Torbalı'nın 2 köyüne sulama amaçlı gölet yapılıyor

Giriş Tarihi: 2.10.2013 16:21

DSİ tarafından Torbalı'nın Karakızlar ve Aslanlar köylerine sulama amaçlı 2 adet gölet yapılıyor.

Çalışmaları geçtiğimiz Mart ayında başlanırken, 2014 yılının Nisan ayında göletlerin yapımının tamamlanması bekleniyor. Devlet Su İşleri (DSİ) İzmir Şube Müdürü Cüneyt Çağlar, yaptığı açıklamada, sulama amaçlı yapılacak göletlerin yaklaşık 300 hektarlık araziyi sulama kapasiteli olduğunu açıkladı. İki göletin yapımı 6 milyon 777 bin 317 liraya mal olacak.

BÖLGEDEKİ SULAMA KAPASİTESİ ARTACAK
DSİ İzmir Şube Müdürü Çağlar, 'Kaynak suyunun aktığı Karakızlar ve Aslanlar köylerindeki bölge gölet yapımına müsait. Bu suyu değerlendirip aktığı yeri gölete çevirip, bölgede bulunan zeytin ağaçlarının sulanmasıyla yaptığımız 2 adet gölet tahminen önümüzdeki Nisan ayında bitecek. Küresel ısınmanın arttığı ve su sıkıntısının yaşandığı günümüzde yapımına başlanan gölet ile bölgede bulunan sulama kapasitesi artacak. Bu sulama ve gölet projemiz sayesinde zeytin üreticilerimiz mağdur olmayacak' şeklinde konuştu.

ASLANLAR 53 HEKTAR, KARAKIZLAR İSE 226 HEKTARI SULAYABİLECEK
KARAKIZLAR köyü İncircik mevki ile Aslanlar köyüne 1'er adet olmak üzere 2 yere tarımsal alanların sulaması amaçlı kullanılacak göletleri yapıyoruz. Aslanlar'da yapılacak gölet 53 hektar araziyi, Karakızlar'daki gölet ise 226 hektar araziyi sulayabilecek. Aslanlar'daki göletin sulama hattı döşendi ve gövde dolgusu yapılıyor. Karakızlar köyündeki gölet ise halen kazı aşamasında. İhaleyi kazanan Barankaya İnşaat firmasının yapımını üstlendiği göletlerin toplam yapım bedeli ise 6 milyon 777 bin 317 lira olacak' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torbalı'nın 2 köyüne sulama amaçlı gölet yapılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN