Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsane Çınar, dev tiyatroya dönüştü

İzmir'in eski Çınar Sineması, Türkiye'nin en büyük tiyatro sahnelerinden biri haline geldi. Sahne Tozu Tiyatrosu tarafından kiralanan salon, sahneyi 10 Ekim'de "Kibarlık Budalası" oyunu ile açıyor

Giriş Tarihi: 8.10.2013
İzmir'in en büyük sineması olarak bilinen Konak YKM'deki eski Çınar Sineması, Türkiye'nin 3. en büyük tiyatro sahnelerinden birine dönüşüyor. Çınar Sineması Çamlıca Ailesi tarafından işletilirken yaşanan maddi sorunlar sonrasında Cine Bonus'a bırakılmıştı. Cine Bonus tarafından bir süre işletilen salon yaklaşık 2 yıl kadar önce kaderine terkedilmişti. YKM bünyesindeki salon İzmirli tiyatro sanatçısı Muzaffer Çağlar İşgören'in, ünlü tiyatro sanatçısı Haldun Dormen'in desteğiyle 2008 yılında kurduğu Sahne Tozu Tiyatrosu tarafından kiralandı. Yaklaşık 6 yıl önce 12 metrekarelik bir sahne ile başlayan tiyatro macerasına atılan Sahne Tozu Tiyatrosu, aradan geçen 6 yılda böylece 200 metrekarelik Türkiye'nin en büyük tiyatro sahnelerinden birine kavuşmuş oldu. Usta tiyatro sanatçısı Haldun Dormen'in YKM'nin sahibi olan Boyner Ailesi ile teması ve binanın mimarının izniyle yıllardır sinema olarak kullanılan salonlar tiyatro sahnesine dönüşüyor. İzmir'in tiyatro sahnesi eksikliğine çok önemli bir katkı sağlayacak olan Sahne Tozu, sahneyi 10 Ekim'de "Kibarlık Budalası" oyunu ile açıyor. Sahne Tozu Tiyatrosu'na destek veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İsmet İnönü Kültür Merkezi'nin koltuklarını da kullanılması için Sahne Tozu'na verdi.

PERDE AÇILIYOR

Türkiye'nin en büyük sahnelerinden birine sahip olmanın inanılmaz bir duygu ve onur verdiğini dile getiren İşgören, "10 Ekim'de başrolünü Haldun Dormen'in oynadığı Kibarlık Budalası adlı oyunla sahnemizin perdelerini izleyicilerimize açacağız. Sahneye ilk çıkan isim ise Haldun Dormen olacak. Başta Haldun Dormen olmak üzere, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Buca Belediyesine, Boyner Ailesi'ne, Bülent Erdağ'a, ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Tiyatro sahnesi yoksunu İzmir'e yeni bir sahne kazandırmanın mutluluğunu duyduğumu ifade etmek isterim" diye konuştu. Özel Sahne Tozu Tiyatrosu kurucusu Muzaffer Çağlar İşgören, Haldun Dormen'in desteği ile kurdukları Sahne Tozu Tiyatrosu'nda 6 yılı geride bıraktıklarını belirtti, "Temelleri 2003 yılında atılan ancak sayın Haldun Dormen'in ve Osman Sınav'ın desteğiyle 2008 yılında özel bir tiyatro olarak yola çıktık. Buca'da mahalle arasında bir arkadaşımızın 90 metrekarelik lokal gibi bir yerde cep tiyatrosu olarak 12 metrekarelik bir sahne ile başlattığımız bu yolculuk, önce Karacan Kültür Merkezi'nde 40 metrekarelik sahnemizde devam etti. Ardından YKM'deki eski Çınar Sineması'nın 200 metrekarelik dev sahnesine kavuşuyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane Çınar, dev tiyatroya dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN