Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mesafeni koru, dansını et

Ultraviyole cihazlarla temizlik, kapıda ateş ölçümü, tek kullanımlık bardaklar… Gece kulüpleri ve canlı müzik mekanları müzik dolu bir yaz sezonu için hazırlıklarını sürdürüyor

Giriş Tarihi: 23.5.2020 ABONE OL
Mesafeni koru, dansını et
Karantina sonrası sosyal hayat yavaş yavaş hareketleniyor. Oteller ve restoranlar önlemlerini aldı, haziran ayıyla birlikte hizmete açılmayı bekliyor. Peki ya müzikli mekanlar?
Özellikle son yıllarda canlı müzik mekanları ve DJ performanslarının yer aldığı gece kulüplerine ilgi büyüktü. Yaz aylarında kulüplerin önünde içeri girmek isteyenler kuyruklar oluşturuyordu.
Peki bu yaz dans etmek, hep bir ağızdan şarkılar söylemek isteyenler ne yapacak?
İşletmeciler bir yandan bu konuda alınması gereken önlemleri içeren genelgeyi beklerken bir yandan da açılış için hazırlıklarını sürdürüyor.
En büyük avantaj elbetteki mekanların açık havada olması. "Biz her önlemi alıyoruz. Misafirlerimizden beklentimiz de hem kendi sağlıkları hem de personelin sağlığı için kurallara ve sosyal mesafeye uymaları" diyorlar.

ORKUN BOZDEMİR (KLEIN ENTERTAINMENT GENEL DİREKTÖRÜ)
TUVALETLERDE OTOMATİK KAPI

İstanbul'un popüler kulüplerinden Klein Garten'de açılış için çalışmalar titizlikle yürütülüyor. Orkun Bozdemir, "Açılış takvimimiz, henüz resmi bir açıklama yapılmadığı için netleşmedi. Çeşitli öngörülere göre alternatifli planlar yaptık. Çeşitli genelge taslakları bize ulaşıyor ama açıkçası bizim hazırlıklarımız bu genelgelerde bizden beklenenlerin çok üzerinde" diyor.
Açılma kararı alırken geçmişteki deneyimleri etkili olmuş: "Kurum olarak her zaman, yüksek standartlarda hizmet vermeye çalıştık, hijyen de bu yüksek standartlarımızdan biri oldu. Hatta eskiden bu standartlarımızı anormal bulanlar oluyordu, meğer moda tabirle 'yeni normal'e hazırlanıyormuşuz da haberimiz yokmuş. Değişen şartlara uyum sağlama konusunda da deneyimliyiz. Müşteri profilimiz de hem çok bilinçli hem de mekanlarımızın genel işleyişi dahilindeki katı kurallara uyma konusunda sorun çıkarmayan insanlar. Kurallarımıza uymayan misafirler bir daha kabul edilmediği için doğal bir seleksiyon oluştu. Bu şartlar dahilinde açma kararı almakta çok zorlanmadık."
* Zaten sıkı olan kapımız daha da sıkı olacak, giriş sırası sosyal mesafeye göre düzenlenecek, ateş ölçümü yapacağız, Sağlık Bakanlığı'nın e-nabız uygulamasını zorunlu tutabiliriz.
* Personelimiz her gün kontrol edilecek, yüksek hijyen standartlarında ve korumayla hizmet verecek.
* Tüm yüzeyler sık sık dezenfekte edilecek. Tuvaletlerimizi mümkün olduğunca dokunmadan işleyecek şekilde revize edeceğiz, otomatik kapılar, otomatik temizlik gibi.
* Misafirlerin de sosyal mesafeye uymasını kolaylaştıracak mekan düzeni alacağız. Çok sayıda ve görülecek şekilde uyarılar asacağız.
* Misafirlerde maske zorunluluğu konusuna, açılacağımız zamanın şartlarına ve elbette bildirilecek genelgeye göre karar verilecek.

SERKAN KOCA (HAMMAM ALAÇATI)
ÇATAL BIÇAK VAKUMLU POŞETTE

Başarılı işletmeci Serkan Koca önümüzdeki günlerde İstanbul'da Vali Konağı Caddesi üzerinde 200-300 kişilik Cabbar adlı kocaman bahçeli yeni bir mekan açmaya hazırlanıyor. Hammam Alaçatı'nın da haziran ayı ortasında hizmete girmesi planlanıyor. Koca, bu kararları almasında salgınla mücadelenin başarıyla devam etmesi ve devletin sektöre verdiği güvenin etkili olduğunu söylüyor. Devletin açıklayacağı önlemleri alıp faaliyete geçeceklerini söyleyen Koca, yaz aylarında mekanların açık havada olmasının bir avantaj olduğuna da dikkat çekiyor.
* Sosyal mesafe kuralına uyulacak. Masalar belli uzaklıklarla yerleştirilecek.
* Personelin sağlık raporları alınacak.
* Çatal, bıçak gibi servis malzemeleri vakumlu poşetlerde sunulacak. Tek kullanımlık olacak.
* Kapıda ateş ölçülecek ve müşterilerin gerekirse maske takması istenecek.

ARDA ÖNEN (SAIL LOFT SURF SHACK, BODRUM)
TEK KULLANIMLIK BARDAKLAR

Pandeminin kontrol altına alınması ile ilgili son dönemde gelen iyi haberlerle birlikte Bodrum'un sevilen mekanında da açılış hazırlıkları hızlanmış. Arda Önen, "Haziran ayı içerisinde açmayı planlıyoruz. Sail Loft olarak gerekli tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Açılış kriterlerini uygulamak için yetkili mecralardan haber bekliyoruz" diyor. Önen, önümüzde farklı ama güzel bir yaz olduğuna inandığını belirtip ekliyor: "Misafirlerimize yeni deneyimler yaşatacak planlar yapıyorum."
* Bizden istenen tüm kuralları uygulayarak hijyen konusunda her zamankinden fazla özverili olacağız.
* Bu dönemde tek kullanımlık plastik ve karton bardak seçenekleri uygulamalarımızdan biri olacak.

SARP YAMAN (BVS BOSPHORUS HOTEL, BODRUM)
KONSERLER OTURMALI DÜZENDE GERÇEKLEŞECEK

Tecrübeli marka danışmanı ve işletmeci Sarp Yaman, bu yıl Gündoğan'daki BVS Bosphorus Hotel bünyesinde yer alacak markalardan sorumlu. İstanbul'un kült mekanlarından Günay gibi. Sahne İstanbul da Bodrum'a taşınıyor. Ayrıca yine otel içinde restoranlar da olacak. Yaman, açık havada 1000 kişilik geniş bir alana sahip olmalarının büyük avantaj olduğunu anlatıyor. Tabii ki kapasite yarı yarıya düşürülerek hizmet verilecek. Günay açılışını 20 Haziran'da Funda Arar konseri ile yapacak.
Yaman, "Mekanların mimarisinden oturma düzenine kadar her şey değişecek. Yeni normalimize alışacağız" diyor. Ayrıca bu yıl Bodrum'da güzel bir sezon geçirileceğine inanıyor: "Biliyorsunuz karayoluyla gelenler Bodrum'a tek yerden giriş yapıyor. Eğer burada ve havalimanında önlemler sıkı bir şekilde alınırsa, işletmeler de üzerine düşeni yaparsa Bodrum sağlıklı bir sezon geçirir."
* Konserler oturmalı masa düzeninde, sosyal mesafeye uygun olacak. Ayakta kimse olmayacak.
* Çatal, bıçak, havlu… Her şey tek kullanımlık olacak.
* Mekanlar düzenli olarak dezenfekte edilecek.
* Çalışanlar hijyen kurallarına uygun olarak maske ve eldiven takacak. Ve bunlar düzenli olarak değiştirilecek.

DORUK TIRMAN (NO 22 RIDERS' INN, AKYAKA)
ULTRAVİYOLE CİHAZLARLA TEMİZLİK

Akyaka'nın sembol mekanı haziran ayının ilk haftasında faaliyete geçecek şekilde hazırlıklarını sürdürüyor. Doruk Tırman, açılma kararı almalarında Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarının etkili olduğunu söylüyor: "Sağlık Bakanlığı'nın süreci aktif ve doğru yönettiğini düşünüyoruz. Öngörümüz normalleşme sürecini birçok ülkeye kıyasla daha hızlı geçireceğimiz yönünde. Elbette pandeminin artış eğiliminde olduğu süreçte hizmet vermeme opsiyonlarını gözden geçirdik, süreci izledik ve hazırlıklarımızı bu yönde yaptık. Sektör içinde aktif rol oynayan işletmeci dostlarımızla, tedarikçi firmalarla, TÜRYİD gibi sektörün daha iyi olması için çalışan derneklerle sürekli iletişim halindeyiz. Her gün gelişmeleri izliyor ve fikir alışverişi yaparak hem işletme hem de misafir için en doğru kararları almaya çalışıyoruz."
* Öncelikle No 22 Riders' Inn çalışanları olarak hepimiz Covid-19 hijyen eğitimi anlaşmalı bir iş güvenliği firması tarafından online olarak verilen eğitimleri alıyoruz.
* Personelimiz tek kullanımlık önlük, eldiven, maske vb. hijyen ekipmanlarını kullanarak çalışıyor olacak.
* İşletmemizde birçok alana fotoselli sıvı dezenfektasyon makineleri yerleştirdik.
* Otel ve restoran kısımlarımları için ultraviyole cihazlar ve kimyasallarla her hafta genel dezenfektasyon işlemi yapılması için resmi sertifikalı ilaçlama şirketleri ile anlaştık.
* No 22 Riders' Inn'de çalışacak tüm personel standart sağlık kontrollerine tabi tutuldu. Her mesai başında ve mesai süresince düzenli olmak üzere çalışanlarımızın vücut ısılarını ölçerek kayıt altına alacağımız bir prosedür geliştirdik.
* Hizmet verdiğimiz açık ve kapalı bütün alanları sosyal mesafe kuralları doğrultusunda düzenledik.

DJ'LER TEMKİNLİ

MAHMUT ORHAN (DJ/PRODÜKTÖR)
Bu yıl Mahmut Orhan'ı en çok düşündüren, sosyal mesafe kuralı nedeniyle büyük mekanlarda kapasitenin düşük tutulmasının performansların enerjisini nasıl etkileyeceği konusu. "Deneyip göreceğiz" dese de sahneyi çok özlediğini dile getirmeyi de ihmal etmiyor: "Covid 19 sektörümüzü önemli ölçüde etkiledi. Bu dönemi müzik yaparak değerlendiriyorum ve yaz sonrası için bir albüm hazırlığındayım. Ancak bu dönemde sahne yapmayı da çok özledim. Şu an kritik bir süreçte olduğumuz için herhangi bir öngörümüz yok ancak yeterli tedbirlerin alındığı ortamlarda yaz süresi boyunca sahne almayı iple çekiyorum."

FUNKY C (DJ/PRODÜKTÖR)
Bir mekanda, plajda, happy hour'da ve kulüpte sosyal mesafe nasıl düzenlenecek, herkesin standı nasıl ayrılacak, 100-200 kişilik bir mekana 40-50 kişi alındığında oradaki atmosfer ne olacak? Bunları ben de çok merak ediyorum. Bu konuda kendi adıma çekimser davranıyorum. Her mekana kolay kolay gidip çok büyük kalabalıkların içine girmekten çekiniyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Mesafeni koru, dansını et
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA