Grafik tasarımcıdan iştah açan burgerler

Giriş Tarihi: 29.3.2014

ABD'li tasarımcı Mathew Ramsey aşçılığa merak sarınca ortaya orijinal bir hamburger menüsü çıktı. Bu iştah açıcı listeye yakında 'içli köfteli hamburger' de girecek

Karnımız doymadan önce gözümüz doysun isteriz. Masada güzel görünen her yemeği, kalori hesabı yapmadan yemeyi bile düşünürüz. ABD'li grafik tasarımcısı Mathew Ramsey aşçılık eğitimi aldıktan sonra lezzet ve tasarımı bir araya getirmeye karar verdi. Bir hamburgerin güzelliğinin ve sunumunun lezzetinden önce geldiğine inanan Ramsey "Yemek yerken herkes kendini özgür hissetmeli ve yediklerine kapılmalı. Çünkü bu büyük bir zevk. Ben de bu zevki insanlara sunuyorum. Doymak büyük bir hazdır" diyor. Ramsey hamburgerlerine neden iştah açıcı burger (pornburger) adını verdiğini de şu sözlerle açıklıyor: "İyi bir hamburger yemenin erotik deneyim gibi olabileceğine inanıyorum. Duygularınızı ve göz zevkinizi ortak noktada buluşturarak sıfırdan bir yemek yapıyorsunuz. Usulca yaklaşıp mideye indiriyorsunuz. Buna başka bir isim veremezdim."

İÇLİ KÖFTELİ HAMBURGER YOLDA
Ramsey iştah açıcı burgerlerini hazırlarken sıradan tariflerden uzaklaşmak için farklı malzemeleri bir araya getirip tat denemeleri yapıyor. Ramsey her biri için yaklaşık bir hafta uğraştığı burgerlerin tarifini ise kesinlikle paylaşmıyor. Mutfağa önce lezzet keşfi için giren aşçı, istediği tadı bulunca da burgerin tasarımı için çalışıyor. "Tasarım" diyoruz çünkü bu sadece iki dilim ekmeğin arasına malzemeleri üst üste dizmekten ibaret bir iş değil. Cımbız yardımıyla ve renklerine dikkat ederek malzemelerini özenle dizen Ramsey, görür görmez acıktıran iştah açıcı burgerlerinin fotoğrafını çekip internetteki çevirimiçi menüye koyuyor. Lezzet keşifleri sırasında Türk mutfağıyla da tanışan Ramsey'in en sevdiği yiyecek de içli köfte olunca, yakında içli köfteyi de hamburger tariflerinin arasına koymaya karar vermiş. İştah açıcı burgerler henüz yeni ama Instagram'da yemek paylaşım çılgınlığına çoktan dahil oldu. Ramsey'in The dirdy birdy, Mac Daddy ve The Bambi gibi isimli hamburgerlerini ünlü hamburger markası Shake Shack'e benzediği için eleştirenler de var. Tasarım harikası burgerlerin fiyatları de malzeme ve sayıya göre değişiyor. İnternet sayfasında da malzemeleri ve sipariş vermek için iletişim bilgileri var. Bu hamburgerlerden yemek istiyorsanız size kötü bir haberimiz var, sadece Washington ve çevresine sipariş gönderilebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grafik tasarımcıdan iştah açan burgerler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN