Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Palmiyeme dokunma!

Büyükşehir'in tramvay projesi için Karşıyaka'daki palmiye ağaçlarını sökmesi kararını protesto eden vatandaşlar, Başkan Kocaoğlu'na "1300 ağacın kaç tanesini yaşatabilecek" diye sordu

Giriş Tarihi: 15.5.2015
Palmiyeme dokunma!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tramvay projesi nedeniyle Karşıyaka'daki ağaçları sökme kararı üzerine vatandaşlar protesto gösterilerine başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "ağaçları kesmiyoruz söküyoruz" sözlerini samimi bulmadıklarını söyleyen Karşıyakalılar, sahilde buluştu. Karşıyaka Nikah Sarayı önünde geçtiğimiz akşam saat 20.00'de toplanan vatandaşlar, elele vererek palmiyelerin önünde zincir oluşturdu. Palmiyelerin Karşıyaka'nın sembolü olduğunu belirten vatandaşlar, "Biz tramvaya değil, tramvay yüzünden ağaçların kesilmesine karşıyız. Alsancak ve Güzelyalı'da güzergah değiştirebiliyorlarsa Karşıyaka'da da değiştirebilirler" diye konuştu. Vatandaşlar, her akşam saat 20.00'de biraraya gelerek ağaçların sahilden kaldırılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Ayrıca pazar günü saat 16.00'da sahil boyunca elele kordon oluşturacak.

KOCAOĞLU SAMİMİ DEĞİL

1992 yılında da İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Yüksel Çakmur tarafından sahil yolu yapım çalışması sırasında palmiye ağaçlarının kesilmemesi için direniş başlattıklarını belirten Polat Oktay, "Bizler Karşıyaka'nın simgesi olan palmiyelerimizin yok olmasını istemiyoruz. Biz tramvaya karşı değiliz. Bu palmiyelere sahip çıkmak için burdayız. Büyükşehir bizim ağacımıza, yeşilimize dokunmasın. Gerçi dokunmasın dediğimiz adamlar, Yamanlar'a çöp tesisi yapmak istiyorlar o da ayrı bir konu. Bu palmiye ağaçları 50 yıllık. Sökmeleri için köküyle beraber almaları gerekiyor. Bunun kökünü alması için asfaltta büyük bir alan kazmaları gerekiyor. Kökleri komple almazlarsa bu ağaçlar yaşamaz ölür" diye konuştu. Tramvay projesinin halka açık olan ve palmiye ağaçlarının bulunduğu sahil yolundan geçmesine karşı olduklarını belirten Mustafa Hepekiz, "Belediye bu ağaçları sökerken kime danıştı. Bu ağaçların altında bizim çocukluğumuz, gençliğimiz geçti. İnsanların hatıraları var. Ben bu ağaçların altında çok güzel zamanlar geçirdim. Bizim çocuklarımız torunlarımız da yaşasın. Dünyanın hiçbir yerinde yeşile düşman başka bir coğrafya görmedim ben. İlk aklımıza gelen ağacı sökmek. Zaten ağacı sökmek 'ağacı kesmiyorum' demenin bir modeli haline geldi. Geçmişe dönüp baktığımız zaman nerede ağaçları başka yere taşısalar o ağaçlar kurudu çürüdü yok oldu. 1300 ağacın kaç tanesini yaşatabileceklerini garanti verecekler. Kocaoğlu'nun samimi olduğuna inanmıyorum" diye konuştu. Fikret Murat Şar adlı vatandaş "Bu ağaçları biz belli başlı kültür merkezlerinde değil sahilimizde kalmasını istiyoruz" ifadelerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Palmiyeme dokunma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN