Ege Üniversitesi'nde 'kök hücre' devrimi

Çok sayıda kan hastalığının tedavisinde önemli bir umut olan kök hücre nakli İzmir'de ilk olarak Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yakında başlayacak

Giriş Tarihi: 15.6.2013
EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Erişkin Hematoloji Bilim Dalı, kemik iliği nakli ünitesinde "yarı uyumlu" kök hücre naklini başlatıyor. Başta kan kanserleri olmak üzere, pek çok kan hastalıklarının tedavisinde önemli bir yere sahip olan kök hücre naklinin, artık Ege Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Hematoloji Kliniği'nde de yapılacağını söyleyen Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güray Saydam, "Çok kısa bir süre sonra hastalarımız, akraba dışı tam uyumlu ilik aramak için başka şehirlere gitmek zorunda kalmayacak, yurtdışından ilik beklemeyecek ve beklerken hastalıkları tekrarlamamış olacak. Ayrıca zaman kaybı olmayacağı gibi, hastalar fazladan çoklu kemoterapi almak zorunda kalmayacaktır. Bulundukları şehirde tedavi olacaklardır" dedi.

ULAŞIM ZOR

Kordon kanının kök hücre kaynağı olarak kullanımının teknik ve idari nedenler başta olmak üzere pek çok sebepten pek yaygın olmadığını belirten Prof. Dr. Saydam, şu bilgileri verdi: "Kemik iliği bankaları, sadece İstanbul ve Ankara'da bulunuyor. Gönüllülük esasına göre çalışıyorlar ve her zaman bu merkezlere ulaşmak mümkün olmuyor. Bir hastaya doku tam uyumlu kök hücre nakli gerektiği zaman hastanın önce kardeşleri başta olmak üzere akrabaları taranıyor. Tam uyumlu ilik bulunmaya çalışılıyor. Bu olmazsa, akraba dışı tam uyumlu ilik için, ilik bankaları devreye giriyor. Bu bankalarda tam uyumlu iliğin bulunması bazen 9 ayı bulabiliyor. Bu süreçte hastalık tekrarlayabiliyor, verici bulunsa bile nakil artık mümkün olmuyor."

PAHALI BİR TEKNOLOJİ

Kök hücre naklinin pahalı bir teknoloji olmasına rağmen, hastalara yapacağı katkı göz önüne alındığı zaman oldukça değerli bir yöntem olduğunu ifade eden Prof. Dr. Saydam, yarı uyumlu kök hücre nakli ile hastaların sıkıntılarının aşıldığını da sözlerine ekledi.
Dev Ajans/ İzmir

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege Üniversitesi'nde 'kök hücre' devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN