Bir gece ansızın gelebilirim

Giriş Tarihi: 25.11.2013

Güney Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat Özkan, geceleri sorumluluk alanındaki hastanelere gittiğini, vatandaşlar gibi numara alıp muayene olduğunu açıkladı, "Halka nasıl hizmet edildiğini yerinde denetliyorum" dedi

EGELİ SABAH'ın her hafta birbirinden farklı isimlerle gerçekleştirdiği geleneksel Sabah Kahvesi'nin bu haftaki konuğu Güney Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat Özkan oldu. Farklı bir yönetici profili çizen Prof. Özkan, geceleri sorumluluk alanındaki 14 hastanenin acil servislerine gittiğini söyledi. Vatandaş gibi sıra alıp muayene olan Özkan, "En son Urla Devlet Hastanesi'nin Acil Servisi'ne gece saat 12'de gittim. Günün 24 saati ansızın her hastaneye gidebilirim. Burada önemli olan halka sağlık hizmetinin en kaliteli şekilde sunulabilmesi. Bunu denetliyorum" dedi.
Kendinizden bahseder misiniz?
1964 Trabzon Sürmene doğumluyum. Kayseri Tıp Fakültesi'nden mezunum. Çocuk endokrin profesörüyüm. Çocuk ihtisasımı Erzurum'da yaptım. Hacettepe'de çocuk endekrilonoji süper ihtisasını yaptıktan sonra Erzurum'da bu kürsüyü kurduk. 2000 yılında doçent oldum. 2000-2004 arasında 4 yıl Erzurum'da Tıp Fakültesinde başhekim muavinliği yaptım. 2005'te profesör oldum, 2012'de İstanbul Medeniyet Üniversitesi'ne geçtim. İstanbul'da kısa süre çalıştıktan sonra kadrom orada kalmak koşuluğuyla İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği'ne atandım. Daha sonra Genel Sekreterlik görevine atandım.
Güney Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği hakkında bilgi verir misiniz?
İzmir, Güney ve Kuzey bölgeleri genel sekreterliği olarak ikiye ayrıldı. Bu tam bir coğrafi ve fonksiyonel ayırım değil. Örneğin Güney tarafında çocuk hastanesi yoktu. Birbirini tamamlayan üniteleri bir araya getirmek için "Behçet Uz Hastanesi'ni bize alalım" dedim. Personel, idari ve maddi açıdan da bir ayrışma oluyor. Güney Sekreterliği'ne bağlı 14 hastanemiz var. Bunlardan üçü eğitim ve araştırma hastanesi. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Katip Çelebi Üniversitesi öğretim görevlileri de görev yapıyor. Türkiye'nin en büyüklerinden biri. İkinci büyük Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi. 650-700 yatak kapasiteli. Devraldıktan sonra iyileştirmeler yaptık, mekan ve maddi koşullar el verdiği ölçüde yapıyoruz. Acil Servisini yeniledik. Ameliyathanede yenileme çalışmaları var. Yeni poliklinikler açacağız. Burası transplantasyonla ön plana çıkan bir hastane. Üçüncüsü Behçet Uz. Türkiye'de bir marka. Bir de İzmir Konak Eğitim ve Araştırma Diş Hastanesi var. Adı eğitim ve araştırma hastanesi, ancak herhangi bir asistan eğitimi yok. Burayı da yakın zamanda kimliğine kavuşturacağız. Bunların yanında Urla, Seferihisar, Ödemiş, Bayındır, Kiraz, Selçuk ve Çeşme'deki hastaneler var. Tıbbi, idari ve mali yönden Genel Sekreterlik bünyesinde yönetiliyorlar. Genel Sekreterlik, bazı konularda Kamu Hastaneleri Kurum Başkanlığı'ndan, bazen de bireysel olarak yönetmeye çalışıyor. Bizim merkezimiz Hıfzısıhha'nın arkasında eski bir binada. Yaklaşık 100'e yakın personel çalışıyor.
İzmir'de sağlık alanında neler eksik?
İhtisas hastaneleri önem kazanıyor. Bakanlık, sağlık dönüşüm programı çerçevesinde, 2003'ten itibaren genel sağlık ile ilgili çok güzel iyileştirmeler yaptı. Bireylerin sağlık hizmetlerine ulaşması, hizmetlerin yaygınlaştırılması, mekanların iyileştirilmesi ile ilgili çok iyi projeler üretildi. Bugün nereye giderseniz gidin, sağlıkla ilgili çok fazla şikayet gelmiyor. İnsanların tüm işlemlerini tamamlayabileceği kampüs hastanelerinin olması doğru bir karar. Güney Bölgesi'nde Bayraklı projesi var. Hükümetimiz uygun planları yapıyor. Bunun yanında, ihtisas hastaneleri olmalı. Organ transplantasyon hastanesi olabilir. Kalp hastanesi uygun olabilir. Tek merkezde toplanabilir. İzmir'de akademik alt yapı var. Atatürk ile Bozyaka eğitim ve araştırma hastanelerinde transplantasyon yapılıyor. İhtisas olarak Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi var. Mevcut hastanelerimizin mekanlarının yenilenmesi gerekiyor. Sağlık bakanlığı yeni konsept geliştirdi. Odalar 2 kişilik oluyor. Yeni yapılan Tire Devlet Hastanesi A kalite olanlardan biri. 2 kişilik odalarda plazma TV var. Görüntü kirliliği yok.
-Güney Bölgesi'ne sağlık kampüsü yapılacak mı?
Güney bölgesinin de bir sağlık kampüsüne ihtiyacı var. Bayraklı projesi güzel ama şehrin sadece bir yerinde yoğunluk yaşanması sıkıntı yaratabilir. Güney Bölgesi'ne bir sağlık kampüsü yapılırsa, bu Seferihisar veya Güzelbahçe'ye olabilir. Vali Bey de aynı fikirde.
Sorumluluk alanınızdaki 14 hastaneyi denetliyor musunuz?
Hastanelerin acil servislerine giderim. Bu benim özelliklerinden biri. Geceleri tedbili kıyafetle gider servisleri gezerim. 14 hastaneye de ansızın gidebilirim. Burada önemli olan vatandaşa sağlık hizmetinin en kaliteli şekilde sunulabilmesini sağlamaktır. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz.
Gece baskınları sırasında ilginç bir durumla karşılaştınız mı?
Karşılaşmadım desem yalan olur. Sonuçta insan faktörü var. Acil servislerimizden hiç şikayet almadım. Ne zaman gittiysem doktorumuz oradaydı. Servislerde hastalar yatıyor. Hemşire hanım elinden geleni yapıyor ama hep diri olsun istiyorlar. Genel olarak çalışanlarımdan memnunum.
Gece teftişleri sırasında sıraya giriyor musunuz?
Tabii sıra alır, otururum, beklerim. Normal vatandaş gibi muayene olurum. Bazen fotoğraflarımdan tanıyorlar. "Aaa Behzat Hoca gelmiş" diyorlar. Haftada bir gün de çocuk hastaları muayene ediyorum. Körelmemek için bunu yapıyorum. Normalde zorunlu bir durum değil. Ben istekli olarak gidiyorum. Ulusal ve uluslar arası toplantıları da kaçırmam.

"Hastaneleri peşpeşe açacağız"
Yeni projeleriniz neler?
Güney Bölgesi yakında 7 hastaneye daha kavuşacak. 150 yataklı Urla Devlet Hastanesi şubatta, 200 yataklı Ödemiş Devlet Hastanesi 2015'te bitecek. 50 yataklı Selçuk Devlet Hastanesi'nek olarak 75 yataklı bir hastane daha yapacağız. Yer tescili yapıldı. Zemin etüdü çalışmaları yapılıyor. Bu işler bittikten sonra ihaleye çıkılacak. Çeşme Devlet Hastanesi'nin yatak sayısı 50+25 kapasiteli. Çeşme çok önemli, yazın nüfus 500 bine çıkıyor. Bu tür butik hastanelerde acil servisiniz çok iyi olmalı. Geniş bir acil servis yapılıyor. Bakanlık ihalesini yaptı. 1.5 yılda bitecek. Behçet Uz'daki H Blok'u yıkacağız. İhalesini yaptık. 80 yataklı yoğun bakım 100 yatağa çıkıyor. Yeni Doğan Yoğun Bakım'da da yatak sayısı 24'e çıkıyor. Röntgen, ultrason ve anne sütü bankaları, onkoloji birimi olacak. Başka bölümlerinde de restorasyon olacak.

Torbalı Devlet Hastanesi 250 yataklı olacak. Binayı TOKİ yapacak.
Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ameliyathanesi bitti. Şu an aynı anda 34 ameliyatın yapıldığı Türkiye'deki tek hastane. Günde 130 ameliyat yapılıyor. Yoğun bakım yatak sayıları da arttı. Açılışı henüz yapılmadı. Narlıdere Diş Sağlığı Merkezi, Belediyenin yanında yer alıyor. 65 yataklı Gaziemir Devlet Hastanesi de hizmete girdi. Günde bin kişi acil servisten hizmet alıyor. Oranın poliklinik sayısı tavan yapacak. Bu tür hastaneleri semt poliklinikleriyle desteklemek gerekiyor. Parmağı kesilen, ayağı kırılan da merkeze gelirse, gerçek hastaya hizmette sıkıntı olabiliyor. Karabağlar'da Behçet Uz polikliniği açıp Behçet Uz'un yoğunluğunu azaltmayı düşünüyoruz.

İnsanların acısı dinsin diye
Palyatik tıp bakım merkezleri hakkında bilgi verir misiniz?
Bireylerin ölüme giden yolda, ölüme götüren hastalığın çaresizliği içinde hayattan kopmamak için bakıma ihtiyaçları var. Ölüme gidiyorsunuz ama hala dünyadasınız. Bir yandan hastaneye gideceksiniz ve size "Yapılacak bir şey yok, eve git" diyorlar. Bu onkolojik, travmatik hasta olabilir. Evde ağrılarla yaşamak çok daha zor. Biz bunların hastanelerde yatırılmaları ve hizmet almaları için palyatik tıp bakım merkezleri açıyoruz. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Bayındır'da 10'ar yataklı açtık. Bu merkezlerde psikolojik destek de veriliyor. Önümüzdeki hafta Seferihisar'da yine 10 yataklı, açacağız.

EXPO'yu alırsak İzmir sağlıkta uçar
İzmir EXPO 2020'yi kazanırsa projeleriniz neler?
Teması sağlık olan EXPO, bizim için çok büyük bir şans. 27 Kasım'daki oylamada umarım ki ipi göğüsleriz. Kazanırsak, burada yapacağımız çok şey var. İnciraltı'nda kampus hastaneleri, rehabilitasyon fizik tedavi merkezleri yapma gibi planlarımız var. Sağlık turizmi bizim çok önem verdiğimiz bir konu. İzmir'i merkez yapma şansına ulaşacağız. Projelerimiz hazır. EXPO bizim için devrim niteliğinde olacak. Kentsel dönüşüme de büyük katkı sağlayacak. 30 milyona yakın turist ziyaret edecek. Yatırımlar olacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir gece ansızın gelebilirim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN