programından mezun olurken; ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan Ahmad’ın çalışmaları hakkında bilgi aldı. Pakistan Genç Bilim İnsanları Ulusal Akademisi (NAYS) tarafından ödüle layık görülen Ejaz Ahmad, Veteriner Bilimleri alanında en iyi genç araştırmacı ödülünü de almıştı.
EJAZ AHMAD KİMDİR?
Veteriner Hekim Ejaz Ahmad önceki yıllarda Sahiwal ırkı boğalarda reprodüktif standartlar ve seçim kriterleri üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmaları ile Pakistan’da hayvancılık sektörü için ekonomik öneme sahip Sahiwal boğalarında puberta yaşının düşürülmesine olanak sağlayacak bilgiler ortaya koymuştur. Ejaz Ahmad Pakistan’da manda sürülerinin verimlilik oranlarının arttırılmasına yönelik olarak çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Türkiye’de TUBİTAK bursu ile doktora eğitimini tamamlayan Ejaz Ahmad ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlar yapmıştır. Bu önemli katkılarından dolayı Pakistan Peşaver Tarım Üniversitesi ile birlikte NASY tarafından ödüllere layık görülmüştür. Ayrıca, Ejaz Ahmad 2012 yılında Kanada’da Vencouver kentinde düzenlenen ICAR konferansına katılmış ve burada üniversitemizi temsil etmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ADÜ’nün İlk Yabancı Doktora Mezunu Ejaz Ahmad Oldu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN