Ve sahne yeniden onların

Türk müziğinin üç efsanevi ismi Selami Şahin, Ümit Besen ve Coşkun Sabah, bir zamanların gazino kültürünü bugün de yaşatmaya devam ediyor. İstanbul gece hayatında her hafta sahneye çıktıkları mekanları dolduran üçlünün müdavimleri arasında, onları internetten keşfeden gençler de var

Giriş Tarihi: 18.2.2012
Selami Şahin, Coşkun Sabah ve Ümit Besen sahne performanslarıyla gündemde olmayı başarıyor. Şahin, Cahide 3d'de; Besen Yenikapı Yeni Mercan Restaurant'ta; Sabah ise Beşiktaş'taki Kalamata Meyhane'de sahne alıyor. Sadece orta yaşlılar değil, gençler, hatta İranlı ve Japon turistler de dinlemeye gidiyor. Peki, kim, hangi akşam nerede çıkıyor, fiyatlar ne kadar, ortam nasıl? İşte merak edenler için Türk müziğinin üç ustasının sahne bilgileri...

Selami Şahin
Nerede sahne alıyor?
İki yıl önce Al Jamal'de sahne almıştı. Sekiz haftadır ise her salı 'hem sevdalı hem belalı' konseptiyle saat 22.00 'de Cahide 3d'de. Kadırgalar Caddesi, Maçka Demokrasi Parkı, Nişantaşı Tel: (0212) 219 65 30

Fiyat ne kadar ?
İçki dahil 190 lira fiks mönü uygulaması yapılıyor. Bu mönüye sınırsız yerli içki, nar ekşili kısır, barbunya pilaki, babaganuş gibi 11 adet soğuk meze, şaşlık soslu tavuk dürüm, etli yaprak dolma gibi sekiz adet sıcak meze, ana yemek ve altı çeşit tatlı dahil.

Hangi şarkıları okuyor?
300'e yakın bestesi olan Selami Şahin, onun sesinden dinlemediğimiz şarkılarını da sahnede okuyor. En çok Özledim, Seninle Başım Dertte, Seni Sevmediğim Yalan, Ben Sevdalı Sen Belalı, Senin Olmaya Geldim, Alışmak Sevmekten Zor, Tanrım, Sen Mevsimler Gibisin parçaları istek alıyor.

Ortam nasıl oluyor?
Her salı mekan doluyor. Herkes şarkıları bir ağızdan söylüyor, dans edenler oluyor. Burcu Güneş, Demet Akalın, Deniz Seki, Seren Serengil gibi sanatçı dostları da her hafta Selami Şahin'i dinlemeye geliyor ve sahneye çıkıp onunla birlikte düet yapıyor.

Kimler geliyor?
Her yaştan dinleyicisi var, ama 35 yaş üstü onun programına daha çok ilgi gösteriyor.

GEN ÇLERİN İLGİSİ ÇOK HOŞUMA GİDİYOR
"45 yıllık müzik hayatımda 300 beste yaptım, 150'si hit oldu. Bu şarkıları bir buçuk saatlik sahne performansına sığdırmak çok zor, ama mümkün olduğunca izleyicilerden gelen istekleri seslendirmeye çalışıyorum. Eskiden Lunapark, Taksim Maksim, Çakıl, Gar Gazinosu vardı. Hepsinde bir dönem assolistlik yaptım. Haftanın yedi günü çalışıyorduk. O günlere ait çok güzel anılarım var ve yıllar sonra Cahide'de o anılara dönmek beni çok mutlu ediyor. Müzikseverlere böyle bir mekan sunduğu için İzzet Çapa ve ekibine teşekkür ediyorum. Siyasetçisinden iş adamına, köşe yazarından tiyatrocusuna, sanatçısından sporcusuna kadar her kesimden dinlemeye geliyorlar. Gurur duyduğum Arda Turan, geçen hafta İspanya'dan beni arayarak kendisi ve sevdikleri için Gitme Sana Muhtacım isimli şarkımı seslendirmemi rica etti. Çok hoşuma gitti. Gençlerimizin bana ve müziğime gösterdikleri ilgi çok hoş. Sahne, enerji alışverişinin olduğu bir yer. İzleyiciden o enerjiyi alamazsan eğlenemezsin, eğlendiremezsin. Ben mesleğimi aşk ve tutkuyla yapıyorum. İzlemeye gelen müzikseverlerden bazen öyle yüksek enerji alıyorum ki; iki buçuk saat program yaptığım oluyor. Ama kendime de bakıyorum. Yürüyüş yapıyorum. Can boğazdan gelir, boğazdan da gider ya, çok yağlı yemek yemiyorum. Tatlı az yiyorum. Altı ayda 12 kilo verdim. Her şeyden önce kafaya hiçbir şeyi takmıyorum."

Coşkun Sabah

Nerede sahne alıyor?
Her çarşamba Akaretler'deki Kalamata Meyhanesi'nde. Saat 22.00'de sahneye çıkan sanatçı, en az üç saat sahnede kalıyor. Süleyman Seba Caddesi No: 45 Akaretler, Sıraevler-Beşiktaş Tel: (0212) 258 87 88

Fiyat ne kadar ?
Limitsiz yerli içki dahil Sabah'lı eğlencenin bedeli 125 lira. Bu fiyata 15 çeşit soğuk, üç çeşit sıcak meze, bahçe salatası, ızgara levrek fileto, dondurmalı tatlı ve mevsim meyveleri dahil. 'Çilingir mönüsü' olarak geçen fiks mönüde tarama, topik, fava, portakallı kereviz, işkembe mezesi, Bodrum gözlemesi, Arnavut ciğeri gibi lezzetler var.

Hangi şarkıları okuyor?
Aşığım Sana, Anılar, Ayrılmayalım gibi bütün popüler bestelerini sahnede seslendiriyor. Ayrıca müşterilerden istek gelirse geri çevirmiyor. Ajda Pekkan, Neşe Karaböcek gibi diğer sanatçıların popüler şarkılarına da programında yer veriyor.

Ortam nasıl oluyor?
Sanatçıyı çoğunlukla 40 yaşın üstündeki kadınlar dinlemeye geliyor. İnternetten keşfeden gençler de Sabah'ı yalnız bırakmıyor. Ayağa kalkıp dans eden çok olmasa da salona coşku hakim oluyor.

Kimler geliyor?
Semra Özal, Demet Akalın, Yılmaz Morgül, Nilgün Belgün gibi ünlüler de Coşkun Sabah'ı sık sık dinlemeye geliyor. İranlılar da her hafta farklı gruplar halinde rezervasyon yaptırıyor.

SAHNEDEYKEN BEN DE EĞLENİYORUM
"32 yıllık bir şarkıcılık geçmişim var. Bu sürede şunu öğrendim, sanatçıyla mekan arasındaki uyum çok önemli. O zaman başarı kaçınılmaz. Ben Kalamata'da bunu gördüm. Coşkun Sabah'ı keşfetmiş, müziğini özümsemiş bir kitlenin Kalamata'nın hedef kitlesi olduğunu gözlemledim. Bütün çarşambalar dolu. Kendi şarkılarım dışında Türk Sanat Müziği ve ticari bir sanatçı olduğum için popüler şarkıları da okuyorum. Böylece ortaya çok renkli ve derin bir repertuar çıkmış oluyor. Sahnedeyken ben eğleniyorum. Kitlem de enteresan. Son yıllarda internetten beni keşfeden 25 yaş grubu sık geliyor. Sahne yorgunluğu nedir, bilmem. Günlük hayatımda bolca istirahat ediyorum. Bir gün sonra da 24 saat dışarı çıkmıyorum."

Ümit Besen
Nerede sahne alıyor?

Altı yıldır her cuma ve cumartesi Yenikapı Yeni Mercan Restaurant'ta saat 23.30'dan sahneye çıkıyor ve iki saat kalıyor. Kennedy Caddesi, Yenikapı sahil, No: 86 Tel: (0212) 638 23 50

Fiyat ne kadar ?
Kişi başı ücret 90 lira. Bu ücrete dahil olan yemekler ise; sekiz çeşit meze, fincan böreği, mevsim salata, et, balık ya da tavuktan oluşan ana yemek, 20 cl'lik rakı, 35 cl'lik şarap, iki bira ya da iki meşrubat.

Hangi şarkıları okuy or?
En çok Islak Mendil, Çakıl Taşları, Nikah Masası, Okul Yolları, Bayramın Olsun isimli şarkıları istek alıyor.

Ortam nasıl oluyor?
Sadece karlı havalarda programını iptal ediyor. Diğer zamanlarda her hafta sahne aldığı mekanı dolduruyor. Taverna havasında geçen eğlencede dans edenler de oluyor, el çırpanlar da. Gece sonunda tüm eller havada, şarkılar bir ağızdan söyleniyor.

Kimler geliyor?
Sanatçıyı Japon turist grupları gibi yabancılar da dinlemeye geliyor. Gençlerin de ilgi gösterdiği Besen'in sadık izleyici kitlesinde tanıdık isimler de oluyor. Ahmet Selçuk İlkan ve Selami Şahin de sanatçıyı dinlemeye gelenler arasında.

YURTDIŞINDAN BİLE DİNLEMEYE GELİYORLAR
"Mercan'da çok iyi bir kitlemiz var. Programlarımız çok renkli geçiyor ve gençler de çok ilgi gösteriyor. İnternetten beni keşfedip bulan ve her hafta dinlemeye gelen müdavimlerim var. Genelde hep kendi bestelerimi seslendiriyorum. Benim şarkılarım dışında da çok fazla istek gelmiyor. Birçok kişi evlilik yıldönümünü kutlamak için benim programlarımı tercih ediyor. Romantik anlarını benimle geçirmek istiyorlar. Doğum günü kutlamalarında gençler de sık sık geliyor. Hepsi neredeyse tüm şarkılarımı biliyor. Haftada iki gün sahneye çıkmak beni yormuyor. Ama sahnedeyken asla ara vermiyorum. Programıma iki saat boyunca kesintisiz devam ediyorum. Sahneye çıkmak bana da enerji veriyor."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ve sahne yeniden onların
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN