Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lara aya İnciraltı yaya

Giriş Tarihi: 8.7.2014
İzmir'in en büyük yeşil alanlarından bir tanesinin bulunduğu İnciraltı ve Antalya'nın Lara bölgesi, 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile turizm bölgesi ilan edildi. Fakat aradan geçen yıllarda Lara, turizmde uçarken, İnciraltı yerinde saydı. Uzun yıllar boyunca tek bir adım atılmayan ve 5 bin kişiyi ilgilendiren İnciraltı için 2005 yılında ilk kez bir proje planı şekillendirildi. İnciraltı'nda tapularını isteyen vatandaşlar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 2005 yılında şekillenmeye başlanan projelerde bizzat rol oynadığını iddia etti. Geçtiğimiz Ağustos ayında son kez şekillenen parselasyon raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylayarak İzmir Büyükşehir Belediyesi 'ne gönderdi. Defalarca, belediyeden bilgi almak isteyen İnciraltı ve Bahçelerarası sakinlerine Büyükşehir tarafından proje üzerinde çalışılıyor cevabı verildi. Geçtiğimiz Mayıs ayında son kez bilgi almak için Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Uygulama İmar Planlama ve Şube Müdürlüğü'ne başvuran vatandaşlar, 20 Ocak 2014'te Büyükşehir adına Aziz Kocaoğlu'nun planların iptali için İzmir 5. İdare Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurma talebiyle dava açtığını öğrendi. Beklenmedik gelişme bölgede arazisi bulunan vatandaşları isyan ettirdi.

KOCAOĞLU ONAYLAMIŞTI

Büyükşehir tarafından kandırıldıklarını iddia eden İzmir Balçova İnciraltı- Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği Başkanı Ekrem Şen, "Biz her belediyeye bilgi için başvurduğumuzda bizi planlar ile ilgili, "Çalışmalar devam ediyor" diyerek oyaladılar. Ocak ayında planların iptali için dava açmışlar. Bunu öğrendiğimizde kendimizi kandırılmış hissettik. Dava açtıklarını bile bize söylememişler. Bizim savunma hakkımızı bile elimizden almışlar. İnciraltı ve Bahçelerarası sakinleri olarak artık yıllardır süren bu belirsizliğin sonuca varmasını istiyoruz. Parselasyon planı da tamamdı. İş artık en son en son bizim tapularımızın verilmesine kalmıştı. Ama bu sefer de mahkeme şokunu yaşadık" dedi. İnciraltı parselasyon planlarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın el koymasını istediklerini belirten Şen, "Valiliğe başvurduk, Bakanlık artık durumu çözsün. Tek umudumuz orası kaldı" dedi.

MUHTARLAR ÇÖZÜM İSTİYOR
İnciraltı ve Bahçelerarası muhtarları da içinden çıkılmaz parselasyon planlarından şikayetçi duruma geldi. 6 dönemdir İnciraltı Muhtarı olan Feridun Önkol, "Eskiden arazilere müşteriler geliyordu. Pazarlık yapılıyordu. Artık bu son geldiğimiz noktada, kimse arazilere bakmaz oldu. Mağdur oluyoruz. Bizi kaile alan yok" dedi. Parselasyon planları hazırlanırken Kocaoğlu'nun da imzalarının olduğunu vurgulayan Bahçelerarası Muhtarı Selim Özmert ise, "Planlarda bizzat kendisi rol oynadı. Ama EXPO kaybedilince, kendi hazırladığı plana şimdi dava açtı" dedi. İnciraltı için hazırlanan parselasyon planlarının doğru şekilde halka anlatılmadığını belirten Ekrem Şen, "Planla ilgili olarak Sayın Kocaoğlu, 'İnciraltı betonlaşacak' diyor. Halbuki kendi hazırlamış olduğu bu plan içerisinde Körfez geçişi var. Şimdi buna da karşı çıkmış oluyor. Şimdi de tutturdu, 'Buraya sağlık ve eğitim kampüsü yapalım' diyor. Böylesine değerli ve denize sıfır bir araziye kampus mü yapılır? Bizler zaten bu planlarda İzmir Fuarı'nın 9 katı büyüklükte arazimizden vazgeçtik. İzmir halkına hediye ettik. Ama kendisi bunları kimseye anlatmıyor" dedi.

PROJELERLE BÜYÜYOR
İnciraltı ile 1991 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile turizm bölgesi ilan edilen 5 kilometrelik kumsalı ile Antalya'nın Lara bölgesi, İnciraltı'nın aksine tam anlamıyla turizmde dünya markası haline geldi. 15 lüks otelin hizmet verdiği Lara bölgesi yaklaşık 30 bin yatak kapasitesi ile Türkiye'nin en önemli turizm bölgelerinin başında gelmekte. Öte yandan hızla büyüyen Lara bölgesinde devam eden birçok proje ile bölgeye daha fazla yatak kapasitesi kazandırılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lara aya İnciraltı yaya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN