Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiğli'de yeğen krizi

Çiğli'de Hasan Arslan'ın adaylığı kesinleştikten sonra yeğeni Niyazi Arslan, eski başkan Metin Solak döneminde yüklü tazminatla işten çıkarılmış ve bir gün sonra başka belediye şirketinde işe alınmıştı. Konuyla ilgili Başkan Hasan Arslan'a soru önergesi veren 5 CHP'li meclis üyesi, 3 aydır cevap bekliyor

Giriş Tarihi: 5.9.2014
Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan'ın yerel seçim öncesinde adaylığı kesinleştikten sonra yeğeni Niyazi Arslan'ın eski Başkan Metin Solak döneminde yüklü miktarda tazminat ödenerek işten çıkarılıp, bir gün sonra yine belediye şirketinde işe alınmasıyla ilgili CHP'li 5 meclis üyesinin 3 ay önce soru önergesi verdikleri ortaya çıktı. Çiğli Belediyesi CHP'li Meclis Üyeleri Yüksel Arduç, Yusuf Çoban, İtilal Gündüz, Süleyman Karadağ ve Güven Dursun imzalı önergede Başkan Hasan Arslan'ın kendisine yöneltilen sorulara, 3 ay geçmesine rağmen hala cevap vermediği öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan Başkan Arslan, "Hukukçularla konuştum. 'Bu konular şirket konularıdır. Şirketin ticari konulardaki şeylerini açıklayamazsınız. Böyle bir hakkınız yok' diye ikaz ettiler. Belediyenin borçları, alacakları ve verecekleri konusunda her zaman gereken cevabı verdik" diye kendini savundu. İzmir'de 30 Mart yerel seçimleri öncesi 10 Şubat 2014 tarihinde Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan'ın adaylığı açıklanmıştı. Adaylık açıklandıktan sonra Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan'ın yeğeni Niyazi Arslan işçi olarak çalıştığı Kafesan şirketinde 4 Mart 2014 tarihinde işten çıkarıldı. SGK dökümlerinde son olarak 6 bin 961 lira maaş aldığı görülen Niyazi Arslan'a belediye tarafından yüklü miktarda tazminat ödendi. Yeğen Niyazi Arslan, işten çıkartıldıktan bir gün sonra 5 Mart 2014 tarihinde diğer bir belediye şirketi olan Çibel'de Genel Müdür olarak işe başladı. Yaşanan bu durum maaşları düşürülen ve geçtiğimiz günlerde bu nedenle eylem yapan Çiğli Belediyesi işçileri başta olmak üzere CHP'li meclis üyelerinin bile tepkisine yol açtı.

KAMUYU ZARARA UĞRATMA

Bu durumdan rahatsız olan Çiğli Belediyesi CHP'li Meclis Üyeleri Yüksel Arduç, Yusuf Çoban, İtilal Gündüz, Süleyman Karadağ ve Güven Dursun Başkan Hasan Arslan için soru önergesi hazırladı. Yaklaşık 3 ay önce Başkan Arslan'a Çiğli Belediyesi Meclis Toplantısı'nda "Niyazi Arslan'ı neden işten çıkardınız? İşten çıkarttığınız kişiyi neden 1 gün sonra tekrar işe aldınız? Yapılan işlem muvazaalı bir işlem midir?" şeklinde sorular yöneltildi. Meclis toplantısında sorulara yanıt vereceğini söyleyen Başkan Arslan, aradan 3 ay geçmesine rağmen hiçbir soruyu cevaplamadı. Niyazi Arslan'ın ihbar tazminatı verilerek işten çıkarılması durumundan sorumlu olan kişilerin "kamuyu zarara uğratma" suçunu işlemiş olabilecekleri öğrenildi.

'BUNLAR NORMAL KONULAR'
Konu ile ilgili konuşan Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, "Kafesan ve Çibel şirket. Kafesan kimi almış kimi çıkarmış ya da ne yapmış şirket bunlar. Takdir edersiniz ki sıkıntıların olduğunu, borçların olduğunu biliyoruz. Kafesan'ın borçlarından dolayı ihaleye girememe durumu oldu. Bu konular herkesin malumu. Bu olaylarla ilgili konuşabiliriz diğer konular farklı. Herkesin çalışmaya hakkı var. Birileri almış, çalıştırmış. Çıkarken tazminatını ödemiş. Bunlar normal konular. Bizi de ilgilendiren konu değil. Birileri yapmış. Başkan olduktan sonra bir takım sıkıntılar sorunları çözmek için uğraşıp duruyoruz. Kimse ile polemiğe girme gibi bir derdimiz yok" dedi. Kendisine Çibel Genel Müdürü yeğeni Niyazi Arslan hakkında yöneltilen soru önergelerine Çiğli Belediye Meclisi toplantısında yanıt vereceğini söyleyip sonra da soruları yanıtsız bırakmasıyla ilgili de konuşan Başkan Hasan Arslan, "Hukukçularla konuştum. 'Bu konular şirket konularıdır. Şirketin ticari konulardaki şeylerini açıklayamazsınız. Böyle bir hakkınız yok' diye ikaz ettiler. Belediyenin borçları, alacakları ve verecekleri konusunda her zaman gereken cevabı verdik" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiğli'de yeğen krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN