Köylüler 'nın durumunu merak ediyor

'in içme suyu ihtiyacını karşılaşmak amacıyla uzun zamandır yapımı gündemde olan 'yla ilgili belirsizlik bölgede yaşayan vatandaşların da elini kolunu bağlıyor.

Giriş Tarihi: 27.2.2013 15:51
Baraj sahası içerisinde yer aldığı ifade edilen Derebebekler köyünde vatandaşlar, yakın gelecekte barajın yapılması halinde evlerinin yıkılacağını kaydederek, harabeye dönen binalara masraf yapmaktan kaçınıyor. Hiçbir yetkilinin kendilerine net bir şey söylemediğini ifade eden köy sakinleri, barajın akıbetiyle ilgili bir açıklama bekliyor.

Köy azalarından Hayrettin Uruf (58), 'Ben bildim bileli bir baraj yapılacağı söyleniyor. Söylentiler çıkalı 30 seneyi geçti, geçen dönemde Belediyesi baraj için çok istekliydi. Barajın yapılacağına ilişkin açıklamaların ardından 4-5 senedir evlerimize çivi çakamaz olduk' diye konuştu.

Barajla ilgili belirsizlik nedeniyle köy halkının evlerini onarma masrafından kaçındığını söyleyen Uruf, 'Barajın yapılıp, yapılmayacağını dahi bilmiyoruz. Köyde herkesin kafasında belirsizlik var. Vatandaş evinin bahçesine dam bile yapmıyor yarın baraj sahasında kalır da yıkılır diye. Zaten geçim derdinde olduğumuz için evlerimize yeni bir şey yapamıyor, onarımlarını bile gerçekleştirmiyoruz.

Yetkililerimiz gelsin halkımızı aydınlatsın. Ara ara köyümüze yetkililer gelip suyla ilgili ölçümler yapıyor ama bize bir şey açıklayan yok. Evlerimiz harap durumda' diye konuştu.

Evlerin bakımsız oluşu, köyde geçinme şartlarının zorluğu nedeniyle Derebebekler nüfusunun her geçen yıl azaldığına dikkati çeken Uruf, şöyle devam etti: 'Köyümüzde genç kalmadı. Evlenen ya İzmir'e gidiyor, ya da Ödemiş'e yerleşiyor. Köyümüzde zaten arazi imkanları kısıtlı. Baraj dedikodularının ardından hayvan bakacak yer yapılmadığından hayvancılık da azaldı. Açıkçası zaten hayvancılık da tarım da köylüye bir şey kazandıramıyor.

Baraj yapılacaksa köyümüz başka yere taşınır. Buna göre insanımız yeni ürünlere yönelir. Ama büyük bir belirsizlik var. Rahmanlar olarak da bilinen çayımız yaz kış akıyor. Özellikle kışın dağdan daha fazla su geliyor. Bu suyun değerlendirilmesi lazım. Zaten Ödemiş'in içme suyu çevremizdeki kaynaklardan karşılanıyor. Baraj yapılırsa su korunmuş olur. 30 seneden beridir söylenen 'nın akıbetini merak ediyoruz.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylüler Üzümlü barajı'nın durumunu merak ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN