Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ben katil değilim'

Adam öldürmek suçundan hapis cezası aldıktan sonra, tutukluluğunun 34. ayında beraat kararı verilen Konaksever, "Tazminat almaya hak kazandım ama insanların gözünde hala katilim" dedi

Giriş Tarihi: 3.10.2013
İzmir'de 7 yıl önce, animatör Tolga Özserbest'i bıçaklayarak öldürdüğü ve cep telefonunu gasp ettiği iddiasıyla yargılanıp, tutukluluğunun 34 ayında beraat eden Oktay Konaksever duygularını Egeli Sabah ile paylaştı. Ferhan Şensoy'un oynadığı 'Pardon' filmini aratmayan olay 2006'da İzmir'de yaşanmıştı. Konaksever, 32 yaşındaki animatör Tolga Özserbest'i öldürmek ve telefonunu çalmaktan dolayı 27.5 yıl hapis cezası almıştı. Bütün suçlamaları reddeten Konaksever, avukatı ile kararı temyiz etmek için Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozarak, 34 ay cezaevinde kalan Konaksever'in beraatini istedi. Bunun üzerine Konaksever, 2011'de tahliye edilerek beraatine karar verilmişti.

TAZMİNAT DAVASI AÇTI

Beraat kararı ardından 34 ay boyunca 'katil' damgasıyla yaşayan Konaksever, cezaevinde yattığı süre için 600 bin liralık tazminat davası açtı. İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi de yasal faizi hariç 40 bin lirası manevi, 16 bin lirası maddi toplam 56 bin lira tazminat ödenmesine karar verip, davayı bitirdi. Tazminatı düşük bulan Konaksever, avukatı aracılığıyla karara itiraz etti. Eşi Seda ve 3 yaşındaki kızı Azra ile mutlu bir evliliği olan demirci ustası Oktay Konaksever, 34 ay yok yere cezaevinde yattığını söyledi, "Bana 1 milyon lira verseler de 34 ayımı kimse geri getiremez. Verilen 56 bin liralık tazminat çok komik. Kendi işimde çalışarak bu paranın 3-4 katını kazanabilirdim Bu nedenle avukatım aracılığıyla verilen tazminata itiraz ettim" dedi.

BAKIŞ AÇILARI FARKLI

Beraat etmesine rağmen insanların kendisine olan bakışını değiştiremediğini ifade eden Konaksever, şöyle devam etti; "Evlenmeden önce kayınpederime 'Damadın tekrar cezaevine girecek, neden kızını ona veriyorsun' diye söylüyorlardı. Şimdi evlendim baba oldum. Hala eşime ve yakınlarıma cezaevine gireceğim söyleniyor. Beraat ettim, yanlış karar nedeniyle tazminat almaya hak kazandım ama insanların gözünde hala katilim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ben katil değilim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN