’ye Yapılacak Yatırımlar Görüşüldü

Giriş Tarihi: 7.4.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 01:50
Edirne’ye Yapılacak Yatırımlar Görüşüldü
Valisi Dursun Ali Şahin başkanlığında gerçekleştirilen Edirne İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda Edirne’ye yapılması planlanan yatırımlar görüşüldü.
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in başkanlığında, Edirne Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına, kamu ve kurum bölge müdürleri ile belediye başkanları katıldı. Toplantının başında gazetecilere açıklama yapan Edirne Valisi Şahin, Edirne’ye yapılan ve yapılacak yatırımlara değindi.
Edirne’de kamu kuruluşlarının 2015 yılı yatırım programlarında irili ufaklı 476 işin yer aldığını belirten Vali Şahin, "Edirne’ye yapılacak yatırım ve işlerin proje bedelleri toplamı yaklaşık 3,2 milyar TL’yi bulmaktadır. Bu işler için önceki yıllarda 880 milyon TL harcanmış, 2015 yılında da 405 milyon TL ödenek kullandırılması öngörülmüştür. Birinci yatırım dönemi içinde yapılan çalışmalar dahilinde 104 milyon TL harcama yapılarak yüzde 26 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. İzleyici kuruluşlar itibariyle değerlendirildiğinde, 2015 yılının birinci döneminde yapılan yatırım harcamalarının 82 milyon TL’sini merkezi idare kuruluşlarımızın yaptığı görülmektedir. Merkezi idare kuruluşlarımızın bu harcama miktarı ile sağladıkları nakdi gerçekleşme düzeyi yüzde 26’dır" dedi.
Yerel yönetim kuruluşlarının ise 21 milyon TL tutarında yatırım harcaması yaparak, yüzde 25’lik bir nakdi gerçekleşme sağlandığını kaydeden Vali Şahin, "Merkezi ve yerel yönetim kuruluşlarımızca yapılan bu yatırım harcamaları sonucu, 2015 yılı birinci döneminde, kamu kuruluşlarımızın programlarında yer alan küçüklü büyüklü 476 işin 29 tanesi bitirilmiştir. 2’si tasfiye edilmiş, 236’sı devam etmekte, 209’una ise henüz başlanamamış bulunmaktadır" şeklinde konuştu.
Edirne’de 2014 yılı itibariyle toplanan verginin 825 milyon TL olduğunu dile getiren Vali Şahin, "Bu vergi Edirne’ye gelecek paranın üçte birini karşılamaktadır. Edirne bir tarım ve turizm kentidir ve Edirne ticaret merkezidir. Bu bağlamda büyük firmaların İstanbul’da vergilendirildiği dikkate alındığında belki de üçte iki oranında Edirne tarafından karşılanıyor diyebiliriz" ifadelerini kullandı.
Edirne ile ilgili tamamlanan ve yapılması planlanan projelerin konuşulduğu toplantı, kamu ve kurum temsilcilerinin projeleri hakkında sunum gerçekleştirmesinin ardından sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne’ye Yapılacak Yatırımlar Görüşüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN