Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koca kafama göre kask bulamadım!

Kafaya göre kask, kulağa göre kulaklık... Kişiselleşen dünyada koca kafama uygun kask bulmak için 3 boyutlu yazıcı peşine düştüm

Giriş Tarihi: 26.7.2014

İnsan yüzüne her gün bakınca kendi kafasının hacmini normalleştiriyor. Benim de gerçekle yüzleşmek için bisiklet kaskı almam gerekiyormuş. 3XL bile kafama dar gelince 'Koca Kafa Krizi' (3K) doğmuş oldu. Gönlüme göre bisiklet buldum ama kafama göre kask bulamadım diye debelenirken aklıma kişiye özel üretim yapan 3 boyutlu yazıcılar geldi. "Her kriz yeni fikirlerin doğmasına vesile olur" diyerek, 3 boyutlu yazıcıların peşine düşmeye karar verdim. 3-5 yıl önce fiyatı binlerce dolarla ölçülen 3 boyutlu yazıcılar artık teknoloji marketlerinde satılacak kadar ucuzladı.

KİŞİYE ÖZEL KASK
Toshiba bilgisayarın dağıtıcısı TNB'nin patronu, pistlerde rakiplerine tur atlatan Aytaç Biter'e kişiye özel kask konusunu sordum. O da profesyonel yarışçıların genelde bu kaskları kullandığını, herkesin kafa anatomisine göre karbon fiber kask tasarlattırıp ürettirdiğini söyledi. Fiyatını sormayın! Aklıma geçtiğimiz aylarda yurtdışında olduğum için gidemediğim bir 3B Fab toplantısı geldi. Ben de koca kafamı koltuğumun altına alıp (pek kolay olmuyor) 3 boyutlu yazıcılar üzerine kafa yoran şirketlerden 3B Fab'ın kapısını çaldım. Yanıma da kafama göre bulabildiğim tek kask örneğini aldım. Gördüm ki, 3 boyutlu yazıcı konusu içinde kaybolunabilecek kadar derya deniz bir konu. Endüstriyel kullanımda ne istediğini bilen müşteriler çizimleriyle geliyor. Basit bir kalemlik bile 3 saatte yazıcıdan çıkıyor. Ancak insan uzuvlarıyla çalışmak o kadar kolay değil çünkü önemli nokta, hatasız bir model çıkarmak. Şu anda 3B Fab'deki olanaklar hatasız bir modelleme yapmak için dışardan müdahale yapmayı gerektiriyor. "Bir kere terziye gittim, ölçü aldı, dert bitti" şeklinde bir çözüm yok. Hatasız bir işlem için uzun bir süre çalışmak gerekiyor. Anladım ki, benim kafaya kask zor bulunacak. Ancak daha önemli dertlere çözüm buluyorlar. Engellilerin sandalyelerine sırtlarını rahat dayasınlar diye özel sırtlıklar üretiyorlar. Yine engelliler için kol ve bacak işlevi gören üniteler 3 boyutlu yazıcıların gelecekte ne kadar önem kazanacağını gösteriyor.

KÖK HÜCREYE YUVA
3B Fab, 3 boyutlu yazıcıların misyonunu yüklenmiş akıllı birkaç girişimcinin ürünü. 3 boyutlu yazıcıları getiren firmanın 1950 dolarlık özel hobi modeli de var. Fiyatı dört haneli olan sanayi tipi yazıcılar da var. Firma gelecekte hayaller veya modeller üretmenin en önemli değer olacağını biliyor. Bu yüzden 13 yaşında yetenekli bir çocuğa da üniversite mezunu genç yeteneklere de kapısı açık. www.3bfab.com üzerinden paylaşım ekosistemini sonuna kadar destekliyor. Firma kendini geliştirmek isteyen okulları ve insanları bekliyor. Evlerde 300, 400 dolara küçük kek kalıpları oyuncaklar üreten 3 boyutlu yazıcılar da var. Yazıyı hazırlarken yerli firmeların da harekete geçtiğini öğrendim. LTS Teknoloji'nin evlere 3 boyutlu yazıcı sokma planını yakından inceleyeceğim. Bakalım büyük başın derdini çözebilecek miyim?

EKOSİSTEM HIZLA BÜYÜYOR
3 boyutlu yazıcı ihtiyacı hızla büyüyor. Tüm şirketler ekosistemi büyütmek için tasarım havuzunu büyütmeye çalışıyor. Her yerde olduğu gibi üreten az, hazır olanı basmak isteyen çok. Makerbot www.thingiverse.com sitesi üzerinden paylaşım ekosistemini büyütmeye çalışıyor.

TEKNO MARKETLERDE BİLE SATILACAK
3 boyutlu yazıcılarda sarf malzemeleri yazıcıdan pahalı değil. Çünkü hâlâ cihazın fiyatı yüksek. Ancak üç yıl önce 2 bin doların altında bir 3 boyutlu yazıcının Türkiye'de alınabileceğini söyleseler gülüp geçerdik. Şimdi tekno marketlerde satışa çıkıyor. Sarf malzemesi olarak mısır nişastası kullanan model var. Bu malzemenin kilosu 59 dolar civarında. Yakında daha ucuz olanlar da gelecek. Ancak yumuşak ve özel bir malzeme kullanırsanız, kilosu 170 dolara kadar çıkabiliyor.

KOCA KAFA KRİZİNDEN ÇIKARTILACAK DERSLER
3 boyutlu yazıcıları kullanmadan önce model çıkarmak önemli.
Terzi usulü bir kerede model çıkarılmıyor. Hele insan uzvu için model çıkarmak çok zahmetli bir iş.
3 boyutlu yazıcıları kullanmak için 3 boyutlu düşünmeye başlamak gerek.
Endüstriyel kullanımda örnek ürün ortaya koyma süresini kısaltan 3 boyutlu yazıcılar zaman ve maliyetten önemli bir tasarruf sağlıyor.

SİHİRLİ DEĞNEK YOK MODELLER VAR
3 boyutlu yazıcılarda sihirli değnek yaklaşımı hayal kırıklığı yaratıyor. 3 boyutlu düşünme yeteneğini artırmayı zorunlu kılan yazıcılarda ilk hedef üretilecek modeli yani hayal ettiğiniz şeyi rakamlara dökebilmek. Hazır bir modelse bunu 3 boyutlu tarayıcılarda ortaya çıkarmak gerekiyor. Ancak bu işlem hata içerebiliyor. Bu yüzden tekrar kontrol etmek gerekiyor. Model oluşturduktan sonra yoğunluğunu seçip üretime başlıyorsunuz. Belirtilen yoğunluk sürenin uzamasına ve sarf malzemesinin kullanımının artmasına neden olabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koca kafama göre kask bulamadım!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN