Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en pahalı çiçekleri

Açılışını Kraliçe Elizabeth'in yaptığı Çiçek Şovu'nu her yıl 160 bin kişi ziyaret ediyor. Şovun 245 bin lira tutarındaki biletleri çoktan tükendi

İngilizler için Chelsae Çiçek Şovu'nun (RHS Chelsea Flower Show) önemi çok büyük. Sadece İngiltere'nin değil, dünyanın da en büyük çiçek şovu olan organizasyon 'Great Spring Show' (Büyük Bahar Festivali) olarak da biliniyor. Bu yıl 101. yaşını kutlayacak olan bu renkli şovun ortaya çıkış hikayesi, 1833'te Chiswick'te düzenlenen çiçek şovuna uzanıyor. 1913'te de Chelsea'deki Royal Hospital'a (Kraliyet Hastanesi) taşınan şovu, yaklaşık 160 bin kişi ziyaret ediyor. Bu yıl 20-24 Mayıs arasında düzenlenecek şovun açılışını İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Prens Phillip yapacak. RHS Chelsea Flower Show, her yıl olduğu gibi bu yıl da Kraliyet ailesi ve Royal Horticultural Society'nin (RHS) üyelerinin katılımından sonra halka açılacak. Şovun 70 pound (245 TL) tutarındaki biletleri çoktan tükendi. Katılmak isteyenler 400 poundu (1400 TL) gözden çıkarıp VIP bilet almak zorunda. Bu bileti alabilenler aynı zamanda, 23 Mayıs Cuma akşamı ışıklandırılmış bahçelerde, müzik eşliğinde gerçekleştirilecek özel gecenin de davetlileri olacak. Kraliyet Hastanesi'nin bahçesindeki 45 bin dönümlük alanda düzenlenen şov, her biri özenle oluşturulmuş göz kamaştıran bahçeleriyle her yıl renkli görüntülere sahne oluyor. Şovun son günü ise şov süresince ünlü botanikçilerin kendilerine ayrılmış alanda tasarladıkları bahçeler arasından en iyileri seçilip ödüllendiriliyor. Bu yüzden her yıl çok ilginç tasarımlara rastlanıyor.

ELTON JOHN'UN İMZASI VAR
Şova ünlü isimler de tasarımlarıyla destek veriyor. Geçen yıl şov için bahçe süsü tasarlayan ünlüler arasında Elton John, Helen Mirren ve Dolly Parton da vardı. Dünyanın önde gelen bahçe tasarımcılarının katıldığı şov, bahçe tasarımlarındaki son trendleri görmek açısından da önemli. Bahçe malzemeleri ve mobilyalarının da sergilendiği şovda, bahçe kültürü hakkında bilgilerin verildiği, yeni bitki türlerinin tanıtıldığı konferanslar da yapılıyor. Bahçeyle ilgili her türlü malzemenin satın alınabildiği şovda, alışveriş yapmak için en uygun zaman ise her şeyin indirime girdiği şovun son günü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en pahalı çiçekleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN