Kazazede kadına dava açma baskısı

Giriş Tarihi: 17.5.2015
Kazazede kadına dava açma baskısı

1881 Atatürk gemisinin kıyıya çarpması sonucunda sol kolu kırılan Hatice Özdemir, "Hiçbir yetkili beni aramadı. Sigorta şirketi de dava açmayalım diye baskı yaptı" dedi

Salı günü yaşanan Egeli Sabah'ın ortaya çıkardığı gemi kazasının detayları ortaya çıkmaya başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZDENİZ'e ait 1881 Atatürk isimli geminin Konak İskelesi'ne yanaşırken kendi yarattığı dalgası nedeniyle trim (denge) kaybı yaşadı. Gemi iki denemesinde de başarılı olamayarak iskeleye sert şekilde çarptı. Gemiden inmek üzere ayakta bekleyen yolculardan merdivende duran 56 yaşındaki Hatice Özdemir, çarpmanın şiddetiyle en üst basamaktan aşağıya kadar düştü. Yere kapaklanan talihsiz kadının sol kolu 2 yerinden kırılırken vücudunun ise bir çok yerinde ezilme ve doku zedelenmesi meydana geldi. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde ameliyata kaldırılan kadının 2 yerinden kırılan koluna platin takıldı. Yaklaşık 5 gündür hastanenin Ortopedi Servisi'nde tedavi altında olan talihsiz kadına ise İZDENİZ'den hiç bir yetkili geçmiş olsuna gelmedi. Hatice Özdemir, "Tüm hukuksal yollara başvuracağım. kaza olmuş. Ölümden dönmüşüm. Beni ne İZDENİZ'DEN ne de Büyükşehir Belediyesi'nden bir kişi bile geçmiş odun diye aramadı. Aradan günler geçti, sigorta şirketi aradı. İZDENİZ'den şikayetçi olacağımı söyledim. Üstü kapalı olarak bize 'dava açmayalım' diye baskı yaptılar. Bize kaza anında 13 kameranın da kayıtta olduğunu, bu sırada 2 kere de anons yapıldığını söylediler. Ben, kaza anına kadar neler yaşadığımı biliyorum. Bilincim yerinde her şeyi de hatırlıyorum. anons falan yapılmadı. Ben hakkımı arayacağım. Bugün aracınızla bir hayvana çarpsanız arkanızı dönüp gidemiyorsunuz. Bu saatten sonra da kimsenin bizi aramasına gerek yok" dedi. Öte yandan Özdemir'i arayan İzdeniz yetkililerinin "2 kere yerlerinizden kalkmayın" diyerek anons yaptık savunmasına yönelik görüşlerine başvurduğumuz konunun uzmanları ise "Anons yapılmış olsa bile. Yolcunun kulağı işitmiyor veya ağır işitiyorsa ne olacak. Anons yaptık sorumlu yolcudur diye bir şey olamaz" dedi.

ÖRTBAS EDİLDİ
İzdeniz'e ait 1881 Atatürk isimli geminin, yaptığı kazayı İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kamuoyundan saklamasına tepkiler geldi. Uzmanlar, 1881 Atatürk isimli yolcu gemisinin kamu görevi yaptığını ve herhangi bir kaza durumunda kamuoyuna bunun açıklamasının yapılması gerektiğini fakat kazanın kamuoyundan saklandığını vurguladı.1881 Atatürk'ün kamu görevi yaptığını vurgulayan Gemi İnşaa Yüksek Mühendisi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Ünal Özsır, "Yaşanan kaza, denizdeki dalgadan değil tamamen geminin kendi yarattığı dalga nedeniyle meydana gelmiştir. Bu gemilerin bu tür kazalara maruz kalacağını daha önce dile getirmiştik. Bunları tek tek sıralamıştık. Yine bu kaza olmasına rağmen bu gemilerdeki aynı tavrı görmekteyiz. Gemiler kamu görevi yaptığı için bu kazanın kamuoyuna açıklanması gerekirdi" dedi.

UCUZ ATLATILDI

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Toros, "Salı günü oluşan kaza için açıklama yapılmaması, hatta gizlenmesi kabul edilemez. Olabilecekleri önceden söylediğimiz ve gerçekleştiği için sevinmiyoruz aksine çok üzülüyoruz. Kazanın ucuz atlatılması sevindirici. Uygun olmayan iskeleler ve teknik işletim hataları ile inşallah daha fazla kaza olmaz. İBB Yetkililerinin hala bildiğince ve bildiğini iddia ederek devam etmesine bir anlam veremiyorum" şeklinde konuştu.

AÇIKLANMALIYDI
"Kazanının açıklanmaması bana göre hoş bir durum değil" diyen Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Geza Dologh, "Kazanın açıklanmamış olması yanlış. Benim görüşüme göre eğer bu kamu vasıtası ise bunun kamuoyuna açıklanması gerekiyor. Otobüs, İZBAN ya da metroda kaza olunca nasıl açıklanıyorsa gemide de aynı şekilde açıklanmalıydı. Uçak kazaları oluyor, şirketler hemen açıklıyor. THY, geçtiğimiz günlerde yaşadığımız kazayı hemen kamuoyuna açıkladı" ifadelerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazazede kadına dava açma baskısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN