Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koronadan sonra bisikleti keşfetti

’de bisiklete yönelik talep patlaması yaşanıyor. Dünyada da manzara aynı... Hem sosyal mesafeyi korumak hem de egzersiz yapıp sağlıklı kalmak isteyenler çözümü bisiklette buldu

Giriş Tarihi: 13.6.2020 ABONE OL
Koronadan sonra Türkiye bisikleti keşfetti

Covid-19 pek çok alışkanlığımızı değiştirdi malumunuz. Yeni normalle birlikte dezenfektanımız, kolonyamız çantamızda, maskemiz yüzümüzde kaldığımız yerden sosyalleşmeye başladık. Sosyal mesafe kurallarına uyuyor, Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği önlemleri alıyoruz. Bu dönemde egzersiz yapmak da sosyal mesafeyi korumak kadar önemli. Bu da hem ülkemizde hem de dünyanın her yerinde bisikletlerin yeniden popüler olmasını sağladı. Üstelik talep o kadar arttı ki Türkiye'de de yurt dışında da bisiklet için bekleme listeleri oluşmaya başladı. Öyle ki bazı ülkelerde rekor satışlar gerçekleşti.

ÇEVRE DOSTU OLMASI AVANTAJI

Ülkemizdeki en büyük bisiklet firmalarından biri olan Accell Bisiklet'in pazarlama müdürü Samed Kunaç'la görüşüyorum. Kotalarını doldurduklarını, daha sonraki aylarda üretecekleri bisikletleri öne çekmeye başladıklarını söylüyor ve ekliyor: "Talep patlaması var ve bu çok mantıklı. Bilinçli tüketici pandeminin etkilerinden kendini korumak için mümkün olduğu ölçüde toplu ulaşımdan kaçınıyor. Bundan kaçmanın en eğlenceli yolu ise bisiklet." Dünya Sağlık Örgütü'nün de önerdiği bisiklet kullanmanın tek avantajı sosyal mesafeyi koruması değil. Toplu taşımaya binmekten çekinen ve aracı olan herkes trafiğe çıksa hem trafik yoğunluğu artacak hem de hava kirliliği. Bu yüzden de ülkeler, politikaları gereği de bisiklete binmeyi özendiriyor. Örneğin bisiklet alımı ülkemizde 'sosyal hayatı destek paketi' kapsamında krediye uygun hale getirildi. Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu (BUGEP) Başkanı Mustafa Karakuş "Herkes bisiklete yöneliyor, satışları artıyor. Vatandaşlara bisikletle ulaşım için kendilerini cesaretlendirmelerini öneriyoruz. Sağlıkları için de faydasını görecekler" yorumunu yapıyor. Dünyanın yeni gözde ulaşım aracı bisiklet desek yanlış olmaz. Bazı ülkelerde özel sektör ya da sağlık sektörü çalışanlarına ikinci el bisiklet hediye edildi. Yeni Zelanda yürüyüş yollarının yanına ekstra bisiklet yolları yaptı. Kolombiya'nın başkenti Bogota'da ise otoyollarda birer şerit kapatılıp bisiklet yoluna dönüştürülmüş.

BİR ŞERİT BİSİKLETE

Sadece Bogota da değil, New York, Vancouver, Budapeşte, Berlin gibi şehirlerde de bir yandan yayaların sosyalleşebilecekleri kaldırımlar genişletilirken bir diğer taraftan da yollarda bir şerit bisiklet yoluna çevrildi. ABD'de bu yıl rekor bisiklet satışı bekleniyor. İngiltere için de aynı durum söz konusu. Avrupa'da bisiklet üreticileri satışlarının ve arzın yüzde 150 arttığını belirtiyor. ABD'de birçok yerde yine otoyollar trafiğe kapatıldı ve bisiklet yoluna dönüştürüldü. Ülkemizde ise sadece İstanbul'da değil başta İzmir, Konya, Bursa, Eskişehir olmak üzere birçok şehirde bisiklete olan ilgi artmış durumda.

Pedala kuvvet olmadı motosiklet

Bisiklet kadar talep gören bir diğer ulaşım aracı ise motosiklet. Elbette bunun için özel bir ehliyetinizin olması gerekiyor. Motosikletten çekinenler ise elektrikli bisikletle bu işi çözüyor. En azından dik yokuşlarda elektrikli bisiklet yardımıyla ulaşmak istediği noktaya varıyor. Bu arada katlanıp valize konan bisiklet modellerine ilgi de epey artmış durumda. Uçakla seyahat planlayan kesim bile gittiği yeri keşfetmek için katlanabilir bisiklet aldığını söylüyor.

ŞEHiRDEN HAVADiSLER

Swissotel 16 Roof da açıldı. Hem büyük alanı hem de püfür püfür terası ile yazın gözdelerinden olacak gibi. Ayrıca Ege ya da Güney'e inmeyi düşünmeyen birçok kişi buranın havuzuna üye olup güneşlenmeyi planlıyor, benden söylemesi.
Yeni normalde ilgi gören mekanlar arasında St. Regis Oteli'nin terasındaki Spago başı çekiyor. Hem aldığı önlemler hem de terasta yarattığı mesafeli masa hizmetiyle güven hissi uyandırıyor.
"Hamburger" deyince akla ilk gelen markalardan Zula İstanbul karantina sürecinde boş durmadı, evlere paket servis yaptı. Şimdi ise sosyal mesafeli oturma düzeni ve maskeli personeliyle mekanlarında hizmet vermeye başladı. Bir hamburger de hak ettik bu dönemde... Boş verin, derim kalori hesabını...
Bahçeli ya da geniş teraslı mekanlar bu yazın gözdesi malum. Misal Anadoluhisarı Big Chefs... Ya da daha fine dining olsun derseniz buyurun Ulus Sunset'e. Hem Sunset'te yenilikler de var. Örneğin püfür püfür esen (ki bu detay önemli) terasında 'late lunch' yani geç öğlen yemeyi düzenliyor. Ayrıca bu hafta sonu DJ Can Hatipoğlu bizi eski Pasha günlerine götürüyor. Pasha'yı bilenler ve sevenler el kaldırsın o halde!

ARKADAŞINA GÖNDER
Koronadan sonra Türkiye bisikleti keşfetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA