Bebeğinizin 4. ay gelişimi: Artık gece uykusunu seviyor...

Giriş Tarihi: 20.6.2018 14:44
Bebeğinizin 4. ay gelişimi: Artık gece uykusunu seviyor...

Bebeğinizin boy ve kilo gelişimi iyi ise sadece anne sütü verin; eğer gelişimi iyi değilse doktorunuz 4. ayda yoğurt, kaşık mama ve meyve püresi gibi katı gıdalara geçmenizi önerebilir.

BESLENME

Bir öğünde tek yeni gıdaya geçin. Böylece katı gıdaya alışmasını kolaylaştırabilirsiniz. Yeni gıdalar beslenmesinin bir parçası haline geldiğinde, anne sütü veya formül sütü almayı giderek azaltacaktır. Bu dönemde katı gıdaları sütten önce vermek önemlidir. Sıvı mamalar çok doyurucu olduğundan önce bunu alırsa sıra katı gıdaya gelince yemek istemez. Zamanla bebeğinizin öğün sayısı dörde düşecek ama buna ek olarak yatmadan önce süt isteyecektir.

UYKU

4. ayda bebeğiniz nihayet gece boyunca uyumaya başlayacaktır. Gece uykuları 11 saate kadar çıkabilir. Gün içinde ise 2-3 saat daha uyur. Bebeğinizin daha kolay dalabilmesi için yorgunluk belirtileri göstermeye başladığında yatağına yatırın. Böylece hem daha rahat uykuya dalar hem de kendi kendine uyumaya alışır.

FİZİKSEL GELİŞİM

Sırtüstü pozisyondan yüzüstü pozisyona, yüzüstü pozisyondan da sırtüstü pozisyona geçebilir. Destek verildiğinde oturabilir ve başını dik tutabilir, yatağında dönebilir. Bir nesnenin düştüğü yere bakabilir ve odaklanabilir. Banyoda el ve ayaklarını çırpabilir. Diş çıkarmaya başlayabilir.

SOSYAL GELİŞİM

Mutlu olduğunda bunu belli eder ve güler, oyunu bozulduğunda ağlamaya başlar. Aynada kendini inceler, aynadaki yansıması hoşuna gider ve gülümser. Onunla konuştuğunuzda cevap vermeye çalışır. Etrafındakilerle ilişki kurmak için sesler çıkarır.

AŞI TAKVİMİ

Karma (DBT-Çocuk felci)

Pnömokok (3.doz)

BEBEĞİNİZİN 3. AY GELİŞİMİ: AGU VE BENZERİ SESLER ÇIKARIR

ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeğinizin 4. ay gelişimi: Artık gece uykusunu seviyor...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN