Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılın en çok kazanan jokeyi Sinan Özen

Bu yılın en çok yarış kazanan jokeyi Sinan Özen ile Urla'da bulunan Damla At Çiftliği'nde bir araya geldik. 24 yaşında elde ettiği bu başarısının sırrını, atlara olan bağlılığını ve hayatlarını konuştuk

Jokeylerle röportaj yapılması pek alışkın olduğumuz bir durum değil belki ama Survivor yarışmasından tanıdığımız Jokey Erhan Yavuz'dan sonra dikkat çeken bir meslek olduğu şüphesiz bir gerçek. Şahsen ben onların hayatlarını hep merak etmişimdir. Evet genelde aç yaşıyorlar. Hatta kilo yapar diye su bile fazla içmiyorlar. Yemek yok, her yarış çok tehlikeli, hataya yer yok, hiçbir dayanakları yok, masrafları çok ama şikayet edende yok. Neden mi? Aşkla yapılan her şeyden nasıl şikayet edilmezse onlarda bu işi aşkla, tutkuyla yapıyorlar.

* Jokeyliğe nasıl başladın, yönlendirildin mi, ailede jokey var mı?
Atları hiç bilmiyordum. Ortaokul bitti liseye yazılacaktım ki elektronik bölümünü bir puanla tutturamadım. Ne yapacağıma karar veremediğim dönemde bir yakınımız olan Orhan Kaya beni gördü ve jokeylik için uygun fiziğe sahip olduğumu söyledi. Ailemle konuştum, onlarda olumlu bakınca "Apranti Eğitim Merkezi"ne kayıt yaptırdım. Yaklaşık 350 kişinin içinden 50 kişi seçildik. n Sevdin yani, öyle mi? Sevdim tabi, atlar bir tutku oldu. 5-10 gün atlardan ayrı kaldığımda hayatımda bir boşluk oluşuyor. Bu anlatılmaz bir duygu. 2006'da mezun oldum. İlk yarışımda 2006 yılında Çele isimli safkan bir ata binip üçüncü oldum.

* İlk 1.'liğin nasıldı?
Sürpriz bir ganyandı. İlk birinciliğim İzmir'de Fifta Fagust isimli safkanla 2007 yılında oldu. İzmir'in son yarış günüydü, oradan Bursa'ya geçtim. Bursa benim patlama noktam oldu.

* Jokey olarak bir günün nasıl geçer? Atlarla ilişkin nasıl?
24 saat atlarla beraberim desem yeridir. Sabah 4:00'te kalkıyorum 9:30'a kadar atların idmanlarını yaptırıyorum. Yarışlarımın olduğu zamanlar şehir şehir geziyorum. Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir. Genelde İzmir'de ikamet ediyorum. Hep atlarlayım, boş zamanlarımda yarışları izliyorum. Menajerimle atları takip ediyoruz, hangi ata binebiliriz diye kayıt alıyoruz.

* 24 yaşında bir çok başarı elde ettin... İzmir'in bu yıl en çok kazanan jokeyi sen oldun...
İzmir sezonunun en çok kazanan jokeyi çok şükür bu sene ben oldum. Bugüne kadar 2991 yarış binip, 239 birincilik, 266 ikincilik, 295 üçüncülük, 266 dördüncülü​k elde ettim. Evet bu tamamen benim başarım. Bu işte torpil asla yok. Mesela bizim işte akraban, amcan, dayın yardım edemez, bizim kimsemiz olmadığı için meslekte, kendim bir yerlere gelmek için çok çaba sarf ettim.

* Kazandığınız parayı nasıl bölüşüyorsunuz?
İkramiyenin %10'u benim hesabıma yatırılıyor. %2'si vergi olarak kesiliyor, kesildikten sonra %1'i menajere gidiyor. Antrenör %10 alır, seyis %5 alır, geri kalan %75 at sahibine kalır.

* Futbolda şike iddiaları konuşuluyor, at yarışlarında da şike yapabilmek mümkün mü?
Ben 2006'dan beri at biniyorum hiçbir şekilde böyle bir olay ne duydum ne de karşılaştım. Ne bana böyle bir teklif geldi, ne böyle bir şey gördüm. En temiz oyun bence at yarışıdır, şikesiz.

* Kilonu ayarlamak için yaptığın şeyler neler?
Devamlı düzen içindeyim, hep dikkatli olmak zorundayım. Yiyip içtiklerime, yaşantıma dikkat etmek, kendimi kollamak zorundayım. Bizim işte hataya yer yok. Çünkü en ufak bir hata, ölümle sonuçlanabilir. Mesela kilo sorunumuz olduğunda kiloyu ayarlamak için sauna eşofmanları, kazaklar giyerek güneşin en sıcak saatlerinde ter atıp, kilo düşmek için çim pistte 2-3 tur atıyoruz. Bu şekilde 1-2 kilo verebiliyorum. n Yarış günü için bir uğurun var mı? Uğurum annemi aramak. Her yarışa çıkmadan önce annemi ararım, onun hayır dualarını alırım, gözüm kapalı ata binerim.

* Meslekte en mutlu olduğun an nedir?
Fotoyu geçmek en mutlu olduğum an. Bir jokeye verilebilecek en büyük ceza yarış kazanamamasıdır. Atlardan ayırmaktır. Para pul ikinci plandadır. n Seni başarı mı kamçılar başarısızlık mı? İkiside. Mesela 3 ay hiç bir yarış kazanamamıştım. Yemin ediyorum psikolojim bozulmuştu. Elimi havaya kaldırıp uykudan uyandığım oluyordu. O psikoloji çok kötü, Allah bir daha göstermesin.

* Sizin için emeklilik yaşı kaç?
Vücudun el verdiği sürece çalışabilirsin. Mesela Kadir Altınöz 72 yaşında ata bindi. Hala sabah idmanlarda. Vücudum el verdiği sürece bırakmam, kopamam atlardan ya antrenörlük yaparım ya da kendime at alırım. n Hedefin nedir? İzmir'de daha çok yarış kazanıp, daha çok kendimi ispatlayıp, İstanbul'da at binmek.

MESLEĞİN EN ACIMASIZ NOKTASI NEDİR?
Bizimki nankör bir camia. Meslekte işlerin kötü gittiği zaman herkes sırtını dönebiliyor. Yazılı bir anlaşma yapamıyorsun. Devamlı bindiğin atlar oluyor. Yarış kazanamadığı zaman bir şans değişikliği olsun diye başka jokey bindirmek istedikleri zaman ortada kalabiliyorsun. En acımasız taraflarından bir tanesi de yarış sırasında at devrildiğinde ata bir şey oldu mu diyenlerin sayısı jokeye bir şey oldu mu diyenlerin sayısından daha çok olması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılın en çok kazanan jokeyi Sinan Özen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN