Türkiye'nin en iyi haber sitesi

90’lar geri döndü

90’lı yıllar yeniden gündemde. O yılların şarkılarının çalındığı partiler ve müzikli şovlar büyük ilgi görüyor. İrem Derici’nin 90’lı yılların şarkılarını yorumladığı yeni albümü de heyecanla bekleniyor

Giriş Tarihi: 11.5.2019
90’lar geri döndü

Mustafa Sandal, "Gönül ister aradığını, hep mi bekler, hep mi bulamaz" diyordu Araba şarkısında. Mirkelam ise ayrılık sonrası aşkın diline düştüğünden yakınıyordu, Her Gece'de: "Öyle günler oldu ki senle/ Konuşmasam olmaz ki/ Resimleri bir yana atmak hiç olmaz ki" Emel ise o sıralar Hovarda'lık peşindeydi: "A ciğerim söyle neyleyelim/ Sevmeyelim de taşa mı dönelim..."
90'lı yıllarda dinlediğimiz Türkçe pop şarkıları anılarımıza fon müziği oldu. O şarkıları hep bir ağızdan söyledik, o şarkılarla dans ettik. Gencecik pop yıldızları, sosyal medyasız bir dünyada, radyolar ve televizyonlar aracılığıyla evlerimize konuk olup, hayatımızın bir parçası haline geldiler... İşte o şarkılar son dönemde yeniden gündemde.Peki 90'lı yılları özel kılan neydi? Müzik yazarı Yavuz Hakan Tok bu konuya iki yönden yaklaşıyor: "Sosyolojik açıdan bakacak olursak o dönemi özel kılan özgürlüktü, diyebiliriz. Çünkü özel radyo ve televizyonlar sayesinde TRT'nin o katı disiplininden sıyrıldık. Daha özgürce müzik üretilmeye başlandı.
'TRT denetiminden geçer mi?' derdi kalmadığı için sözler daha rahat yazıldı." Tok'a göre 90'lar müzikal açıdan da devrim niteliğinde bir dönemdi: "Klavye ve elektronik aletlerle yapılan müziğin ilk keşfedildiği yıllar olduğu için ve bu, o zamanlar çok havalı bir şey olduğu için sound olarak genellikle bunlar kullanıldı. O da şimdi baktığımızda kulağımıza çok güzel gelmese de, o dönem için devrim niteliğindeydi. Bir de melodi çoktu. O yıllarda yapılmış bir şarkıdan bugün dört şarkı çıkabilir. Sözler çeşitli, zengin ve eğlenceliydi."HİÇBİR ZAMAN ESKİMEYECEK
DJ Şener Çetin'e göre de 90'lar Türkçe popun müzik tarihindeki yeri oldukça büyük: "O dönemde yapılan şarkıların hepsi hâlâ duyduğunuzda sizi o döneme ışınlıyor, size o dönemi hissettiriyor, hiçbir şekilde eskimiyor. Bana göre de eskimeyecek."
Yazar Tok, o dönemin pop yıldızlarının ikonik ve karakteristik imajlarına da dikkat çekiyor: "Bendeniz'in saçı, Seden Gürel'in şapkası, Mirkelam'ın favorisi ve Tarkan'ın kareli pantolonu gibi... Günümüzde ise sade ve doğal görünüm tercih ediliyor ama o yıllar farklıydı."
Tok'a göre söz konusu şarkıların günümüzde de çok sevilmesinin nedeni de şu: "Bugünlerin müziğinin daha sade ve saf olması, alengirli ve eğlenceli şarkı ihtiyacımızı karşılamıyor. Bir de şu anda eğlence mekanlarını dolduran kitle 90'larda çocukluğunu yaşayanlar olduğu için o şarkıları yeniden duymak hoşlarına gidiyor. Bugüne kıyasla şarkıların daha kaliteli olduğunu, içlerinin de daha dolu olduğunu söylüyorlar."

Şener Çetin hazırladı
90'ların olmazsa olmazları
1.Tarkan-Hepsi Senin mi?
2.Sezen Aksu-Hadi Bakalım
3.Emel-Hovarda
4.Mustafa Sandal-Araba
5.Çelik-Meyhaneci
6.Burak Kut-Benimle Oynama
7.Mirkelam- Her Gece
8.Sertab Erener- Sakin Ol
9.Mansur Ark- Maalesef

Dertleri vestiyere bırakıyorlar
DJ Şener Çetin, uzun süredir 'oldies' partileri düzenliyor.. Zorlu PSM Studio'da düzenlediği 90'lar Türkçe Pop Partisi de büyük ilgi görüyor. Bir sonraki parti, 30 Mayıs'ta. Çetin'in o dönemin müziğinin trend olmasıyla ilgili değerlendirmesi şöyle:
"Aslında hep trenddi ama belli bir kitle buna iştirak ediyordu. Popüler yerlerin de bu işe el atmasıyla daha büyük kitlelelere yayıldı, trend haline geldi. Ben hep şöyle söylerim, geçmiş özlemini müzik kadar başka hiçbir şey uyandıramaz. İnsanlar partilerime geldiklerinde dertlerini vestiyere bırakıyor, içeri giriyor, doyasıya eğleniyorlar. Çıkınca da rutin yaşamlarına dönüyorlar. Ve bu onlara keyif veriyor. Gözlerinde bunu görüyorum. Diğer yandan günümüzde yapılan müziklerin birçoğu artık çabuk tüketilir halde. Hit şarkıların gün be gün değiştiği bir dönemdeyiz. Bu da sanırım biraz sıkkınlık veriyor. Hep aynı sözler, aynı ritimler, hep bir yakarış... Ama 90'lar Türkçe popuna baktığınızda tabii ki yine sevgi ve aşk ön planda ama çok eğlenceli şarkılar ve göndermeler de var."O yıllarda doğanlar sahnede
Mask Live Pera'da sahnelenen 90'larca müzikli bir şov. 90'larda doğmuş ve bir araya gelmiş bir grup gencin o yılları konuştukları ve o dönemin şarkılarını söyleyip danslarını ettikleri bir gösteri. Oya-Bora'dan Sevmek Zamanı, Tarkan'ın Şımarık'ı gösteride söylenen şarkılar arasında. Projenin yapımcısı ve yönetmeni 90'lı yıllarda Tarkan, Mirkelam gibi birçok ismin menajeri olan Süheyl Atay. Şovu yazan ve müzik tasarımını yapan ise yazar Yavuz Hakan Tok.
Genel koordinatörlüğünü Esin Görür'ün üstlendiği şovda 90'lı yıllarda doğan Bucan Ekin Şimşek, Ulvi Kahyaoğlu, Asena İrmikçi, Kardelen Kumdereli, Ezgi Özcan, Can Tüzün, Onur Tektaş, Bartu Ayaz ve Metin Bahtiyar rol alıyor. Kadro, sosyal medya üzerinden yapılan duyuruyla ve Atay ile Tok'un çevresindeki isimlerle oluşturulmuş.
Tok, gençlerle yaptıkları ilk toplantıyı şöyle anlatıyor: "İlk toplantıda çocukların 90'lı yıllara bakış açısını, o dönemden neler hatırladıklarını konuşmak istedik ama çok fazla bilgileri olmadığını gördük. Bunun üzerine o yıllarda doğan kendi çocuklarımızdan da yardım alıp kendi hatırladıklarımızdan da yola çıkarak bir metin oluşturduk, şarkıları seçtik. Şarkıları çok sevdiler, çok eğlendiler. İlk oynadığımız gece çok heyecanlandılar ve alkışın tadını alınca çok da mutlu oldular."Öze dönüşten zarar gelmez
Pop müziğin sevilen ismi İrem Derici'nin 90'ların sevilen şarkılarını seslendirdiği yeni albümü Mest Of heyecanla bekleniyor. Albümdeki şarkılar arasında Kenan Doğulu'dan Kurşun Adres Sormaz ki de var, Sezen Aksu'dan Gidiyorum da. Nalan'ın 2000 yılında yayınladığı Acemi Balık da albümde yerini almış. Derici, bu projesiyle ilgili olarak Cumartesi SABAH'a şu açıklamayı yaptı: "Bu kadar teknolojik akımlarla boğuştuğumuz bir dönemde öze dönmek istedik. Yedi yıldır bu piyasada Özgür Aras'la yaşadım her şeyi. Silah arkadaşı olduk. Bu proje onun fikriydi ve bana ilaç gibi geleceğinden emin oldum. Genel olarak 90'lar ama 2000'ler başından şarkımız da var. Nalan'ın Acemi Balık'ı mesela. O yüzden Mest Of oldu albümün adı. Sezen Aksu şarkısı ise anketle belirlendi, Instagram'da en çok Gidiyorum şarkısı istendi ve biz de ona göre çizdik yolumuzu. Bize şifa oldu, umarım dinleyen herkes de aynı hisleri yaşar. Öze dönüşten kimseye zarar gelmez zaten."

Nerede dinleyelim?
Bugün IF Performance Hall Ataşehir'de DJ Denden'le 90'lar Türkçe Pop Gecesi var.
DJ Ali Taş ile 90'lar Türkçe Pop Gecesi 31 Mayıs'ta Dorock XL Kadıköy'de.
90'lar Gecesi bugün Sanat Performance Açıkhava Sahnesi'nde gerçekleştirilecek.
5 Haziran'da Çelik ve Ufuk Yıldırım ile 90'lar Türkçe Pop Partisi var. Adres Beyrut Performans.
Kabataş'taki Deli'de çarşamba ve cuma akşamları da 80'ler ve 90'ların unutulmaz Tükçe Pop şarkıları çalıyor.
Bora Öztoprak'ın sadece 90'lar şarkılarını söylediği gece 17 Mayıs'ta If Performance Hall Ataşehir'de.İnsanlar masumiyeti özlüyor
Fulya ve Firuze Görmüşoğlu kardeşlerin projesi DJ Sisters da 90'lar Türkçe Pop partileri düzenliyor. Kız kardeşlerden Firuze, DJ'likten önce moda tasarımı okuyup stilistlik yapmış. Fulya ise halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunu. O da proje yöneticisi olarak çalışmış. Müziği ve dans etmeyi çok sevmelerinin yanında dünyadaki benzer örneklerin yakaladıkları başarıyı görünce iki kardeş olarak DJ'lik yapmaya karar vermişler.

- DJ eğitimi aldınız mı?
- DJ'lik eğitimini Power TV Yayın Yönetmeni, Power Love FM Müzik Direktörü DJ Emre Yonter'den aldık ve hâlâ kendimize yeni bilgiler katma yolunda ilerliyoruz.

- 90'ların şarkılarından oluşan bir set hazırlamaya nasıl karar verdiniz?
- Şu an dünyada 90'lar trendi var. Bunun yansımasını moda dünyasında dahi açıkça görmekteyiz. O eski tatları arıyor insanlar. Eskinin saflığı, doğallığı ve masumiyetini özlüyorlar. 90'lı yılların şarkılarını özel kılan sözlerdeki samimiyet ve müzik altyapısındaki ritim olduğunu düşünüyoruz.- Partiler nasıl geçiyor?
- Herkesin şarkılara eşlik ettiği, eğlence dolu bir gece oluyor. Ben dans etmem diyen bile yerinde duramıyor, kendini müziğin ritmine kaptırıyor. Biz de bu sinerjiyi gördükçe daha da mutlu oluyoruz.

- Şarkıları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
- Genelde eğlenceli ve temposu yüksek şarkıları seçiyoruz. İnsanların bizimle geçirdikleri süre boyunca eğlenmelerini ve mutlu olmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

- En çok istek alan şarkılardan birkaçını söyler misiniz?
- Sadece birkaçını söylemek zor ama en favori ve istek alanlar derseniz Ölürüm Sana (Tarkan), Her Gece (Mirkelam) ve Seni Yerler (Sezen Aksu) diyebiliriz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
90’lar geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN