Doktor gibi polis

İzmir'de görev yapan 20 yıllık polis Osman Elmas, 30 yıl gecikmeli teşhis edilen hastalığına savaş açtı. Girdiği mücadelede 5 yıl içerisinde ulaştığı 5.122 kişiye 'Ailevi Akdeniz Ateşi' teşhisi konulmasını sağladı

Giriş Tarihi: 10.7.2013
Evli ve iki çocuk babası olan 41 yaşındaki Elmas, 20 yıldır sivil polis olarak İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapıyor. 2008 yılında artık tahammül edemediği aşırı yorgunluk, eklem ağrıları ve bitkinlik sıkıntıları nedeniyle başvurduğu doktorlar, kendisine FMF hastalığı (Familial Mediterranean Fever) tanısı koydu. Geçmişte hiç duymadığı hastalığının isminin, Tıp Literatürü'nde 'Ailevi Akdeniz Ateşi' olduğunu öğrendi. Defalarca doktorlara başvurmasına rağmen 30 yıl gecikmeli teşhis edilen hastalığına savaş açan Elmas, teşhis gününe dek yaşadığı sıkıntılı süreci süzgeçten geçirdi. Doktorların kontrolü ile 13 yaşındaki kızı Emine Nur'da da 'FMF' teşhisi konulan Elmas, yaşadığı sıkıntıları 'FMF' hastalığına yakalanan insanların yaşamamaları adına internet üzerinden hastalık ile ilgili bilgilendirmeler yapmaya başladı.

MECLİSE TAŞIDILAR
'FMF Hastaları Topluluğu'nu kuran Elmas, 5 yıllık süre içerisinde 5.122 kişiye, 'Ailevi Akdeniz Ateşi' teşhisi konulmasını sağladı. Hastalığını yeni öğrenmiş kişilere bilinçli hale getiren topluluk, çeşitli etkinlikler düzenleyerek, hastalık psikolojisinden uzaklaştırdılar. 'www.radyofmf. com' adlı internet sitesini kurarak hastalıkları ve çözümleri adına yayınlar yapmaya başladılar. FMF hastası olan oyuncu Tuba Ünsal ve FMF Hastalığı'na yakalanan yakın arkadaşları bulunan şarkıcı Doğuş gibi ünlü isimler, etkinliklerine katılarak FMF Topluluğu'na destek oldu. Hastaların, doktor, ilaç ve tedavi konularında yaşamış oldukları sıkıntıları ve isteklerini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşıyan grup, Milletvekilleri ile görüşerek Ankara'da komisyon kurulmasını sağladılar. Sağlık Bakanlığı Kronik Hastalıklar Daire Başkanlığı'nın desteğini arkalarına alarak, hastalığın tanıtımını sağlayabilmek amacıyla afiş ve broşürler bastırarak dağıtım gerçekleştirdiler.

"5 KİŞİDEN 1'İ 'FMF' HASTASI"
Hastalığının bilinirliğini artırmayı ve insanlara yardım etmeyi hedefleyen Osman Elmas, "Hastalığımız; yüksek ateş, karın-göğüs ağrısı, eklem ve cilt atakları ile seyrediyor. Tıpkı bende olduğu gibi çocukluk yaşlarında başlıyor. Hastalığım ile ilgili misyon edinmemin nedeni, 36 yaşıma dek hastalığımın teşhis edilememesi ve yaşamış olduğum sıkıntılardır. Benimle aynı kaderi paylaşan insanların bilinçlenmelerini istedim. Türkiye'de FMF, fazla bilinen bir hastalık değil. Oysa akademik çalışmalar, ülkemizde 5 kişiden 1'inin 'FMF Hastalığı'nı taşıdığına dikkat çekiyor. Hasta sayısının böylesine fazla olmasına rağmen hastalığın bilinirliği ve tanınırlığının az olması, tanıtımların yeterli olmamasından kaynaklanıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktor gibi polis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN