Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış ortası su kuşu sayımı

PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Urhan: "Türlere göre dağılıma ve son 15-20 yıllık sürece baktığımızda kış ayları için tür ve kuş sayısının oldukça azaldığı görülmektedir.Flamingoların önemli kışlama alanlarından Acıgöl'de sadece 76 flamingonun görülmüş olması hem üzücü hem korkutucudur"

Giriş Tarihi: 12.2.2014 16:25
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Urhan, türlere göre dağılıma ve son 15-20 yıllık sürece bakıldığında kış ayları için tür ve kuş sayısının oldukça azaldığını söyledi.

Prof. Urhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Denizli Şube Müdürlüğü ile PAÜ Kuş Gözlem Topluluğu (Pamukkuş) arasında yapılan protokol dahilinde, kentte 30-31 Ocak'takış ortası su kuşu sayımı (KOSKS) gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Pamukkuş ile Orman ve Su İşleri Denizli Şube Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar personelinin katılımıyla Işıklı Gölü, Acıgöl ve Beylerli Gölü'nde gerçekleştirilen sayımlar sonucunda 31 farklı türden yaklaşık 52 bin kuş sayıldığını belirten Urhan, elde edilen verilerin bakanlığa gönderildiğini söyledi.

Türkiye genelinde elde edilen verilerin, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından rapor haline getirileceğini ifade eden Urhan, "İki günde üç gölde 31 farklı türden yaklaşık 52 bin kuş sayıldı. Kimilerine bu sayı çok fazla gelebilir. Türlere göre dağılıma ve son 15-20 yıllık sürece baktığımızda kış ayları için tür ve kuş sayısının oldukça azaldığı görülmektedir" dedi.

Göllerdeki kirlenme ve kuraklığa dikkati çeken Urhan, şöyle konuştu:

"Acıgöl'de, göl suyunda endüstriyel kullanım, azalan yağışlara bağlı kuraklık, gölden su çekilmesi, yasak olmasına rağmen avcılık faaliyetleri, göl çevresindeki hayvancılık faaliyetleri, kuşların yaşam alanlarının tahrip edilmesi ve tüm bunlara ek olarak küresel iklim değişikliği nedeniyle Acıgöl giderek acı sona yaklaşmaktadır. Flamingoların önemli kışlama alanlarından Acıgöl'de sadece 76 flamingonun görülmüş olması hem üzücü hem korkutucudur. Halbuki 1991 yılında flamingoların Acıgöl'den üreme kaydı vardır. Şimdilerde ise bırakın üremeyi kışlamak için bile bu gölün daha az tercih edilmesi, bir takım ciddi önlemlerin alınması ve sorunların çözülmesi için ciddi adımlar atılması gerektiğini göstermektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış ortası su kuşu sayımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN