Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dikkat sahnede komik bir dişi var

Giriş Tarihi: 22.3.2014

Stand up gösterilerinde erkek egemenliği hakimken oyuncu Ece Ercan'ın Tek Dişilik Gösteri'si ile sahnedeki dengeleri değiştirmek istiyor. Kadına önyargılı yaklaşıldığını söyleyen Ercan: "Komiksen kadın ya da erkek olmanın önemi yok" diyor

Hepimizin anlatacak komik hikayeleri vardır. Ama hangimiz yüzlerce kişinin önünce saatlerce konuşup onları güldürebilir? Komediyi seven toplum olarak stand up gösterilerine de bayılıyoruz. Türkiye'de stand up erkek egemenliğinde yola devam ediyorken Tek Dişilik Gösteri bu egemenliği sarsma derdinde. Oyuncu komedyen kadınların sayısı oldukça fazla olmasına rağmen stand up yapan kadın sayısı çok az belki de yok. Ön yargıların karşısında duran ve şakalarını kolunun altına alıp sahnede anlatan Ece Ercan Tek Dişilik Gösteri'siyle kırıp geçiyor. Bir buçuk saatlik gösterisini yaparken mutlu olduğunu söyleyen Ercan "Bir kadının esprili olması çok güzel bir şey" diyor.

STAND UP YAPMA FİKRİ NEREDEN ÇIKTI?
Stand up demekten haz etmiyorum çünkü bizim meddahlık geleneğimiz çok eskiye dayanıyor. Meddah bizim yaptığımızdan farklı bir şey yapmıyor. Film ve drama üzerine master yaparken bir tez yazmam gerekiyordu. Tez olarak meddahlık ve dünyadaki komedyenlik geleneklerini araştırdım. Bunun üzerine bir de kendi gösterimi yazdım.

NASIL YANİ, TEZ OLMADAN ÖNCE KOMİK DEĞİL MİYDİNİZ?
(Gülüyor.) Komiktim. Çalıştığım yönetmenler ve etrafımdaki insanlar sürekli "Komedyen olmalısın" diyorlardı. Bu tez benim için bir bahane oldu ve sonrasında da işim. Yurtdışındaki örneklerini izledim, fikir edindim ve bu işe bilerek girmiş oldum.

SAHNELEME FİKRİ NASIL ÇIKTI ORTAYA? TEDİRGİN OLDUNUZ MU?
Yazdığım oyunu uzattım ve ortaya Tek Dişilik Gösteri ortaya çıktı. Metnimi CMYLMZ Fikir Sanat Ekibi'ne gösterdim onlar da bana destek oldu. Oyunu arkadaşlarıma oynadım, sonra ciddiye aldığım önemli insanlara. Ardından da oyunu sahnelemeye başladım. En risklisi de ilk günki seyirciydi. O gün çok heyecanlandım. Sahnede yaprak gibi titriyordum. İzleyenler çok gülünce içimden "Ben bu işi yaparım" dedim ve devam ettim.

SAHNEDE KENDİNİZİ NASIL HİSSEDİYORSUNUZ?
Sahneyi bir futbol sahası gibi düşünüyorum. Kendine pas veriyorsun ve pası yine sen karşılayıp şut atıyorsun. Gol olursa seyirci güler, aksi halde top dışarıda! Muhabbeti kendin açıyorsun aslında düşününce şizofrenik bir durum diyebilirim.

KADINSAL BİR DİL KULLANIYORUM
STAND UP YAPAN BİRİNİN KADIN OLMASI DEZAVANTAJ MI SİZCE?
Bence değil. Herkesin komik hikayesi var ama insanlar senin bakış açını görmek istiyor. Bu noktada cinsiyetinizin önemi yok. Ortaya bakış açınızı koyuyorsunuz sadece.

KOMİK KADIN İMAJI SİZİ RAHATSIZ EDİYOR MU? 

Espri zeka ürünüdür. Bir noktaya giden en kısa yolu bulmak için matematiği kullanırsınız, mizahı da zekaya anında ulaşmak için kullanırsınız. Aklınızdakileri birçok şekilde anlatabilirsiniz ama komik anlatmak için hesap yapmak gerek. Şaka dediğin karşılıklı bir oyun. Kadın olmanın erkek olmanın ne önemi var ki?

KADIN OLMAK ŞAKALARINIZI VE VÜCUT DİLİ KULLANIMINIZI ETKİLİYOR MU?
Bir kadının esprili olması güzel bir şey bence. Bu alanda gerçekten kadına önyargı var. Kadınlar erkeklere göre daha sıkıcıymış gibi düşünülüyor. Kadınların makyaja olan düşkünlüğünü ya da estetik meraklarını anlatıyorum. Kadınsal bir beden dili kullanıyorum yeri gelince.

DİĞER KOMEDYENLERİN TARZINI SÜRDÜRÜYORSUNUZ SAHNE KOSTÜMÜNÜZLE. NEDEN SİYAH GİYİYORSUNUZ?
İnsanları anlattıklarıma, jest ve mimiklerime odaklamak istiyorum. Seyircinin aklı kıyafetime takılabilir ve dikkati dağılabilir. siyah tercih etmeniz erkeksi bir tavırmış gibi geldi bana. Bu işi anlayan birisi bana "Çok gösterişli giyinmişsin, salaş giyin" dedi. Ben öyle düşünmüyorum. Sonuçta anlattığım ilgi çekiciyse saçımı taramış olmam daha artı bir şey. Bir gün tarz değiştirebilirim.

GÖSTERİNİN ADI TEK DİŞİLİK GÖSTERİ. KADIN KİMLİĞİNİ ÖNE ÇIKARMANDAN DOLAYI AYRICA BİR ELEŞTİRİ ALIYOR MUSUNUZ YA DA GERÇEKTEN BU KİMLİĞİNİ KULLANIYOR MUSUNUZ?
Almıyorum. Bilmem kullanıyor olabilirim. Özellikle ben bulmadım Ceyhun Yılmaz'ın önerdiği bir isimdi. Sahnedeki tek dişi de benim, yanlış değil.

ECE ERCAN KİMDİR?
İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu Ece Ercan, Boğaziçi Üniversitesi'nde Matematik okuyor. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde okudu. Şehir Tiyatroları'nda çocuk oyunları bölümünde uzun süre yer aldı. Kadir Has Üniversitesi'nde film ve drama üzerine master yaptı.Televizyonda da birçok dizide rol aldı. Yedi Kocalı Hürmüz ve A.R.O.G. filmlerinde oynadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dikkat sahnede komik bir dişi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN