'Durak, yanlış yapıyor'

Giriş Tarihi: 7.1.2014

Karşıyaka Belediyesi'nin Nergiz'de inşa edeceği konferans merkezine karşı çıkan vatandaşlar "Başkan Cevat Durak yanlış yolda. Buradaki ağaçların kesilmesine göz yummayacağız" dedi

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Nergiz Mahallesi sakinleri tarafından protesto edildi. Yaklaşık 50 kadar mahalle sakini öğle saatlerinde Nergiz meydanında toplandı. Nergiz Kadın Dayanışma Merkezi'nin önünde toplanan kalabalık, Karşıyaka Belediyesi tarafından yapılacak olan Konferans Merkezi'ni istemedikleri yönünde slogan attı. Söz konusu alanda bulunan ağaçların inşaat sırasında kesilecek olması ise mahalle sakinlerini çileden çıkarttı.

YÜRÜTME DAVASI AÇILDI

Karşıyaka eski Belediye Başkanı Şebnem Tabak dönemi sırasında, Nergiz'de mahalle arasında Cuma günleri kurulan halk pazarını kaldırarak, yerine yeşil alan ve mahallenin sosyal işleri için yapılan hizmet binasının yıkılacak haberi Karşıyaka Nergiz Mahallesi sakinlerini isyan ettirdi. Protesto sırasında konuşan Nergiz Mahallesi Muhtarı Ayşen Önder, "Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, geçtiğimiz Mayıs ayında akşam saatlerinde yanına Goncalar Mahallesi Muhtarı Erdal Türk ve Kadın Dayanışma Merkezi Sorumlusu Semiha Savran'ı da alarak projeyi açıklamış. Benim bu durumdan haberim yoktu. Muhtarlığımızın da içerisinde bulunduğu binayı yıkarak buraya konferans merkezi yapacakmış. Halk bu duruma tepki gösterdi. Vatandaşın bunu istemediğini başkanı ilettim. Başkan ise cevap olarak 'Bu arsa belediyenin kamusal alanı. İstersem buraya 5 katlı 2 blok dikerim. Vatandaş abartıyor, yapılınca güzel olacak beğenecekler. Vatandaş, belediyenin hizmetlerini sorgulayamaz, eleştiremez, tepki gösteremez' dedi. Halk , konuyla ilgili olarak yürütme davası açtı. Fakat Cevat başkan, mahkemeyi de dikkate almıyor. 5 bin 400 tane imza topladık. Biz buranın yıkılarak konferans salonu yapılmasını istemiyoruz" dedi.

BİRİLERİ PAY MI ALIYOR?

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'a tepki gösteren vatandaşlardan Suat Şeker ise, "45 yıldır bu mahallede oturuyorum. Zamanında kimseye sormadan buraya park yaptılar. Şimdi de kimseye sormadan yaptıkları parkı ve hizmet binasını yıkıyorlar. Uzun süre bu bina boş kaldı. Sonra 'Özürlüler için yaptık' dediler. Ama özürlülerin binaya girebilmesi için 1 tane rampa yapmadılar. Daha sonra burayı polikliniğe çevirdiler. Polikliniklere belediye mi bakıyor? Parkımızı katletmek istiyorlar, ama buna izin vermeyeceğiz. İnsan ister istemez soruyor kendi kendine buralar kime pay ediliyor. Nergiz'in konferans merkezine mi ihtiyacı var? Burada böyle bir masrafa gerek yok. Bu kadar parası varsa ilk önce parkın yanmayan ışıklarını yaksın" dedi. Öte yandan MHP Karşıyaka Belediye Başkan adayı Lütfü Kılıç da protestoya destek vermek için alana geldi.

GENÇLİK MERKEZİ'NE ULAŞIM KOLAYLIĞI
Geçtiğimiz yıl hizmete giren yamanlar Gençlik Eğitim ve Kamp Merkezi, Karşıyaka Gençlik Merkezi KARGEM'in öğrencilerine ücretsiz eğitim kampları imkanı sunmasının yanı sıra, eşsiz doğasıyla tüm İzmirliler için keyifli tatilin de yeni adresi oldu. İzmir'e yakınlığı ve kent gürültüsünden uzak eşsiz manzarası ile kısa sürede ilgi gören Yamanlar Gençlik Eğitim ve Kamp Merkezi'ne ulaşımı daha da kolay hale getirmek amacıyla Karşıyaka Belediyesi tarafından ücretsiz servis hizmeti başlatıldı. Belediye Başkanı Cevat Durak, halkın talepleri doğrultusunda ücretsiz servisleri hizmete soktuklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Durak, yanlış yapıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN