Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pahalı şekerle tadınız kaçmasın

Giriş Tarihi: 26.7.2014

Şeker Bayramı geldi! Misafirlere ve çocuklara ikram edilecek şekerler hazır mı? Eğer son güne bıraktıysanız güler yüzlü, ikramı bol esnafıyla meşhur Eminönü'ne gidiyoruz

Alışverişin erkeni makbul olur diye kendimi dışarıya attım, sabah 10:00'da. Ama sıcaktan adam akıllı gezmek ne mümkün? Fakat ne olursa olsun Şeker Bayramı'nda eli boş misafir beklemek olmaz. Çoğu ekonomik alışverişimi yaptığım Eminönü, bayram alışverişinde herkesin gözdesi. Burada 100 yıldır aynı vitrinle, hiç değişmeden ve aynı kalitede ürün satan dükkanlar da var, sadece bayramları şeker tezgahı kuran dükkanlar da. Öncelikle Mısır Çarşısı'na baktım ama sadece iki dükkan şeker satıyordu ki onlar bana pahalı geldi. İlk tezgaha yanaştığımda esnaf turist olduğumu düşünüp sattığı şekeri anlatmaya başladı. Açıkçası öyle hızlı anlatınca, konuşmasını bölemedim. Ne zaman bir nefes aldı ben "Kolay gelsin" deyip kaçtım. Sonuçta bir kilo drajeye 15 lira veremem. Mısır Çarşısı'nın yanındaki sokaklar tatlıya göre şerbet misali, her bayram ve özel güne ayrı tezgahlar kuruluyor. Şimdi de şekerci ve çikolatacı dolmuş.

KUTUYA KANIP O KADAR PARA VERMEYİN
Benim gibi erkenciler sarmış Kurukahveci Mehmet Efendi'yi bayramlık kahvelerini alıyorlardı. Aralarından sıyrılıp her çeşit şekerlemenin bulunduğu bir tezgahın başına gittim. Burada en çok şaşırdığım şey, ünlü markaların paketlenmiş ürünlerinin marketlere göre ortalama 3 lira daha ucuza satılıyor olmasıydı. Bu çevredeki dükkanlar genellikle şekeri kiloyla satıyor. Aynı ürünün paketli olanı da var. Müşterinin paketli ürünü tercih etmesi beni şaşırttı doğrusu. Mısır Çarşısı ve civarındaki şeker fiyatları 4-10 TL arasında, çikolata fiyatlarıysa 5-30 TL arasında değişiyor. Dikkat etmeniz gereken unsur aldığınız şekerin ya da çikolatanın içerisinde bulunan katkı maddeleri. Yanımda şekerlere bakan bir teyze "Tadına bakmadan sakın alma kızım, ben şeker hastasıyım ama kendi beğenmediğim şekeri de kimseye ikram etmem" dedi. Teyzeden aldığım güçle bir çikolatanın tadına baktım. Tuhaftır ki çikolota değil de sanki şeker karıştırılmış yağ yedim. Buradaki şekerlerin hepsi böyle değil elbet. 30 liralık olanların tadı yerinde. Sizi uyarmak istediğim bir konu daha var. Eğer kutuda madlen çikolata alacaksanız, kutunun büyüklüğüne aldanıp, satın almayın. Bu bir satış stratejisiymiş. Gramajı az kutusu büyük çikolata kutuları hem pahalı oluyor, hem de kimsenin dişinin kovuğuna bile yetmiyor. Alacağınız kutu çikolatanın önce kaç gram olduğuna bakın sonra fiyatına.

ESKİ BAYRAMLARIN TADI
Kıble Çeşme Caddesi 100 yıllık şekercileriyle meşhur. Şeker formülleri Topkapı Sarayı arşivlerinde kayıtlı olan Hicipoğlu Şekerleme, 1745 yılından beri Kıble Çeşme Caddesi'nde. Yedinci kuşak olan Cemal amca şekerlerini hâlâ kendi elleriyle yapıyor. Muhabirliğe başladığım dönemde caddedeki şekercilerin haberini yapmıştım. İçeri girer girmez Cemal amca tanıdı beni, "Nerelerdesin yahu?" diye açtı kollarını. Bayram yaklaşınca neşesi de artmış. Benden sonra orta yaşlı bir kadın geldi. "En kaliteli ama en uygun olanından ver bana 2 kilo Cemal Bey" deyince başladı Cemal amca anlatmaya "Akideler var 10 liradan başlıyor tazedir, badem ve drajelerin kilosu da 25-30 lira arasında değişiyor. Lokum dersen sadesinin kilosu 7 lira, güllü lokum 8, fındıklısı 12 ve Şam fıstığı 20 lira. Ama dersen misafirime layık bir şey istiyorum badem ezmesi var, o da 60 lira" dedi. Kadın bunca seçenek arasında karar vermekte zorlandı, sonunda akidede karar kıldı. Giderken bir pakette ikramını da almayı unutmadı. İmalathanesi ve satış yeri aynı olduğu için burada şekerlemelerin her türlüsü uygun. Özellikle badem ezmesi adı sanı bilinen pastanelerde sadece bir porsiyonu 20 liradan başlıyorken burada kilosu 60 lira. Cemal amca "İndirim yok" dese de gönlü el vermiyor, iki tatlı söze indirim yapıyor hatta yetmiyor bir de lokum ikram ediyor. Burada istediğiniz şekerlemeyi tadabilir ona göre karar verebilirsiniz. Ayrıca Kıble Çeşme Caddesi'nde üç tarihi şekerci daha var. Fiyatları birbirlerine yakın fakat kimisinde badem ezmesi yok, kimisinde de güllü lokum. Cemal amcanın bir de uyarısı var okurlarımıza "Her bütçeye uygun illa ki şeker bulunur ama sakın sağlığınızla oynamayın. Bu ara gıda boyası ve katkı maddeleri aldı başını gidiyor ama bu caddedeki şekercilerin kapısından içeriye giremezler!"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pahalı şekerle tadınız kaçmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN