Magazin seviyenizi belirleme sınavı

Giriş Tarihi: 12.1.2013

Metin Kaçan'ın intiharının gramajını kim belirliyor? Can Bonomo'ya göre, şerefsizlikler ne zaman centilmence yapılıyor? Serdar Ortaç, sürprizden ne anlıyor? Yonca Evcimik, gençliği ne sanıyor? 'Siyahi Kuşum Aydın' empati deneği mi oluyor? Küçük kedileri sevip büyük kedileri giyenler, hayvan severliğin neresine düşüyor?

SORULAR:

1. Metin Kaçan'ın ölümünü, onun alametifarikası sayılan Ağır Roman'a gönderme yaparak vermek için kasan gazetelerdeki hangi başlık insana yuh dedirtti?
A)
Ağır Roman Boğaz'da Bitti
B) Ağır Roman'a Acı Son
C) Ünlü Yazardan 'Ağır' Final
D) Metin Kaçan'ın Ağır İntiharı

2. Can Bonoma'ya göre, ne zaman, ne şartta şerefsizlikler centilmence yapılır?
A)
Zamanı geldiğinde
B) Bir ilişki kısa sürede bittiğinde
C) Biten ilişkide iki taraf da problemli çocukluk geçirdiyse
D) Bir öyküden alıntı yapıldıysa

3. Aşağıdaki isimlerden hangisinin, 'Allah sonunu hayır etsin' dedirten Türkiye emlak piyasasıyla henüz bir alakası yoktur?
A)
Adriana Lima
B) Angelina Jolie
C) Jennifer Lopez
D) Ayşe Arman

4. İyi bir hayvan sever olduğunu söyleyen, geçenlerde yolda araba çarpan bir kediyi veterinere götüren, ama üstünde kürküyle kartopu oynarken fotoğraflanınca da "Onları ben kesmedim, vitrinden alıyorum," diyen, aşağıdaki isimlerden hangisi?
A)
Nebahat Çehre
B) Sevim Emre
C) Melis Alphan
D) Ömür Gedik

5. "Siyahi oldu," diye yazmışlar, ama başka bir absürt ton bu. Sanki 100 kilo kiremiti kırıp fondöten imal ederek cildine kat çıkmış. Peki 'Kuşum Aydın' lakaplı şahsiyetin böyle bir işe kalkışmasının sebepleri içinde, aşağıdakilerden hangisi yok?
A)
Bir R&B yıldızına benzemek
B) Renkli kişiliğini yansıtmak
C) Yeni single'ı 'Hahahayt' için atraksiyon yapmak
D) Hürriyet için kobay olmak

6. Gülümsediğinde ortalama 8.6 dişi görünen, en sevdiği küpe uzunluğu 33 mm olan, çantalarının ortalama eni-boyu 194x132 mm diye hesaplanan Cambridge Düşesi Kate'in (İngiliz Vogue dergisi, yüzdeli, küsuratlı stil rehberini hazırlamış) favori ayakkabı markası ne?
A)
Christian Louboutin
B) Manolo Blahnik
C) New Balance
D) LK Bennett

7. Serdar Ortaç'ın sürpriz evlenme teklif etmekten anladığı ne?
A)
"Şu an hazırlıklarımız sürüyor. Büyük bir konserde Chloe'ye sürpriz bir evlilik teklifi yapmayı düşünüyorum," diye gazetecilere beyanatta bulunmak
B) "Nişanı Esma Sultan Yalısı'nda yapabiliriz," diye gazetecilere açıklama yapmak
C) "Düğün Çırağan Sarayı'nda olabilir," diye gazetecilere demeç vermek
D) Hepsi

8. Albüm yapıp şarkıcılığa kalkışan, "Aklım fikrim eğlence / Anladım o gidince / Dilimde bin bir hece / Affet beni bu gece" diye başlayan sofistike güftesinin ex eşi Petek Dinçöz için yazıldığı rivayet edilen şov dünyası insanı Can Tanrıyar, meğer eskiden de evine gelen eş dost ahbaba konser verirmiş. Peki erken kaçmasınlar diye de nasıl bir önlem alırmış?
A)
Bağlarmış
B) Kapıyı kilitlermiş
C) Ayakkabılarını saklarmış
D) Azarlarmış

9. "Gencim, güzelim, hepinizi gömerim," diye beyanat veren Yonca Evcimik, hakikaten de ısırıp kanını emme, ılık ılık arka bahçeye gömme, toprağı düzlemek için de zıplayarak tepinme arifesinde gibi duruyor. Gençliği ne zannediyor olabilir?
A)
Saçlarını iki yandan iki atkuyruğu yapmak
B) 'Leopar tayt altına kamyonumsu postal, üstüne taşlı-yazılı şeffaf bluz giymek
C) Yallah Sevgilim diye single çıkarmak
D) Hepsi

10. Fıkra değil, hakikat kotasından: Sesleri iyi çıksın diye zencefil kaynatıp içmek isteyen Gripin'in kulisine ne getirilmiş olabilir?
A)
Nane-limon
B) Öksürük şurubu
C) Konyak
D) Kaynak makinesi

CEVAPLAR:

1. "Metin Kaçan'ın ağır intiharı" ne demek Allah aşkına, Habertürk? Hafif intihar da mı var? Köprüden değil de terastan atlansa, gramajı daha mı az sayılıyor? Hap içildiğinde, tüy gibi mi oluyor? Kafaya sıkıldığında peki, bir kilo demir mi yoksa pamuk kadar mı geliyor?
2.
Ah bu eğreti aforizmalar! Can Bonomo önce "Ayrılık ancak düşük bütçeli aşklar için cüzi bir çözüm yolu olabilir," demiş. Sonra da "Bitmekte olan bir ilişkide iki taraf da problemli bir çocukluk geçirdiyse bütün şerefsizlikler centilmence yapılır." Can Bonomo ile Berrak Tüzünataç ayrılmış; gündelik dile tercümesi bu oluyor!
3.
Jennifer Lopez, gazetelerdeki boy boy reklam fotoğraflarının yanında şöyle diyor: "Yatırım konusunda akıllı davranmaya çalışıyorum. Öncelikle sevdiğim yerleri seçmeye çalışıyorum. Tekrar gelmek istediğim yerleri seçiyorum. Benim üstümde iyi etki bırakan yerleri, akıllı yatırım olan yerleri seçiyorum." Bize de şöyle dedirtiyor: "Hangi metin yazarı acaba bu metni hazırlayan, kaç kelimeyle konuşuyor normal hayatta, burada toplam dört cümle içinde bunca tekrara kaçabildiğine göre (2 tane "çalışıyorum", 1 "seçmeye" ve 2 "seçiyorum", 2 tane "yatırım", 2 tane "akıllı", 4 tane "yerleri"!)... Neyse, Jennifer Lopez'in İstanbul'da ev sahibi olmasından sonra, Adriana Lima'ya sormuşlar, o da "Teklif gelirse ben de Türkiye'den ev alırım," demiş. Ayşe Arman zaten bir emlak kraliçesi oldu; inşaat reklamlarında oynaması üzerine gazetesinin ombudsmanı bile reklamcılıkla gazetecilik bir arada olur mu, diye tartışma başlattı. Topa (henüz) girmeyen sadece Angelina Jolie. Mülteci kampı esintili ilk inşaat projesi, kalbini kazanacaktır.
4.
Şık hayvan severlerin kış aylarında işi zor. Kedi besliyorlar diye tilki giymeyecekler mi? Bütün kış böyle tahterevallinin üstünde geçiyor! Hayır, sadece kürk de değil, bunun deri ceketi, çizmesi var, işi iyice yokuşa süreni var. Melis Alphan, Nebahat Çehre'nin fotoğrafını koymuş 'Ayna'sına, "Yün kazaktan deri pantolona..." diye sayıp, "Üstünde ne varsa hayvansal mamul. Beklerdik ki minnet borcunu ödesin," diyor. Nebahat Çehre'yi keçiler mi büyütmüş? Yok, sahi, artık yün kazak da mı giyemiyoruz? Galiba insanın giyse de çığırtkanlığını yapmaması lazım. Sevim Emre, nasıl da hayvan sever olduğunu, kaza geçiren kediyi veterinere yetiştirdiğini söylüyor bir yandan, öbür taraftan da üstündeki kürkle ilgili 'düzeltme' yapıyor: "Kürk yapılan hayvanları ben kesmiyorum, vitrinden alıyorum." Sonra da ekliyor: "Boş boş konuşuyorlar." Yaa işte, ne yapacaksın şekerim, oluyor öyle...
5.
'Kuşum Aydın'ın 'siyahi' olduğunun söylendiği fotoğrafları görünce, "Hahahayt" diyor insan, "Hürriyet'in empati deneyinin son deneği olmalı!" Nazlı Ilıcak çarşaf giydi, Esra Elönü şapka taktı, Naz Elmas tekerlekli sandalyeye oturup engelli olmayı deneyimledi hemen oracıkta, bir fotoğraf çekimi süresinde... Eh 'Kuşum Aydın' da siyahi olarak empatilere doymayacak, duygudaşlıklarda savrulacak anlaşılan. Heyhat 'Hahahayt' yeni albümünün adıymış. Logosunun yanındaki o cümle hala, bunca yıl sonra hala hiç takılmadan empatiperverliğe soyunan Hürriyet'in, hayrettir ki konuyla alakası yokmuş. Yakışırdı halbuki. Bu 'Ne var, ben yaptım, oldu' makyaj.
6.
Aynı ayakkabıyla bu kadar çok fotoğraflanmak bizim 'elitler'in başına gelse, araya hatırlı dostlarını filan sokarlardı herhalde yayımlatmamak için! Bir çift ayakkabının bu sıklıkta giyilmesi, aleladeler için bile alışılmadık bir durum (Şöhretler arasındaysa sadece Şahan Gökbakar'a özgü; yedi yıldır giydiği 'şanslı' eşofman konu yapılmış gene!); o yüzden magazinciler çok doladı dillerine. Başka ayakkabısı yok muydu? Aynı modelden kaç tane almıştı? O da o kadar çok, o kadar obsesif biçimde, o kadar ha bire, her şeyin altına, her davete, her dakika giydi ki o bej ayakkabılarını, garip bir saygı da uyandırmadı değil hani. Evet, doğru cevap LK Bennett, Sledge modeli.
7.
Bütün bunları gazetecilere, hep Litvanyalı olduğu yazıldığı için şikayetçi olan İrlandalı sevgilisi Chloe Louhnan'ın yanında söylüyor Serdar Ortaç ve buna sürpriz evlenme teklifi diyoruz öyle mi, çok tatlı!
8.
Can Tanrıyar'ın müzikle ilişkisi sadece bildik sanatçılara şarkı sözü vermekten ibaret değilmiş. Meğer ezelden beri iyi ut çalar ve şarkı söylermiş. Cengiz Semercioğlu'nun yalancısıyız; dostlarını evinde ağırlarken de konser verirmiş. Gitmeye kalktığında ayakkabılarını bulamazmış insanlar. Çünkü Tanrıyar, gitmesinler diye ayakkabılarını saklarmış! Evet, içindeki çocuğu öldürmemek demek, bu olsa gerek. Bir de bu adamcağız bu kadar mı mutsuzdu ki Petek Dinçöz'le? Misafirlerin ayakkabılarını saklayacak kadar?
9.
Evet, hepsi olmalı. O fena kılık, o sakil poz bütün magazin eklerinde aynı, ama Cadde'deki resim altında bir de "Çılgınlığından ödün vermeyen Yoncimik" yazılı ki, çağrıştırmadığı tek bir şey var, o da gençlik!
10.
Son zamanların en kayıtsız kalınamaz şarkı ismi herhalde: Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar. Aynı adı taşıyan albümlerini çıkarıp Amerika turnesine giden Gripin, dönüşte bir söyleşi varmış. Kulisteki olmazsa olmazları zencefilmiş. Ve meğer bu da olmuş: Bir keresinde menajerleri, "Zencefil kaynatmam gerekiyor," demiş organizasyona, bunun üstüne kulise kaynak makinesi getirmişler! İşte Türkiye: Güzel ülke!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Magazin seviyenizi belirleme sınavı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN