Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patateste asıl kalite şimdi başlıyor

Özgörkey Grubu, Türkiye'nin en büyük patates işleme fabrikasını Afyon'da kuruyor. Yıllık kapasitesi 130 bin ton olan fabrika bittiğinde Ödemiş'ten Tire'ye, Afyon'dan Konya'ya Türkiye'nin patatesi değer kazanacak, tüketici kaliteli ve sağlıklı ürüne kavuşacak

Giriş Tarihi: 28.10.2013
Türkiye'nin köklü gruplarından E. Özgörkey Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özgörkey, Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk oldu. Duayen işadamı Erdoğan Özgörkey, gayrimenkul sektöründen turizme, dondurulmuş gıdadan otomotive kadar yaptıkları yeni çalışmaları anlattı.

* Özgörkey Grubu'nu anlatabilir misiniz?
Bizim bir arkadaşımız vardı. Hayatı 3 farklı 25 yıllık dönemlere ayırma gibi bir felsefesi var. "Birinci, ikinci ama üçüncü dönemi kendinize ayıracaksınız gibi bir felsefeyle yaşayacaksınız" derdi. Üçüncü 25 yılın başındaki durumu değerlendirerek bir felsefe geliştirmişti ama dediği gibi olmadı. O başka hikaye... Hayatımda üçüncü 25 yılın en değerli dönem olduğunu kabul ediyorum. İlk dönem çocukluk, gençlik başlangıcı ve eğitim dönemi var. Sonrasında iş hayatına atılma, evlilik, çocuk sahibi olma, çocukları yetiştirme dönemi oluyor. Ama üçüncü dönemin ustalık ve olgunluk dönemi olduğu bir gerçek. Bir de üçüncü 25 yılda maalesef büyük bir şanssızlığa uğradık. Bu dönemin ortalarında, benim tabirimle, biz iş hayatında sıfıra gelme noktasına geldik. Yıllarca koştuk koştuk, bir yerlere geldik. O geldiğimiz noktadan sonra adeta arabanın kilometresini sıfırlar gibi,biz de iş yaşamımızı sıfırladık. Ve sıfırdan iş hayatına başlamış olduk. Üçüncü dönem ve sıfırlama noktası diğer dönemlerden bazı farklı şeylerle başlamış olmasına rağmen, mesela bunlar bilgi, tecrübe, özellikle mali şartlar, ilk dönemlere göre farklıydı. Ama dedim ya, iş haşatımızı sıfırlamış olarak kabul edersek, o güne kadar yaptıklarımızı geride bırakarak yeni bir döneme başlamış olduk. Bu mertebede kurulmuş 11 adet şirketimiz, bu şirketlerin paralelinde 8 adet ciddi büyüklükte tesismiz vardı, hepsi elimizden çıktı. Elimizde sanayi ve iş hayatına ait bir şey kalmadı. i, elde ettiğimiz vergi rekortmenlikleri şirketler, tesisler, hepsi yok oldu. Dolayısıyla biz o sıfır noktasından sonra kendimize yeni bir yol haritası çizdik. Bu konuda da ağırlıklı olarak gıda sektörünü ön plana alarak başka sektörlere girme noktasına geldik. Bu arada ne yaptık? Bazı gayrimenkulleri üstümüze almamızdan dolayı, bunlara uyacak sektörleri araştırdık. İlk olarak donmuş gıda sektörüne adım attık. Bilahare otomotiv sektörüne girdik. Bunları diğerleri takip etti.

* Coca Cola'nın Ege'de ve Türkiye'de tanınmasında öncü bir rol üstlendiniz...
Evet, başladığımızda insanımızın yüzde 2'si Coca Cola'yı tanıyorduysa, bu sektörden ayrıldığımızda bu oran yüzde 98'e çıktıysa, mutlaka bu sektöre bizim ciddi katkımız olmuştır. Ve bildiğimiz bir şey var ki, meşrubat sektöründe bir çok ilki biz gerçekleştirdik. Özellikle 1997 yılına kadar bu sektörde bulunduğumuz yıllarda; şekerin, şişe kapağının, benzinin, mazotun bulunmadığı yıllarda, bir çok imkansızlığa rağmen bizler Coca Cola'yı üretmeye gayret ettik.

AFYON'DA FABRİKA...

Bir de şu anda Afyon'da, Burger King Türkiye Operatörü Ata Holding ile birlikte yüzde 50 ortaklık şekliyle bir donmuş patates tesisi kurmaktayız. Bu tesisin yıllık 120 bin 130 bin ton kapasiteli olması öngörülmüştür. Bu tesisin 75 milyon dolara mal olacağı ve 2014 yılının ilk yarısında faaliyete geçeceği planlanmaktadır.

* Bu önemli bir adım. Zaten Feast markasıyla dondurulmuş gıda sektöründe varsınız...
Evet Torbalı'da Feast'in 45 bin ton patates kapasitesi mevcut olan bir tesisi var. Ancak biz Torbalı'da patates üretiminin yanısıra sebze, meyve üretiyoruz. Unlu mamuller üretiyoruz ve bir çok başka çeşitimiz de burada. Ancak Burger King ve Türkiye pazarı devamlı büyümektedir. Şu anda öyle bir noktaya gelindi ki, Torbalı tesislerimize ilaveten ihtiyaç doğrultusunda Afyon'da yeni bir tesis kurmaktayız.

* Bu yatırımda neden Afyon'u tercih ettiniz?
Afyon ciddi bir patates üretim merkezi. Biz hammaddemizi mevsimler itibariyle mayıs, haziran aylarında Tire, Ödemiş, Gölcük tarafından alıyor, daha sonra Afyon; buradan da Eskişehir, Konya bölgelerine geçiliyor. Bu durumda Torbalı tesisi çalışmaya devam edecek. Biz özellikle değişik cins ve ağırlıklı sanayi tipi patates üretiyoruz. Piyasadaki mevcut yemeklik patates çeşitleri bizim kullandığımız çeşitler değildir. Ve bu konuda biz tohum, gübre ve teknik katkılar vererek çiftçilerimizle sözleşmeli tarım yapıyoruz. Başlangıçta Torbalı'da kurduğumuz tesis 20 bin ton patates, 8 bin ton sebze meyve üretim kapasitesindeydi. Bugün 45 bin ton patates, 24 bin ton sebze-meyve, değişik kapasitelerde unlu ve kaplamalı ürün potansiyeline ulaştık. Ayrıca Torbalı'da 30 bin tonluk ham patates stoklama depomuz mevcut. 30 bin tonluk dondurulmuş ürün depolarımız var. Afyon'dakiler bunların iki katı olarak projelendirildi.

* Donmuş gıda sektöründe lider misiniz?
Evet. Bunu muhtelif kategorilere ayırmak gerekir. Mesela patates üretiminde, sebze üretiminde tesislerin teknolojik ve entegre oluşuyla lideriz diyebilirim. Ancak sektörde cirosal olarak lideriz diyemem.

* Dondurulmuş gıda sektörü Türkiye'de ilgi görüyor mu?
Tabii ki bizler, "Taze meyve ve sebze yiyoruz" diyoruz ama gerçekte bunun böyle olmadığını söyleyebilirim. Esasında sebzenin, meyvenin tazeliğini temin eden, kendi içinde bulunan sudur. Ancak bekleme durumunda sebze ve meyvenin içindeki su uçar, ürün bayatlar. Ancak biz sebzelerden mesela ıspanak, fasülye, bezelyeyi yakın çevremizde üretiriz/ürettiririz. Kısa bir sürede bunları makinelerle toplayıp, en kısa zamanda fabrikaya götürürüz. Fabrikada temizlenip hiç bir katkı maddesi kullanmadan eksi 40 derecede dondurulur ve eksi 25 derecede muhafaza edilerek kullanılacağı ana kadar tüm tazeliğini muhafaza etmesi sağlanır.

PEK BİLİNMEYEN UĞRAŞLARIMIZ DA VAR
* Şirketler grubunuzda yeni projeler var mı? Evet. Bu arada pek duyulmayan bilinmeyen bazı başka gelişmelerde oldu. Bunlardan bir tanesi İstanbul'da tatlı ve pasta üzerine faaliyet gösteren Cake Studio firmasının yüzde 68'ini satın alarak donmuş gıda çeşitlerimize bu çeşitleri de dahil ettik. Ve ağırlıklı olarak kendi markamız olan Feast markası ile bu sektörü büyütüyor, geliştiriyoruz. Ayrıca donmuş gıda sektörüne katkıda bulunacak ve çiftçimize faydalı olacak Doktar A.Ş adında bir şirket kurduk. Burada Turkcell ile birlikte, tarım ve hayvancılık sektörüne Tarım Doktoru adıyla hizmet veriyoruz. Bu şirketimiz, çiftçinin istediği bazı teknik bilgileri kendilerine vermek için gayret gösteriyor.

OTOMOTİVDE YENİ HAZIRLIKLAR
* Gayrimenkul sektöründe Yeni Kent Merkezi'ne yönelik yatırım planlarınız var mı?
Bu konuda bazı düşüncelerimiz, projeleremiz ve de bazı ihalelere katılmamız söz konusu oldu. Ancak bir çok nedenlerden dolayı istediğimiz neticeye ulaştığımızı söyleyemem. Bu konuda bazı gelişmeler oldu. Bunlardan biri Bornova'da daha önce alınmış, şu anda boş duran bir arazimize Land Rover satış ve servis yeri yapacağız. Gaziemir'de aldığımız eski Sevilen Şarap Fabrikası arazisinin yerine BMW'nin İzmir'deki ikinci satış ve servis noktası yapmak için hazırlık içindeyiz. Ayrıca Mürselpaşa Bulvarı'nda Özelleştirme İdaresi'nden satın aldığımız arazi için bazı projeler geliştirdik. Ancak bazı olumsuzluklardan dolayı, bir neticeye varmak mümkün olamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patateste asıl kalite şimdi başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN